CNC-bearbejdning af messing

Brass CNC machined fittings and electrical terminals on a workshop bench

De messingdele, vi bearbejder, dækker VVS-fittings, ventilhuse, koblinger, elektriske terminaler og dekorative komponenter: C36000 letbearbejdeligt messing til store serier af drejede dele, C260 patronmessing når formbarhed og koldbearbejdelighed betyder noget, C693 blyfrit messing til drikkevandskrav.

Messing er et af de mest bearbejdelige metaller — det kører ved høje spindelhastigheder med fremragende spånstyring. Vi påpeger bly- og belegningsangivelser under DFM-gennemgangen, så de færdige dele opfylder drikkevands- og RoHS-krav, hvor de er specificeret.

Material Grades & Properties

Brass Grades We Machine

GradeStandardCharacteristics
C36000 (free-cutting)ASTM B16Best machinability of common metals; standard for turned parts.
C26000 (cartridge)ASTM B36Good cold workability; used for deep-drawn and formed parts.

Key Properties of Machined Brass

  • ✓Excellent machinability
  • ✓Natural corrosion resistance
  • ✓Attractive appearance
  • ✓Good electrical conductivity

Typical tolerances:±0.05 mm standard; excellent surface finish as-machined

Applications for Brass Parts

  • Plumbing fittings and valves
  • Electrical connectors and terminals
  • Musical instrument parts
  • Decorative hardware
  • Instrument components

Machining Notes for Brass

Reference standard for 100% machinability rating; very high cutting speeds; watch for lead-free variants (C360 is leaded) in potable-water applications.

Finishes for Brass Parts

  • Polishing
  • Lacquer coating
  • Nickel plating
  • Antique/aged finish

Kapacitet

  • Bearbejdning af C36000/C260/C693 efter tegning
  • Gevind- og fittinggeometri i én opspænding
  • Koordinering af chromatering, fornikling og fortinning
  • Gratfri finish på pakningsflader

Typiske materialer

Messing C36000, C260, C34500, blyfrit C693 (Eco Brass) på anmodning.

Materiale / kvalitetTypisk tilstandBearbejdelighedTypisk anvendelse
Aluminium 6061T6 (opløsningshærdet og udhærdet)Let: letbearbejdelig, god spånstyringBeslag, huse, fiksturer, prototyper og opskalering til serie
Aluminium 7075T6 / T651Sværere: mere værktøjsslid, kræver stive opspændingerHøjfaste, vægtkritiske dele; ikke egnet til svejsning
Rustfrit stål 304 / 304LUdhærdet (annealed)Kalthærder: lavere skærhastigheder, positiv føringGenerel korrosionsbestandighed, fødevarer og procesudstyr
Rustfrit stål 316 / 316LUdhærdet (annealed)Sværere end 304: mere værktøjsslidKlorid, marine, medicinske og farmaceutiske miljøer
Kulstofstål 1018 / 1045Varmvalset / normaliseretLet til middel; kræver rustbeskyttelseAksler, plader, svejsede konstruktioner, værktøjskroppe
Messing C360H02 halvhårdFremragende: høje hastigheder, ren overfladeFittings, bøsninger, stik, dekorative dele
Kobber C110Udhærdet (annealed) / H02Klistret: skarpe værktøjer og store spånvinklerLedningsevne, strømskinne (busbar), termisk styring
Titanium Grade 5 (Ti-6Al-4V)Valseudhærdet (mill annealed)Svær: lave hastigheder, varmestyring, værktøjsslidLuftfart, medicoteknik og letvægts højfaste dele
Tekniske plastmaterialer (POM, PEEK, PA)Ekstruderet / udhærdetLet til klistret: bløde kæber, skarpe værktøjerIsolering, lav friktion, kemiske og sliddele

Overfladebehandlinger

Klar/gul chromatering, fornikling, fortinning, polering, glasperleblæsning.

OverfladebehandlingHvad den gørAngiv den når
Som bearbejdetVærktøjsspor efterlades synlige; Ra typisk 1,6-3,2 µmDelen kun skal fungere
GlasperleblæsningEnsartet mat overflade, skjuler værktøjssporDesigndele før eloxering
Eloxering Type IIOpbygger et oxidlag; farvemulighederAluminiumsudseende plus moderat korrosions- og slidesikkerhed
Hårdeloxering Type IIITykkere, hårdere oxidlagGlidende eller slidte aluminiumsflader
Chromatering (conversion coat)Tynd beskyttelsesfilm, der forbliver ledendeElektrisk binding eller jordforbindelse på aluminium
Kemisk nikkelforinkningEnsartet, hårdt, korrosionsbestandigt lagSlid plus korrosion, også inde i boringer
Forsinking (zink)Økonomisk offerbeskyttelse mod korrosionStåldele indendørs eller i beskyttet miljø
PulverlakeringTykt, holdbart, dekorativt lagUdseendet er kravet
PassiveringFjerner frit jern og genskaber oxidfilmenRustfrit stål efter bearbejdning
Spændingsudligning / varmebehandlingAflaster indre spændinger før eller efter skæringTynde vægge og snævre tolerancer, der skal overleve bearbejdningen

Tolerancer

ISO 2768-m standard; ±0,01 mm på kritiske detaljer.

TegningsangivelseHvad den kræverEffekt på pris og leveringstid
Generel: ±0,25 mm / ±0,010 inStandardværktøj, målingskontrolBasisniveau: intet tillæg
Standard: ±0,13 mm / ±0,005 inMaskine i god stand, førstestykkekontrolLille tillæg; det sædvanlige tilbudsgrundlag
Snæver: ±0,025 mm / ±0,001 inSlebet eller diamantværktøj, temperaturstyring, CMMTrinskift: langsommere skær plus fuld kontrol
Præcision: ±0,013 mm / ±0,0005 inFinskær, grænsemål, kontrolleret miljøBearbejdningen dominerer prisen; ofte en separat operation
Position / vinklighed (GD&T)Datumstyring, én opspænding hvor detaljer hænger sammenAfhænger af, hvor mange opspændinger datumet spænder over
Overfladeruhed Ra 0,8 µm eller finereFinere toothed fremføring, polering eller finskæringTilføjer et processtrin, ikke blot bearbejdningstid

Materials We Machine

  • Alloy 260
  • Brass
  • Copper
  • Zinc

Common Applications

  • Antimicrobial Surfaces
  • Appliance Parts
  • Architectural Applications
  • Architectural Finishes
  • Compression Fittings
  • Conductive Parts
  • Connector pins & sockets
  • Decorative Components
  • Decorative hardware
  • Decorative pieces
  • Electrical Hardware
  • Electrical Parts
  • Electrical Terminals
  • Fishing Applications
  • General Hardware
  • Grounding Hardware
  • Industrial Fittings
  • Industrial and Appliance Clips
  • Marine hardware
  • Medical and telecom components
  • Meter Bodies
  • Ornamental Work
  • Pins and Terminal Blocks
  • Plumbing Parts

Procesmuligheder

  • CNC machining is a subtractive manufacturing process.
  • Finishing Options: Black Oxide, Electropolishing, ENP, Media Blasting, Nickel Plating, Passivation, Powder Coating, Tumble Polishing, Zinc Plating, Vibratory Tumbling
  • EPX 82 is processed using Carbon DLS
  • MUD is a type of mold that uses a standard injection molding frame.
  • Different taper turning methods suit different jobs. Compound slides often handle short tapers, while CNC interpolation and taper attachments improve repeatability on longer parts
  • G92 is used by programming one or more G92's right after the G76 threading cycle
  • Estimates are provided through an auto-quoted method.
  • EDM relies on a voltage and a thin wire
  • Advanced machining processes like micro-machining and EDM are used to create small, precise mold cavities and cores

Surface Finish Reference

  • The finish of MoldTech MT11010 is a fine matte texture.
  • The finish of MoldTech MT11020 is a medium matte texture.
  • The finish of MoldTech MT11030 is a coarse matte texture.
  • SPI A-1 has a surface roughness of 0.012–0.025 µm.
  • SPI B-2 has a finish of Medium semi-gloss.
  • SPI B-2 has a surface roughness of 0.10–0.15 µm.
  • SPI C-3 has a surface roughness of 0.63–0.70 µm.
  • Super high gloss, polished with a Grade #3 (6000-grit) diamond buff to Ra 0.012–0.025 µm.
  • Medium semi-gloss, finished with 400-grit paper to Ra 0.10–0.15 µm.
  • Normal matte, polished with 320-grit stone to Ra 0.63–0.70 µm.

Tolerance Reference

  • The tolerance with drawing for CNC Milling is as low as +/- 0.005 mm.
  • FDM 3D printing offers a low-cost component with average accuracy and uses thermoplastics for 3D printing.
  • Wire Cut EDM is highly accurate.
  • The U6 H.E.A.T machine achieves tight tolerances.
  • Die sinker EDM is capable of maintaining tight tolerances
  • The shop needs to have CNC machines that can achieve a specific tolerance.

Industries We Serve

  • antennas
  • automotive
  • CNC machined parts
  • custom parts
  • electronics
  • medical diagnostic
  • optical displays
  • optical_systems

Material Reference

  • ABS
  • Austenitic Stainless Steel
  • Carbon steel
  • ceramic
  • composites
  • Copper - T2
  • copper or graphite
  • Hardened Materials
  • High Impact Polystyrene
  • Low-density polyethylene
  • MDF
  • metal
  • Polybutylene Terephthalate
  • SUS304
  • thermoplastics
  • thick metal sheets
  • tungsten carbide

Ofte stillede spørgsmål

Hvilket messing til drikkevandsfittings?

Blyfrit C693 (Eco Brass) er standardvalget, hvor drikkevandsregler gælder; bekræft dit regionale krav om lavt blyindhold på tegningen, så bearbejder vi derefter.

Sætter messinggevind sig fast?

Messing bearbejdes rent, men fine gevind kan sætte sig fast under belastning. Vi styrer skærgeometrien og overfladen og anbefaler antisejzemiddel eller belegning, hvor samlingerne er permanente.

Kan I overholde krav til belegningstykkelse?

Ja. Angiv belegningstype og -tykkelse på tegningen — vi bearbejder kritiske mål med belegningstillæg, så belagte gevind og passingarer forbliver i tolerance.

What is the minimum order quantity (MOQ)?

Prototypes from 1 pc. Low-volume production typical 50-500 pcs. No forced MOQ on custom parts; unit price drops with volume.

What is the typical lead time?

Industry benchmark: instant-quote platforms deliver prototypes in 1-3 business days. Our own production: prototypes 5-10 working days, including in-house QC and shipping. Production: 2-4 weeks depending on quantity/finishing. Express options exist; finishing adds days.

How do I get a quote and what information do you need?

3D files (STEP/IGS) + 2D drawing with tolerances. Material, quantity, finish, destination country. Quote turnaround: 24-48h typical.

What tolerance should I specify?

Specify tight tolerances only on critical features. Standard ±0.1 mm covers most features. Tighter tolerance = cost multiplier; apply selectively via drawing GD&T.

How is quality controlled?

First-article inspection in our own shop before the first production order. In-process checks. Final inspection report (dimensions) with shipment. Material certs (mill test reports) on request.

Is my design protected?

NDA before file exchange. Files used only for your production. No resale of custom designs.

Which material should I choose?

Function first: strength, weight, corrosion, cost. Common pairings: 6061 general, 304/316 corrosive env., PEEK medical. See materials guide pages.

Which surface finish do I need?

Anodizing for aluminum corrosion/wear/color. Passivation for stainless. Plating for conductivity/steel protection. Cosmetic vs functional distinction.

How do you ship and what terms?

DHL/FedEx/UPS express for samples and small batches. Air/sea freight for production volumes. Incoterms: EXW/FOB/DAP/DDP options.

Sources · 4

Technical references cited for verifiability — not supplier recommendations. Browse the research library.

Capability commitments on this page are owner-confirmed (2026-09-21).