Pris på CNC-bearbejdning: Sådan opbygges et tilbud

Machined aluminium components and a technical drawing on a machining workbench

Et tilbud på CNC-bearbejdning er ikke en prisliste. Det er summen af nogle få konkrete input: det materiale, du specificerer, den maskintid, geometrien kræver, det opstillings- og programmeringsarbejde, delen kræver, den tolerance og overfladebehandling, tegningen kalder på, og det stykantal, du bestiller. Ændrer du ét af dem, flytter prisen sig — derfor kan to leverandører tilbyde forskellige priser på samme tegning, og derfor er den hurtigste vej til en lavere pris som regel en lille ændring af tegningen frem for en anden leverandør.

Denne side forklarer, hvordan vi opbygger en pris hos CNC Machining Hub: hvilke input vi læser fra dine filer, hvilke du selv styrer inden RFQ'en, og hvor designere oftest betaler for en præcision, de ikke har brug for. Send en tegning med materiale, stykantal og overfladebehandling, så får du et skriftligt tilbud med de angivne forudsætninger — så du kan sammenligne det med andre tilbud på lige vilkår.

Kapacitet

  • Prisgennemgang pr. tegning: vi læser geometri, tolerancer, materiale og overfladebehandling inden tilbuddet og siger, hvilke detaljer der driver prisen.
  • Fremstillingsegneligheds-feedback (DFM): vi påpeger detaljer, der tvinger ekstra opstillinger, specialværktøj eller håndfinishing frem — og foreslår billigere ækvivalenter, hvor funktionen tillader det.
  • Volumenpriser: stykprisen falder, efterhånden som opstilling og programmering afskrives, så vi tilbyder samme del ved flere stykantal, når du spørger.
  • Materialeguide: vi tilbyder almindelige kvaliteter fra lager (6061, 7075, 304/316, messing, kobber, titanium, tekniske plastmaterialer) og påpeger, når et kvalitetsvalg driver pris eller leveringstid op.
  • Tolerance-rådgivning: standardbearbejdning holder ±0,1 mm; kun de mål, der kræver strammere tolerancer, bør tolereres strammere, og vi siger det inden tilbuddet.
  • Behandlingsmuligheder: eloxering, belegning, pulverlakering, polering og passivering tilbydes som separate linjeposter, så du kan se, hvad hvert trin tilføjer.

Typiske materialer

Materialet er som regel den største enkeltvariabel. Vi bearbejder aluminiumslegeringer (6061, 7075, 5052), rustfrit stål (304, 316, 201), kulstof- og legeringsstål, messing, kobber, titanium og tekniske plastmaterialer (ABS, PC, POM, PA6, PMMA, PEEK). Lageradgang, bearbejdelighed og certificeringskrav påvirker både pris og leveringstid, så fortæl os anvendelsen, så siger vi, hvor en anden kvalitet koster mindre.

Materiale / kvalitetTypisk tilstandBearbejdelighedTypisk anvendelse
Aluminium 6061T6 (opløsningshærdet og udhærdet)Let: letbearbejdelig, god spånstyringBeslag, huse, fiksturer, prototyper og opskalering til serie
Aluminium 7075T6 / T651Sværere: mere værktøjsslid, kræver stive opspændingerHøjfaste, vægtkritiske dele; ikke egnet til svejsning
Rustfrit stål 304 / 304LUdhærdet (annealed)Kalthærder: lavere skærhastigheder, positiv føringGenerel korrosionsbestandighed, fødevarer og procesudstyr
Rustfrit stål 316 / 316LUdhærdet (annealed)Sværere end 304: mere værktøjsslidKlorid, marine, medicinske og farmaceutiske miljøer
Kulstofstål 1018 / 1045Varmvalset / normaliseretLet til middel; kræver rustbeskyttelseAksler, plader, svejsede konstruktioner, værktøjskroppe
Messing C360H02 halvhårdFremragende: høje hastigheder, ren overfladeFittings, bøsninger, stik, dekorative dele
Kobber C110Udhærdet (annealed) / H02Klistret: skarpe værktøjer og store spånvinklerLedningsevne, strømskinne (busbar), termisk styring
Titanium Grade 5 (Ti-6Al-4V)Valseudhærdet (mill annealed)Svær: lave hastigheder, varmestyring, værktøjsslidLuftfart, medicoteknik og letvægts højfaste dele
Tekniske plastmaterialer (POM, PEEK, PA)Ekstruderet / udhærdetLet til klistret: bløde kæber, skarpe værktøjerIsolering, lav friktion, kemiske og sliddele

Overfladebehandlinger

Overfladebehandling tilbydes pr. operation: som-bearbejdet, eloxering, belegning, pulverlakering, polering, passivering, glasperleblæsning eller en tegningsspecificeret behandling. Kosmetiske krav er den sædvanlige skjulte omkostning — en dekorativ overflade på hele delen koster langt mere end en defineret funktionel behandling på de flader, der behøver den.

OverfladebehandlingHvad den gørAngiv den når
Som bearbejdetVærktøjsspor efterlades synlige; Ra typisk 1,6-3,2 µmDelen kun skal fungere
GlasperleblæsningEnsartet mat overflade, skjuler værktøjssporDesigndele før eloxering
Eloxering Type IIOpbygger et oxidlag; farvemulighederAluminiumsudseende plus moderat korrosions- og slidesikkerhed
Hårdeloxering Type IIITykkere, hårdere oxidlagGlidende eller slidte aluminiumsflader
Chromatering (conversion coat)Tynd beskyttelsesfilm, der forbliver ledendeElektrisk binding eller jordforbindelse på aluminium
Kemisk nikkelforinkningEnsartet, hårdt, korrosionsbestandigt lagSlid plus korrosion, også inde i boringer
Forsinking (zink)Økonomisk offerbeskyttelse mod korrosionStåldele indendørs eller i beskyttet miljø
PulverlakeringTykt, holdbart, dekorativt lagUdseendet er kravet
PassiveringFjerner frit jern og genskaber oxidfilmenRustfrit stål efter bearbejdning
Spændingsudligning / varmebehandlingAflaster indre spændinger før eller efter skæringTynde vægge og snævre tolerancer, der skal overleve bearbejdningen

Tolerancer

Standard CNC-tolerancer er typisk ±0,1–0,2 mm, med præcisionsarbejde til ±0,05 mm eller strammere på de detaljer, der kræver det. Tolerance er en prismultiplikator: hvert mål holdt strammere, end funktionen kræver, tilføjer kontroltid, langsommere skæring og højere scraprisiko, så vi gennemgår tegningen og bekræfter, hvad der kan opnås, før tilbuddet.

TegningsangivelseHvad den kræverEffekt på pris og leveringstid
Generel: ±0,25 mm / ±0,010 inStandardværktøj, målingskontrolBasisniveau: intet tillæg
Standard: ±0,13 mm / ±0,005 inMaskine i god stand, førstestykkekontrolLille tillæg; det sædvanlige tilbudsgrundlag
Snæver: ±0,025 mm / ±0,001 inSlebet eller diamantværktøj, temperaturstyring, CMMTrinskift: langsommere skær plus fuld kontrol
Præcision: ±0,013 mm / ±0,0005 inFinskær, grænsemål, kontrolleret miljøBearbejdningen dominerer prisen; ofte en separat operation
Position / vinklighed (GD&T)Datumstyring, én opspænding hvor detaljer hænger sammenAfhænger af, hvor mange opspændinger datumet spænder over
Overfladeruhed Ra 0,8 µm eller finereFinere toothed fremføring, polering eller finskæringTilføjer et processtrin, ikke blot bearbejdningstid

Nøglespecifikationer

SpecificationValue
toleranceISO 2768 (Class M)
tolerance0.0001 in
tolerance±0.001"

Procesmuligheder

  • CNC machining is a subtractive manufacturing process.
  • Finishing Options: Black Oxide, Electropolishing, ENP, Media Blasting, Nickel Plating, Passivation, Powder Coating, Tumble Polishing, Zinc Plating, Vibratory Tumbling
  • EPX 82 is processed using Carbon DLS
  • MUD is a type of mold that uses a standard injection molding frame.
  • Different taper turning methods suit different jobs. Compound slides often handle short tapers, while CNC interpolation and taper attachments improve repeatability on longer parts
  • G92 is used by programming one or more G92's right after the G76 threading cycle
  • Estimates are provided through an auto-quoted method.
  • EDM relies on a voltage and a thin wire
  • Advanced machining processes like micro-machining and EDM are used to create small, precise mold cavities and cores

Surface Finish Reference

  • The finish of MoldTech MT11010 is a fine matte texture.
  • The finish of MoldTech MT11020 is a medium matte texture.
  • The finish of MoldTech MT11030 is a coarse matte texture.
  • SPI A-1 has a surface roughness of 0.012–0.025 µm.
  • SPI B-2 has a finish of Medium semi-gloss.
  • SPI B-2 has a surface roughness of 0.10–0.15 µm.
  • SPI C-3 has a surface roughness of 0.63–0.70 µm.
  • Super high gloss, polished with a Grade #3 (6000-grit) diamond buff to Ra 0.012–0.025 µm.
  • Medium semi-gloss, finished with 400-grit paper to Ra 0.10–0.15 µm.
  • Normal matte, polished with 320-grit stone to Ra 0.63–0.70 µm.

Tolerance Reference

  • The tolerance with drawing for CNC Milling is as low as +/- 0.005 mm.
  • FDM 3D printing offers a low-cost component with average accuracy and uses thermoplastics for 3D printing.
  • Wire Cut EDM is highly accurate.
  • The U6 H.E.A.T machine achieves tight tolerances.
  • Die sinker EDM is capable of maintaining tight tolerances
  • The shop needs to have CNC machines that can achieve a specific tolerance.

Industries We Serve

  • antennas
  • automotive
  • CNC machined parts
  • custom parts
  • electronics
  • medical diagnostic
  • optical displays
  • optical_systems

Material Reference

  • ABS
  • Austenitic Stainless Steel
  • Carbon steel
  • ceramic
  • composites
  • Copper - T2
  • copper or graphite
  • Hardened Materials
  • High Impact Polystyrene
  • Low-density polyethylene
  • MDF
  • metal
  • Polybutylene Terephthalate
  • SUS304
  • thermoplastics
  • thick metal sheets
  • tungsten carbide

Related Processes

Injection Molding

used for

Laser Marking

used for

mass_production

used for

Common Applications

  • plastic molded parts
  • Aerospace
  • Robotics
  • consumer goods
  • energy

Ordering, Lead Times & MOQ

Custom CNC parts carry no forced MOQ; ordering from a single prototype piece is standard industry practice.

Instant-quote platforms publicly advertise prototype lead times of 1-3 business days.

Online RFQ is the industry-standard flow: upload a 3D model (STEP/STP/DWG/DXF), receive an instant quote or engineer review, then production, inspection, and delivery.

Ofte stillede spørgsmål

Hvilke oplysninger skal I bruge for at prissætte en CNC-del nøjagtigt?

En 3D-model (helst STEP eller STP), en 2D-tegning med tolerancer, materiale og overfladebehandling, det stykantal, du skal bruge, samt eventuelle krav til kontrol eller dokumentation. Er et mål kritisk, markeres det på tegningen — det er den enkeltfaktor, der mest afgør, om to tilbud er sammenlignelige. Ufuldstændige filer giver tilbud med forudsætninger, og forudsætninger er, hvor prisen flytter sig senere.

Hvad er de vigtigste drivere for prisen på CNC-bearbejdning?

I praksis: materiale (kvalitet, råform, certificering), maskintid (hvor meget metal geometrien fjerner og ved hvilke skærhastigheder), opstilling og programmering (hvor mange operationer og fiksturer delen kræver), tolerance og overfladebehandling (hvor langsomt der skal skæres, og hvor meget kontrol der kræves) samt stykantal (hvor langt opstillingsomkostningen spredes). Designkompleksitet påvirker alle fem på én gang — derfor sparer en DFM-gennemgang inden tilbuddet som regel mere end forhandling bagefter.

Hvordan kan jeg sænke prisen på min del uden at miste funktion?

Løsn tolerancer, der ikke er funktionelt påkrævet, erstat snævre radii og dybe lommer med standardværktøjsstørrelser, reducér antallet af opstillinger ved at tillade en anden datumstrategi, vælg et mere bearbejdeligt eller mere tilgængeligt materiale, og udskyd kosmetisk overfladebehandling til de flader, der faktisk er synlige. Hver af dem er en tegningsbeslutning, ikke en leverandørbeslutning — send tegningen, så siger vi, hvilke der gælder for din del.

Er der en minimumsbestillingsmængde, og hvordan påvirker volumen prisen?

Der er ingen minimumsbestillingsmængde: du kan bestille en enkelt prototypedel. Fordi opstilling og programmering er engangsomkostninger, falder stykprisen normalt, efterhånden som stykantallet stiger, og flader ud, når kørslen er lang nok til at absorbere dem. Er din første ordre lille, så sig det — vi tilbyder prototypen og produktionsmængden samlet, så du kan se forskellen, før du forpligter dig.

Hvad er leveringstiden, og hvad koster det at fremskynde?

Standard produktionsleveringstid er 15–25 dage fra ordre, afhængigt af materialeadgang, overfladebehandling og kontrolkrav. Fremskyndede tidsplaner prissættes pr. projekt, og omkostningen afhænger af, hvorvidt flaskehalsen er køtid eller materialetid — vi fortæller dig, hvilken af dem der er din begrænsning. Leveringstid og pris bekræftes i tilbuddet, ikke her.

What is the minimum order quantity (MOQ)?

Prototypes from 1 pc. Low-volume production typical 50-500 pcs. No forced MOQ on custom parts; unit price drops with volume.

What is the typical lead time?

Industry benchmark: instant-quote platforms deliver prototypes in 1-3 business days. Our own production: prototypes 5-10 working days, including in-house QC and shipping. Production: 2-4 weeks depending on quantity/finishing. Express options exist; finishing adds days.

How do I get a quote and what information do you need?

3D files (STEP/IGS) + 2D drawing with tolerances. Material, quantity, finish, destination country. Quote turnaround: 24-48h typical.

What tolerance should I specify?

Specify tight tolerances only on critical features. Standard ±0.1 mm covers most features. Tighter tolerance = cost multiplier; apply selectively via drawing GD&T.

How is quality controlled?

First-article inspection in our own shop before the first production order. In-process checks. Final inspection report (dimensions) with shipment. Material certs (mill test reports) on request.

Is my design protected?

NDA before file exchange. Files used only for your production. No resale of custom designs.

Which material should I choose?

Function first: strength, weight, corrosion, cost. Common pairings: 6061 general, 304/316 corrosive env., PEEK medical. See materials guide pages.

Which surface finish do I need?

Anodizing for aluminum corrosion/wear/color. Passivation for stainless. Plating for conductivity/steel protection. Cosmetic vs functional distinction.

How do you ship and what terms?

DHL/FedEx/UPS express for samples and small batches. Air/sea freight for production volumes. Incoterms: EXW/FOB/DAP/DDP options.

Sources · 4

Technical references cited for verifiability — not supplier recommendations. Browse the research library.

Capability commitments on this page are owner-confirmed (2026-09-21).