Piesele din cupru pe care le prelucrăm acoperă bare de cupru, radiatoare, bobine de inducție, electrozi de sudură, garnituri și componente electrice de conductivitate ridicată: C10100 (cupru fără oxigen) pentru conductivitate maximă și uz vacuum, C11000 ETP pentru lucrări electrice generale, C145 (cupru cu telur) acolo unde prelucrabilitatea contează cel mai mult.
Cuprul este moale și lipicios — cere carbură ascuțită și lustruită, viteze controlate și rupere disciplinată a așchiei, nu forță brută. Prelucrăm cu strategii care evită formarea muchiei rezistente, astfel încât suprafețele să rămână curate și dimensiunile să se mențină.
Material Grades & Properties
Copper Grades We Machine
| Grade | Standard | Characteristics |
|---|---|---|
| C11000 (ETP) | ASTM B152 | 99.9% pure; best electrical/thermal conductivity; gummy to machine. |
| C14500 (tellurium) | ASTM B301 | Free-machining copper; near-C110 conductivity; preferred for machined electrical parts. |
Key Properties of Machined Copper
- ✓Excellent electrical conductivity
- ✓Excellent thermal conductivity
- ✓Antimicrobial surface
- ✓Soft and ductile
Typical tolerances:±0.1 mm typical; soft material moves during clamping
Applications for Copper Parts
- Electrical busbars and contacts
- Heat sinks and thermal components
- RF/microwave components
- Plumbing fittings
Machining Notes for Copper
Gummy chip formation: use sharp tools, high speeds, flood coolant. Prefer C14500 for machined electrical parts.
Finishes for Copper Parts
- Electro/nickel plating
- Tin plating
- Anti-tarnish coating
- Polishing
Capabilități
- Prelucrare C10100/C11000/C145 după desen
- Strategii cu scule ascuțite pentru aliajele lipicioase
- Geometrie de componente electrice și termice
- Coordonare placare pentru lipibilitate
Materiale uzuale
Cupru C10100 (OFE), C11000 (ETP), C145 cupru cu telur la cerere.
| Material / clasă | Stare tipică | Prelucrabilitate | Unde se potrivește |
|---|---|---|---|
| Aluminiu 6061 | T6 (soluționat și revenit) | Ușor: se prelucrează liber, control bun al așchiilor | console, carcase, dispozitive, prototipuri până în producție |
| Aluminiu 7075 | T6 / T651 | Mai dificil: uzură mai mare a sculei, necesită reglaje rigide | Piese de înaltă rezistență, sensibile la greutate; nu pentru sudare |
| Oțel inoxidabil 304 / 304L | Revenit (annealed) | Se călește la lucru: viteze mai mici, avans pozitiv | Rezistență generală la coroziune, echipamente alimentare și de proces |
| Oțel inoxidabil 316 / 316L | Revenit (annealed) | Mai tenace decât 304: uzură mai mare a sculei | Expoziție la cloruri, mediu marin, aplicații medicale și farmaceutice |
| Oțel carbon 1018 / 1045 | Laminat la cald / normalizat | Ușor spre moderat; necesită protecție împotriva ruginii | Axe, plăci, constructe sudate, corpuri de scule |
| Alamă C360 | H02 semidură | Excelentă: viteze mari, finisaj curat | Raccorduri, bucșe, conectori, piese decorative |
| Cupru C110 | Revenit / H02 | Lipicios: scule ascuțite și unghiuri mari de atac | Conductivitate, bare de cupru, management termic |
| Titan Grade 5 (Ti-6Al-4V) | Revenit din laminare (mill annealed) | Dificil: viteze mici, control termic, uzura sculei | Aerospațial, medical și piese ușoare de înaltă rezistență |
| Materiale plastice tehnice (POM, PEEK, PA) | Extrudat / revenit | De la ușor la lipicios: cleje moi, scule ascuțite | Izolație, frecare redusă, piese pentru substanțe chimice și de uzură |
Finisaje
Placare cu staniu, nichel și argint, lustruire, îndepărtarea bavurilor; OFE neprelucrat pentru uz vacuum.
| Finisaj | Ce face | Când îl specificați |
|---|---|---|
| Ca prelucrat | Urmele sculei rămân vizibile; Ra tipic 1,6–3,2 µm | Piesa doar trebuie să funcționeze |
| Sablare cu microbile | Suprafață mată uniformă, acoperă urmele sculei | Piese estetice înainte de anodizare |
| Anodizare Tip II | Construiește un strat de oxid; opțiuni de culoare | Aspect de aluminiu plus rezistență moderată la coroziune și uzură |
| Anodizare dură Tip III | Strat de oxid mai gros și mai dur | Suprafețe de aluminiu cu alunecare sau uzură |
| Conversie prin cromatare | Film protector subțire care rămâne conductiv | Legare electrică sau împământare pe aluminiu |
| Nichelare chimică | Strat uniform, dur, rezistent la coroziune | Uzură plus coroziune, inclusiv în interiorul găurilor |
| Zincare | Protecție economică de tip sacrificială împotriva coroziunii | Piese de oțel în interior sau în mediu adăpostit |
| Vopsire în câmp electrostatic | Strat gros, durabil, decorativ | Aspectul este cerința |
| Pasivare | Îndepărtează fierul liber și reface filmul de oxid | Piese din oțel inoxidabil după prelucrare |
| Detensionare / tratament termic | Înlătură tensiunile reziduale înainte sau după tăiere | Pereți subțiri și toleranțe strânse care trebuie să reziste prelucrării |
Toleranțe
Standard ISO 2768-m; ±0,01 mm pe elementele critice.
| Toleranță indicată | Ce necesită | Efect asupra costului și termenului de livrare |
|---|---|---|
| Generală: ±0,25 mm / ±0,010 in | Scule standard, verificare dimensională | Bază: fără adaos |
| Standard: ±0,13 mm / ±0,005 in | Mașină în stare bună, verificarea primei bucăți | Adaos mic; valoarea implicită uzuală la ofertare |
| Strânsă: ±0,025 mm / ±0,001 in | Scule rectificate sau din diamant, control termic, CMM | Salt de regim: tăieri mai lente plus inspecție completă |
| Precizie: ±0,013 mm / ±0,0005 in | Procese de finisare, calibre, mediu controlat | Prelucrarea domină prețul; adesea o operație separată |
| Poziție / unghiularitate (GD&T) | Control al referințelor, un singur reglaj pentru elementele corelate | Depinde de câte reglaje acoperă referința |
| Finisaj de suprafață Ra 0,8 µm sau mai fin | Pas mai fin, lustruire sau un proces de finisare | Adaugă un pas de proces, nu doar timp de prelucrare |
Common Applications
- Air conditioning and refrigeration coils
- Boiler components and steam generators
- Brake tubing and fuel lines
- Bus Bar Assemblies
- Bus bars and switchgear components
- Conductive Parts
- Decorative pieces
- EV battery connectors and bus bars
- Electrical Parts
- Electrical wiring
- Electromagnets and transformers
- Food Preparation Tools
- Grounding Systems
- Heat-Transfer Applications
- Mold components for injection molding
- Pipes, tubing, and fittings for water and gas systems
- Power Transmission Cables
- Production parts
- RF Shields
- Radiators and cooling systems
- Shielding Parts
- Terminal Stock
- Welding electrodes and resistance welding components
- electric motor
Opțiuni de proces
- CNC machining is a subtractive manufacturing process.
- Finishing Options: Black Oxide, Electropolishing, ENP, Media Blasting, Nickel Plating, Passivation, Powder Coating, Tumble Polishing, Zinc Plating, Vibratory Tumbling
- EPX 82 is processed using Carbon DLS
- MUD is a type of mold that uses a standard injection molding frame.
- Different taper turning methods suit different jobs. Compound slides often handle short tapers, while CNC interpolation and taper attachments improve repeatability on longer parts
- G92 is used by programming one or more G92's right after the G76 threading cycle
- Estimates are provided through an auto-quoted method.
- EDM relies on a voltage and a thin wire
- Advanced machining processes like micro-machining and EDM are used to create small, precise mold cavities and cores
Surface Finish Reference
- The finish of MoldTech MT11010 is a fine matte texture.
- The finish of MoldTech MT11020 is a medium matte texture.
- The finish of MoldTech MT11030 is a coarse matte texture.
- SPI A-1 has a surface roughness of 0.012–0.025 µm.
- SPI B-2 has a finish of Medium semi-gloss.
- SPI B-2 has a surface roughness of 0.10–0.15 µm.
- SPI C-3 has a surface roughness of 0.63–0.70 µm.
- Super high gloss, polished with a Grade #3 (6000-grit) diamond buff to Ra 0.012–0.025 µm.
- Medium semi-gloss, finished with 400-grit paper to Ra 0.10–0.15 µm.
- Normal matte, polished with 320-grit stone to Ra 0.63–0.70 µm.
Tolerance Reference
- The tolerance with drawing for CNC Milling is as low as +/- 0.005 mm.
- FDM 3D printing offers a low-cost component with average accuracy and uses thermoplastics for 3D printing.
- Wire Cut EDM is highly accurate.
- The U6 H.E.A.T machine achieves tight tolerances.
- Die sinker EDM is capable of maintaining tight tolerances
- The shop needs to have CNC machines that can achieve a specific tolerance.
Industries We Serve
- antennas
- automotive
- CNC machined parts
- custom parts
- electronics
- medical diagnostic
- optical displays
- optical_systems
Material Reference
- ABS
- Austenitic Stainless Steel
- Carbon steel
- ceramic
- composites
- Copper - T2
- copper or graphite
- Hardened Materials
- High Impact Polystyrene
- Low-density polyethylene
- MDF
- metal
- Polybutylene Terephthalate
- SUS304
- thermoplastics
- thick metal sheets
- tungsten carbide
Întrebări frecvente
De ce este cuprul mai greu de prelucrat decât alama?
Cuprul pur este moale și lipicios — așchiile se sudează pe muchiile de tăiere și strică finisajul suprafeței. Folosim scule ascuțite și lustruite, viteze controlate și cupru cu telur (C145) acolo unde designul permite o prelucrare mai ușoară.
Cum gestionați oxidarea cuprului?
Cuprul neprelucrat se oxidează rapid. Pentru ansamblele electrice coordonăm placare cu staniu sau argint; pentru piesele de vacuum și OFE ambalăm astfel încât manipularea și oxidarea să fie minime.
Puteți prelucra bare de cupru cu elemente găurite și filetate?
Da. Barele de cupru, bornele și radiatoarele sunt lucrări standard — trimiteți desenul cu cerințele de placare și marcare și ofertăm conform lui.
What is the minimum order quantity (MOQ)?
Prototypes from 1 pc. Low-volume production typical 50-500 pcs. No forced MOQ on custom parts; unit price drops with volume.
What is the typical lead time?
Industry benchmark: instant-quote platforms deliver prototypes in 1-3 business days. Our own production: prototypes 5-10 working days, including in-house QC and shipping. Production: 2-4 weeks depending on quantity/finishing. Express options exist; finishing adds days.
How do I get a quote and what information do you need?
3D files (STEP/IGS) + 2D drawing with tolerances. Material, quantity, finish, destination country. Quote turnaround: 24-48h typical.
What tolerance should I specify?
Specify tight tolerances only on critical features. Standard ±0.1 mm covers most features. Tighter tolerance = cost multiplier; apply selectively via drawing GD&T.
How is quality controlled?
First-article inspection in our own shop before the first production order. In-process checks. Final inspection report (dimensions) with shipment. Material certs (mill test reports) on request.
Is my design protected?
NDA before file exchange. Files used only for your production. No resale of custom designs.
Which material should I choose?
Function first: strength, weight, corrosion, cost. Common pairings: 6061 general, 304/316 corrosive env., PEEK medical. See materials guide pages.
Which surface finish do I need?
Anodizing for aluminum corrosion/wear/color. Passivation for stainless. Plating for conductivity/steel protection. Cosmetic vs functional distinction.
How do you ship and what terms?
DHL/FedEx/UPS express for samples and small batches. Air/sea freight for production volumes. Incoterms: EXW/FOB/DAP/DDP options.
Sources · 4
- us.misumi-ec.comUnclassified source
- rapiddirect.comIndustry peer technical page
- runsom.comUnclassified source
- avivametals.comUnclassified source
Technical references cited for verifiability — not supplier recommendations. Browse the research library.
Capability commitments on this page are owner-confirmed (2026-09-21).