CNC-bearbejdning af kobber

Copper CNC machined bus bars and heat sink components

De kobberdele, vi bearbejder, dækker strømskinner, køleplader, induktionspoler, svejseelektroder, pakninger og højledende elektriske komponenter: C10100 iltfrit kobber til bedste ledningsevne og vakuumbrug, C11000 ETP til generelt elektrisk arbejde, C145 tellurkobber når bearbejdelighed vejer tungest.

Kobber er blødt og klistret — det kræver skarpe, polerede hårdmetalværktøjer, kontrollerede hastigheder og disciplineret spånbrydning frem for rå kraft. Vi bearbejder med strategier, der undgår opbygget skærkant, så overflader forbliver rene, og målene holder.

Material Grades & Properties

Copper Grades We Machine

GradeStandardCharacteristics
C11000 (ETP)ASTM B15299.9% pure; best electrical/thermal conductivity; gummy to machine.
C14500 (tellurium)ASTM B301Free-machining copper; near-C110 conductivity; preferred for machined electrical parts.

Key Properties of Machined Copper

  • ✓Excellent electrical conductivity
  • ✓Excellent thermal conductivity
  • ✓Antimicrobial surface
  • ✓Soft and ductile

Typical tolerances:±0.1 mm typical; soft material moves during clamping

Applications for Copper Parts

  • Electrical busbars and contacts
  • Heat sinks and thermal components
  • RF/microwave components
  • Plumbing fittings

Machining Notes for Copper

Gummy chip formation: use sharp tools, high speeds, flood coolant. Prefer C14500 for machined electrical parts.

Finishes for Copper Parts

  • Electro/nickel plating
  • Tin plating
  • Anti-tarnish coating
  • Polishing

Kapacitet

  • Bearbejdning af C10100/C11000/C145 efter tegning
  • Skarpe værktøjsstrategier til klistrede legeringer
  • Geometri til elektriske og termiske komponenter
  • Koordinering af belegning til loddbarhed

Typiske materialer

Kobber C10100 (OFE), C11000 (ETP), C145 tellurkobber på anmodning.

Materiale / kvalitetTypisk tilstandBearbejdelighedTypisk anvendelse
Aluminium 6061T6 (opløsningshærdet og udhærdet)Let: letbearbejdelig, god spånstyringBeslag, huse, fiksturer, prototyper og opskalering til serie
Aluminium 7075T6 / T651Sværere: mere værktøjsslid, kræver stive opspændingerHøjfaste, vægtkritiske dele; ikke egnet til svejsning
Rustfrit stål 304 / 304LUdhærdet (annealed)Kalthærder: lavere skærhastigheder, positiv føringGenerel korrosionsbestandighed, fødevarer og procesudstyr
Rustfrit stål 316 / 316LUdhærdet (annealed)Sværere end 304: mere værktøjsslidKlorid, marine, medicinske og farmaceutiske miljøer
Kulstofstål 1018 / 1045Varmvalset / normaliseretLet til middel; kræver rustbeskyttelseAksler, plader, svejsede konstruktioner, værktøjskroppe
Messing C360H02 halvhårdFremragende: høje hastigheder, ren overfladeFittings, bøsninger, stik, dekorative dele
Kobber C110Udhærdet (annealed) / H02Klistret: skarpe værktøjer og store spånvinklerLedningsevne, strømskinne (busbar), termisk styring
Titanium Grade 5 (Ti-6Al-4V)Valseudhærdet (mill annealed)Svær: lave hastigheder, varmestyring, værktøjsslidLuftfart, medicoteknik og letvægts højfaste dele
Tekniske plastmaterialer (POM, PEEK, PA)Ekstruderet / udhærdetLet til klistret: bløde kæber, skarpe værktøjerIsolering, lav friktion, kemiske og sliddele

Overfladebehandlinger

Tin-, nikkel- og sølvbelegning, polering, afgratning; ubehandlet OFE til vakuumbrug.

OverfladebehandlingHvad den gørAngiv den når
Som bearbejdetVærktøjsspor efterlades synlige; Ra typisk 1,6-3,2 µmDelen kun skal fungere
GlasperleblæsningEnsartet mat overflade, skjuler værktøjssporDesigndele før eloxering
Eloxering Type IIOpbygger et oxidlag; farvemulighederAluminiumsudseende plus moderat korrosions- og slidesikkerhed
Hårdeloxering Type IIITykkere, hårdere oxidlagGlidende eller slidte aluminiumsflader
Chromatering (conversion coat)Tynd beskyttelsesfilm, der forbliver ledendeElektrisk binding eller jordforbindelse på aluminium
Kemisk nikkelforinkningEnsartet, hårdt, korrosionsbestandigt lagSlid plus korrosion, også inde i boringer
Forsinking (zink)Økonomisk offerbeskyttelse mod korrosionStåldele indendørs eller i beskyttet miljø
PulverlakeringTykt, holdbart, dekorativt lagUdseendet er kravet
PassiveringFjerner frit jern og genskaber oxidfilmenRustfrit stål efter bearbejdning
Spændingsudligning / varmebehandlingAflaster indre spændinger før eller efter skæringTynde vægge og snævre tolerancer, der skal overleve bearbejdningen

Tolerancer

ISO 2768-m standard; ±0,01 mm på kritiske detaljer.

TegningsangivelseHvad den kræverEffekt på pris og leveringstid
Generel: ±0,25 mm / ±0,010 inStandardværktøj, målingskontrolBasisniveau: intet tillæg
Standard: ±0,13 mm / ±0,005 inMaskine i god stand, førstestykkekontrolLille tillæg; det sædvanlige tilbudsgrundlag
Snæver: ±0,025 mm / ±0,001 inSlebet eller diamantværktøj, temperaturstyring, CMMTrinskift: langsommere skær plus fuld kontrol
Præcision: ±0,013 mm / ±0,0005 inFinskær, grænsemål, kontrolleret miljøBearbejdningen dominerer prisen; ofte en separat operation
Position / vinklighed (GD&T)Datumstyring, én opspænding hvor detaljer hænger sammenAfhænger af, hvor mange opspændinger datumet spænder over
Overfladeruhed Ra 0,8 µm eller finereFinere toothed fremføring, polering eller finskæringTilføjer et processtrin, ikke blot bearbejdningstid

Common Applications

  • Air conditioning and refrigeration coils
  • Boiler components and steam generators
  • Brake tubing and fuel lines
  • Bus Bar Assemblies
  • Bus bars and switchgear components
  • Conductive Parts
  • Decorative pieces
  • EV battery connectors and bus bars
  • Electrical Parts
  • Electrical wiring
  • Electromagnets and transformers
  • Food Preparation Tools
  • Grounding Systems
  • Heat-Transfer Applications
  • Mold components for injection molding
  • Pipes, tubing, and fittings for water and gas systems
  • Power Transmission Cables
  • Production parts
  • RF Shields
  • Radiators and cooling systems
  • Shielding Parts
  • Terminal Stock
  • Welding electrodes and resistance welding components
  • electric motor

Procesmuligheder

  • CNC machining is a subtractive manufacturing process.
  • Finishing Options: Black Oxide, Electropolishing, ENP, Media Blasting, Nickel Plating, Passivation, Powder Coating, Tumble Polishing, Zinc Plating, Vibratory Tumbling
  • EPX 82 is processed using Carbon DLS
  • MUD is a type of mold that uses a standard injection molding frame.
  • Different taper turning methods suit different jobs. Compound slides often handle short tapers, while CNC interpolation and taper attachments improve repeatability on longer parts
  • G92 is used by programming one or more G92's right after the G76 threading cycle
  • Estimates are provided through an auto-quoted method.
  • EDM relies on a voltage and a thin wire
  • Advanced machining processes like micro-machining and EDM are used to create small, precise mold cavities and cores

Surface Finish Reference

  • The finish of MoldTech MT11010 is a fine matte texture.
  • The finish of MoldTech MT11020 is a medium matte texture.
  • The finish of MoldTech MT11030 is a coarse matte texture.
  • SPI A-1 has a surface roughness of 0.012–0.025 µm.
  • SPI B-2 has a finish of Medium semi-gloss.
  • SPI B-2 has a surface roughness of 0.10–0.15 µm.
  • SPI C-3 has a surface roughness of 0.63–0.70 µm.
  • Super high gloss, polished with a Grade #3 (6000-grit) diamond buff to Ra 0.012–0.025 µm.
  • Medium semi-gloss, finished with 400-grit paper to Ra 0.10–0.15 µm.
  • Normal matte, polished with 320-grit stone to Ra 0.63–0.70 µm.

Tolerance Reference

  • The tolerance with drawing for CNC Milling is as low as +/- 0.005 mm.
  • FDM 3D printing offers a low-cost component with average accuracy and uses thermoplastics for 3D printing.
  • Wire Cut EDM is highly accurate.
  • The U6 H.E.A.T machine achieves tight tolerances.
  • Die sinker EDM is capable of maintaining tight tolerances
  • The shop needs to have CNC machines that can achieve a specific tolerance.

Industries We Serve

  • antennas
  • automotive
  • CNC machined parts
  • custom parts
  • electronics
  • medical diagnostic
  • optical displays
  • optical_systems

Material Reference

  • ABS
  • Austenitic Stainless Steel
  • Carbon steel
  • ceramic
  • composites
  • Copper - T2
  • copper or graphite
  • Hardened Materials
  • High Impact Polystyrene
  • Low-density polyethylene
  • MDF
  • metal
  • Polybutylene Terephthalate
  • SUS304
  • thermoplastics
  • thick metal sheets
  • tungsten carbide

Ofte stillede spørgsmål

Hvorfor er kobber sværere at bearbejde end messing?

Rent kobber er blødt og klistret — spåner svejses fast på skærkanterne og ødelægger overfladen. Vi bruger skarpe, polerede værktøjer, kontrollerede hastigheder og tellurkobber (C145), hvor designet tillader lettere bearbejdning.

Hvordan håndterer I kobbers anløbning?

Nøgent kobber oxiderer hurtigt. Til elektriske samlinger koordinerer vi tin- eller sølvbelegning; til vakuum- og OFE-dele emballerer vi for at minimere håndtering og oxidation.

Kan I bearbejde strømskinner med borede og gevirskårede detaljer?

Ja. Strømskinner, terminaler og køleplader er standardarbejde — send tegningen med krav til belegning og markering, så afgiver vi tilbud derefter.

What is the minimum order quantity (MOQ)?

Prototypes from 1 pc. Low-volume production typical 50-500 pcs. No forced MOQ on custom parts; unit price drops with volume.

What is the typical lead time?

Industry benchmark: instant-quote platforms deliver prototypes in 1-3 business days. Our own production: prototypes 5-10 working days, including in-house QC and shipping. Production: 2-4 weeks depending on quantity/finishing. Express options exist; finishing adds days.

How do I get a quote and what information do you need?

3D files (STEP/IGS) + 2D drawing with tolerances. Material, quantity, finish, destination country. Quote turnaround: 24-48h typical.

What tolerance should I specify?

Specify tight tolerances only on critical features. Standard ±0.1 mm covers most features. Tighter tolerance = cost multiplier; apply selectively via drawing GD&T.

How is quality controlled?

First-article inspection in our own shop before the first production order. In-process checks. Final inspection report (dimensions) with shipment. Material certs (mill test reports) on request.

Is my design protected?

NDA before file exchange. Files used only for your production. No resale of custom designs.

Which material should I choose?

Function first: strength, weight, corrosion, cost. Common pairings: 6061 general, 304/316 corrosive env., PEEK medical. See materials guide pages.

Which surface finish do I need?

Anodizing for aluminum corrosion/wear/color. Passivation for stainless. Plating for conductivity/steel protection. Cosmetic vs functional distinction.

How do you ship and what terms?

DHL/FedEx/UPS express for samples and small batches. Air/sea freight for production volumes. Incoterms: EXW/FOB/DAP/DDP options.

Sources · 4

Technical references cited for verifiability — not supplier recommendations. Browse the research library.

Capability commitments on this page are owner-confirmed (2026-09-21).