CNC-bearbeiding av kobber

Copper CNC machined bus bars and heat sink components

Deler i kobber som vi bearbeider omfatter strinneskinner, kjøleribber, induksjonsspiraler, sveiseelektroder, tetninger og elektriske komponenter med høy ledningsevne: C10100 oksygenfritt kobber for best ledningsevne og vakuumbruk, C11000 ETP for generelt elektrisk arbeid, C145 tellurkobber når bearbeidbarhet betyr mest.

Kobber er mykt og klissete — det krever skarpe, polerte hardmetallverktøy, kontrollerte hastigheter og disiplinert avflising i stedet for rå kraft. Vi bearbeider med strategier som unngår oppbygget kant, slik at overflatene forblir rene og dimensjonene holder.

Material Grades & Properties

Copper Grades We Machine

GradeStandardCharacteristics
C11000 (ETP)ASTM B15299.9% pure; best electrical/thermal conductivity; gummy to machine.
C14500 (tellurium)ASTM B301Free-machining copper; near-C110 conductivity; preferred for machined electrical parts.

Key Properties of Machined Copper

  • ✓Excellent electrical conductivity
  • ✓Excellent thermal conductivity
  • ✓Antimicrobial surface
  • ✓Soft and ductile

Typical tolerances:±0.1 mm typical; soft material moves during clamping

Applications for Copper Parts

  • Electrical busbars and contacts
  • Heat sinks and thermal components
  • RF/microwave components
  • Plumbing fittings

Machining Notes for Copper

Gummy chip formation: use sharp tools, high speeds, flood coolant. Prefer C14500 for machined electrical parts.

Finishes for Copper Parts

  • Electro/nickel plating
  • Tin plating
  • Anti-tarnish coating
  • Polishing

Kapabiliteter

  • Bearbeiding av C10100/C11000/C145 etter tegning
  • Strategier med skarpe verktøy for klissete legeringer
  • Geometri for elektriske og termiske komponenter
  • Koordinering av belegging for loddbarhet

Typiske materialer

Kobber C10100 (OFE), C11000 (ETP), C145 tellurkobber på forespørsel.

Materiale / kvalitetTypisk tilstandBearbeidbarhetHvor den passer
Aluminium 6061T6 (løsningsbehandlet og herdet)Enkel: god skjæregenskap, god avflisingskontrollBraketter, hus, fixturer, prototyper og produksjon
Aluminium 7075T6 / T651Vanskeligere: mer verktøyslitasje, krever stive oppsettHøyfaste, vektkritiske deler; ikke egnet for sveising
Rustfritt stål 304 / 304LGlødetKaldbearbeidende: lavere skjærehastigheter, positiv matingGenerell korrosjonsmotstand, næringsmiddel- og prosessutstyr
Rustfritt stål 316 / 316LGlødetSeigere enn 304: mer verktøyslitasjeKlorid-, marine-, medisinsk og farmasøytisk eksponering
Karbonstål 1018 / 1045Varmvalset / normalisertEnkel til middels; trenger beskyttelse mot rustAksler, plater, sveisekonstruksjoner, verktøykropper
Messing C360H02 halvherdetUtmerket: høye hastigheter, ren overflateFittinger, bøssinger, kontakter, dekorative deler
Kobber C110Glødet / H02Klissete: skarpe verktøy og store spennvinklerLedningsevne, strinneskinner, termisk håndtering
Titan grad 5 (Ti-6Al-4V)FabriksglødetVanskelig: lave hastigheter, varmekontroll, verktøyslitasjeLuftfart, medisin og lette høyfaste deler
Tekniske plaster (POM, PEEK, PA)Ekstrudert / glødetEnkel til klissete: myke kjever, skarpe verktøyIsolering, lav friksjon, kjemi- og slitedeler

Overflatebehandling

Tinn-, nikkel- og sølvfelling, polering, gratfjerning; bar OFE til vakuumbruk.

OverflatebehandlingHva den gjørAngi den når
Som maskinertVerktøymerker synlige; Ra typisk 1.6–3.2 µmDelen bare må fungere
GlaskulsblåsingJevn matt overflate, skjuler verktøymerkjerSynlige deler før anodisering
Anodisering type IIBygger et oksidlag; fargealternativerAluminiumsutseende pluss moderat korrosjons- og slitestyrke
Hardanodisering type IIITykkere, hardere oksidlagGlidende eller belastede aluminiumsflater
KromatbehandlingTynn beskyttelsesfilm som forblir ledendeElektrisk binding eller jording på aluminium
Kjemisk nikkelfellingJevnt, hardt, korrosjonsbestandig lagSlitasje pluss korrosjon, også inne i borehull
SinkgalvaniseringØkonomisk offerbeskyttelse mot korrosjonStåldeler i innendørs eller skjermet drift
PulverlakkeringTykt, slitesterkt, dekorativt lagUtseendet er kravet
PassiveringFjerner fritt jern og gjenoppretter oksidfilmenRustfrie deler etter bearbeiding
Spenningsutlignende gløding / varmebehandlingReduserer indre spenninger før eller etter skjæringTynne vegger og stramme toleranser som må overleve bearbeidingen

Toleranser

ISO 2768-m som standard; ±0.01 mm på kritiske trekk.

ToleranseangivelseHva den kreverVirkning på kostnad og leveringstid
Generell: ±0.25 mm / ±0.010 inStandardverktøy, dimensjonskontrollGrunnlag: ingen tilleggspris
Standard: ±0.13 mm / ±0.005 inMaskin i god stand, førstegangsartikkelkontrollLite tillegg; det vanlige prismingsgrunnlaget
Stram: ±0.025 mm / ±0.001 inSlipt eller diamantverktøy, temperaturkontroll, CMMTerskelendring: tregere snitt pluss full inspeksjon
Presisjon: ±0.013 mm / ±0.0005 inFinstøps, målemidler, kontrollert miljøBearbeidingen dominerer prisen; ofte en egen operasjon
Posisjon / vinkelhet (GD&T)Referansekontroll, én oppsetting når trekkene hører sammenAvhenger av hvor mange oppsettinger referansen spenner over
Overflatekvalitet Ra 0.8 µm eller finereFinere steglengde, polering eller etterbearbeidingsgangLegger til et prosesstrinn, ikke bare bearbeidingstid

Common Applications

  • Air conditioning and refrigeration coils
  • Boiler components and steam generators
  • Brake tubing and fuel lines
  • Bus Bar Assemblies
  • Bus bars and switchgear components
  • Conductive Parts
  • Decorative pieces
  • EV battery connectors and bus bars
  • Electrical Parts
  • Electrical wiring
  • Electromagnets and transformers
  • Food Preparation Tools
  • Grounding Systems
  • Heat-Transfer Applications
  • Mold components for injection molding
  • Pipes, tubing, and fittings for water and gas systems
  • Power Transmission Cables
  • Production parts
  • RF Shields
  • Radiators and cooling systems
  • Shielding Parts
  • Terminal Stock
  • Welding electrodes and resistance welding components
  • electric motor

Prosesalternativer

  • CNC machining is a subtractive manufacturing process.
  • Finishing Options: Black Oxide, Electropolishing, ENP, Media Blasting, Nickel Plating, Passivation, Powder Coating, Tumble Polishing, Zinc Plating, Vibratory Tumbling
  • EPX 82 is processed using Carbon DLS
  • MUD is a type of mold that uses a standard injection molding frame.
  • Different taper turning methods suit different jobs. Compound slides often handle short tapers, while CNC interpolation and taper attachments improve repeatability on longer parts
  • G92 is used by programming one or more G92's right after the G76 threading cycle
  • Estimates are provided through an auto-quoted method.
  • EDM relies on a voltage and a thin wire
  • Advanced machining processes like micro-machining and EDM are used to create small, precise mold cavities and cores

Surface Finish Reference

  • The finish of MoldTech MT11010 is a fine matte texture.
  • The finish of MoldTech MT11020 is a medium matte texture.
  • The finish of MoldTech MT11030 is a coarse matte texture.
  • SPI A-1 has a surface roughness of 0.012–0.025 µm.
  • SPI B-2 has a finish of Medium semi-gloss.
  • SPI B-2 has a surface roughness of 0.10–0.15 µm.
  • SPI C-3 has a surface roughness of 0.63–0.70 µm.
  • Super high gloss, polished with a Grade #3 (6000-grit) diamond buff to Ra 0.012–0.025 µm.
  • Medium semi-gloss, finished with 400-grit paper to Ra 0.10–0.15 µm.
  • Normal matte, polished with 320-grit stone to Ra 0.63–0.70 µm.

Tolerance Reference

  • The tolerance with drawing for CNC Milling is as low as +/- 0.005 mm.
  • FDM 3D printing offers a low-cost component with average accuracy and uses thermoplastics for 3D printing.
  • Wire Cut EDM is highly accurate.
  • The U6 H.E.A.T machine achieves tight tolerances.
  • Die sinker EDM is capable of maintaining tight tolerances
  • The shop needs to have CNC machines that can achieve a specific tolerance.

Industries We Serve

  • antennas
  • automotive
  • CNC machined parts
  • custom parts
  • electronics
  • medical diagnostic
  • optical displays
  • optical_systems

Material Reference

  • ABS
  • Austenitic Stainless Steel
  • Carbon steel
  • ceramic
  • composites
  • Copper - T2
  • copper or graphite
  • Hardened Materials
  • High Impact Polystyrene
  • Low-density polyethylene
  • MDF
  • metal
  • Polybutylene Terephthalate
  • SUS304
  • thermoplastics
  • thick metal sheets
  • tungsten carbide

Vanlige spørsmål

Hvorfor er kobber vanskeligere å bearbeide enn messing?

Rent kobber er mykt og klissete — fliser sveiser seg til skjærekantene og ødelegger overflatekvaliteten. Vi bruker skarpe, polerte verktøy, kontrollerte hastigheter og tellurkobber (C145) der designen tillater lettere bearbeiding.

Hvordan håndterer dere anløping av kobber?

Bart kobber oksiderer raskt. For elektriske monteringer koordinerer vi tinn- eller sølvfelling; for vakuum- og OFE-deler pakker vi for å minimere håndtering og oksidasjon.

Kan dere bearbeide strinneskinner med borede og gjengede trekk?

Ja. Strinneskinner, terminaler og kjøleribber er standardarbeid — send tegningen med krav til belegging og merking, så priser vi deretter.

What is the minimum order quantity (MOQ)?

Prototypes from 1 pc. Low-volume production typical 50-500 pcs. No forced MOQ on custom parts; unit price drops with volume.

What is the typical lead time?

Industry benchmark: instant-quote platforms deliver prototypes in 1-3 business days. Our own production: prototypes 5-10 working days, including in-house QC and shipping. Production: 2-4 weeks depending on quantity/finishing. Express options exist; finishing adds days.

How do I get a quote and what information do you need?

3D files (STEP/IGS) + 2D drawing with tolerances. Material, quantity, finish, destination country. Quote turnaround: 24-48h typical.

What tolerance should I specify?

Specify tight tolerances only on critical features. Standard ±0.1 mm covers most features. Tighter tolerance = cost multiplier; apply selectively via drawing GD&T.

How is quality controlled?

First-article inspection in our own shop before the first production order. In-process checks. Final inspection report (dimensions) with shipment. Material certs (mill test reports) on request.

Is my design protected?

NDA before file exchange. Files used only for your production. No resale of custom designs.

Which material should I choose?

Function first: strength, weight, corrosion, cost. Common pairings: 6061 general, 304/316 corrosive env., PEEK medical. See materials guide pages.

Which surface finish do I need?

Anodizing for aluminum corrosion/wear/color. Passivation for stainless. Plating for conductivity/steel protection. Cosmetic vs functional distinction.

How do you ship and what terms?

DHL/FedEx/UPS express for samples and small batches. Air/sea freight for production volumes. Incoterms: EXW/FOB/DAP/DDP options.

Sources · 4

Technical references cited for verifiability — not supplier recommendations. Browse the research library.

Capability commitments on this page are owner-confirmed (2026-09-21).