Cena CNC obrábění: jak vzniká nabídka

Machined aluminium components and a technical drawing on a machining workbench

Nabídka CNC obrábění není ceník. Je součtem několika konkrétních vstupů: materiálu, který specifikujete, strojního času, který geometrie potřebuje, práce na nastavení a programování, kterou díl vyžaduje, tolerance a povrchové úpravy, které výkres požaduje, a množství, které objednáváte. Změníte-li kterýkoli z nich, cena se pohně — proto mohou dva dodavatelé nacenit tentýž výkres rozdílně a proto je nejrychlejší cestou k nižší ceně obvykle malá úprava výkresu, nikoli jiný dodavatel.

Tato stránka vysvětluje, jak u CNC Machining Hub sestavujeme cenu: které vstupy čteme z vašich souborů, které ovládáte před odesláním RFQ a kde designéři nejčastěji platí za přesnost, kterou nepotřebují. Pošlete výkres s materiálem, množstvím a úpravou a získáte písemnou nabídku se uvedenými předpoklady, takže ji můžete srovnávat s jinými nabídkami na rovnocenné bázi.

Možnosti výroby

  • Posouzení ceny u každého výkresu: před nabídkou čteme geometrii, tolerance, materiál a úpravu a řekneme, které prvky cenu táhnou.
  • Zpětná vazba vyrůbitelnosti (DFM): upozorňujeme na prvky, které vynucují dodatečná upnutí, speciální nástroje nebo ruční dokončování — a tam, kde to funkce dovolí, navrhujeme levnější ekvivalenty.
  • Objemové ceny: jednotková cena klesá, jak se rozkládají náklady na nastavení a programování, proto na požádání naceníme tentýž díl u několika množství.
  • Poradenství k materiálům: běžné jakosti nabízíme ze skladu (6061, 7075, 304/316, mosaz, měď, titan, technické plasty) a upozorňujeme, když volba jakosti zvyšuje cenu nebo dodací lhůtu.
  • Rada k tolerancím: standardní obrábění drží ±0.1 mm; přísnější by měly být jen rozměry, které to funkčně potřebují — a řekneme to před nabídkou.
  • Možnosti úprav: eloxování, pokovení, práškové lakování, leštění a pasivace se nabízejí jako samostatné položky, takže vidíte, co který krok přidává.

Typické materiály

Materiál bývá největší proměnnou. Obrábíme hliníkové slitiny (6061, 7075, 5052), nerezové oceli (304, 316, 201), uhlíkové a legované oceli, mosaz, měď, titan a technické plasty (ABS, PC, POM, PA6, PMMA, PEEK). Dostupnost, obrobitelnost a požadavky na certifikaci ovlivňují cenu i lhůtu, proto nám sdělte aplikaci a řekneme vám, kde jiná jakost stojí méně.

Materiál / jakostTypický stavObrábělnostKde se hodí
Hliník 6061T6 (postříbený a uměle stařený)Snadné: dobře obrobitelný, dobrá kontrola třísekKonzole, skříně, přípravky, prototypy až po sérii
Hliník 7075T6 / T651Náročnější: větší opotřebení nástroje, nutná tuhá upnutíVysokopevné díly citlivé na hmotnost; nesvařuje se
Nerezová ocel 304 / 304LŽíhanáZtuhuje deformací: nižší řezné rychlosti, kladné posuvyObecná odolnost proti korozi, potravinářské a procesní zařízení
Nerezová ocel 316 / 316LŽíhanáTvárnější než 304: větší opotřebení nástrojeVystavení chloridům, prostředí mořské, lékařské a farmaceutické
Uhlíková ocel 1018 / 1045Válcovaná za tepla / normalizovanáSnadná až střední; vyžaduje ochranu proti koroziHřídele, plechy, svařovací sestavy, korpusy nástrojů
Mosaz C360H02 polotvrdáVynikající: vysoké rychlosti, čistý povrchArmatury, pánve, spojky, dekorativní díly
Měď C110Žíhaná / H02Lepkavá: ostré nástroje a velké úhly čelaVodivost, přípojnice, tepelný management
Titan Grade 5 (Ti-6Al-4V)Dodací žíháníObtížné: nízké rychlosti, kontrola tepla, opotřebení nástrojeLetectví, zdravotnictví a lehké vysoce pevné díly
Technické plasty (POM, PEEK, PA)Extrudované / žíhanéSnadné až lepkavé: měkké čelisti, ostré nástrojeIzolace, nízké tření, chemicky namáhané a opotřebovávané díly

Povrchové úpravy

Úpravy se nabízejí po operacích: po obrábění, eloxování, pokovení, práškové lakování, leštění, pasivace, skleněné brokování nebo úprava podle výkresu. Kosmetické požadavky bývají skrytou cenou — dekorativní povrch na celém dílu stojí mnohem víc než definovaná funkční úprava na plochách, které ji potřebují.

Povrchová úpravaCo děláKdy ji specifikovat
Po obráběníViditelné stopy po nástroji; Ra typicky 1.6-3.2 µmKdyž díl musí jen fungovat
Skleněné brokováníJednotný matný povrch, zakrývá stopy po nástrojiVizuální díly před eloxováním
Eloxování typ IIVytváří oxidovou vrstvu; barevné variantyVzhled hliníku plus mírná odolnost proti korozi a opotřebení
Tvrdé eloxování typ IIISilnější, tvrdší oxidová vrstvaKlouzavé nebo opotřebovávané hliníkové plochy
ChromátováníTenký ochranný film, který zůstává vodivýElektrické spojování nebo uzemnění na hliníku
Chemické niklováníJednotná, tvrdá, korozivzdorná vrstvaOpotřebení plus koroze, i uvnitř otvorů
ZinkováníEkonomická obětovaná ochrana proti koroziOcelové díly v interiéru nebo chráněném prostředí
Práškové lakováníSilná, trvanlivá, dekorativní vrstvaKdyž požadavkem je vzhled
PasivaceOdstraňuje volné železo a obnovuje oxidový filmNerezové díly po obrábění
Popouštění napětí / tepelné zpracováníUvolňuje vnitřní napětí před obráběním nebo po němTenké stěny a přísné tolerance, které musí obrábění přežít

Tolerance

Standardní CNC tolerance se typicky pohybují kolem ±0.1–0.2 mm, přesné práce dosahují ±0.05 mm a přísnější u prvků, které to vyžadují. Tolerance je multiplikátor ceny: každý rozměr držený přísněji, než funkce potřebuje, přidává čas kontroly, pomalejší řezání a vyšší riziko zmetků, proto výkres posoudíme a před nabídkou potvrdíme, co je dosažitelné.

Označení na výkresuCo vyžadujeDopad na cenu a dodací lhůtu
Obecná: ±0.25 mm / ±0.010 inStandardní nástroje, kontrola rozměrůZáklad: žádná přirážka
Standardní: ±0.13 mm / ±0.005 inStroj v dobrém stavu, kontrola prvního kusuMalá přirážka; obvyklý standard při nabízení
Přísná: ±0.025 mm / ±0.001 inBroušené nebo diamantové nástroje, kontrola teploty, CMMSkoková změna: pomalejší řezy plus plná kontrola
Přesná: ±0.013 mm / ±0.0005 inPředlisky, měrky, řízené prostředíCenu určuje obrábění; často samostatná operace
Poloha / úhlovost (GD&T)Kontrola referencí, jedno upnutí pro související prvkyZáleží na tom, přes kolik upnutí reference sahá
Povrchová drsnost Ra 0.8 µm a jemnějšíJemnější kroky, leštění nebo dokončovací průchodPřidává procesní krok, nejen čas obrábění

Klíčové specifikace

SpecificationValue
toleranceISO 2768 (Class M)
tolerance0.0001 in
tolerance±0.001"

Možnosti procesu

  • CNC machining is a subtractive manufacturing process.
  • Finishing Options: Black Oxide, Electropolishing, ENP, Media Blasting, Nickel Plating, Passivation, Powder Coating, Tumble Polishing, Zinc Plating, Vibratory Tumbling
  • EPX 82 is processed using Carbon DLS
  • MUD is a type of mold that uses a standard injection molding frame.
  • Different taper turning methods suit different jobs. Compound slides often handle short tapers, while CNC interpolation and taper attachments improve repeatability on longer parts
  • G92 is used by programming one or more G92's right after the G76 threading cycle
  • Estimates are provided through an auto-quoted method.
  • EDM relies on a voltage and a thin wire
  • Advanced machining processes like micro-machining and EDM are used to create small, precise mold cavities and cores

Surface Finish Reference

  • The finish of MoldTech MT11010 is a fine matte texture.
  • The finish of MoldTech MT11020 is a medium matte texture.
  • The finish of MoldTech MT11030 is a coarse matte texture.
  • SPI A-1 has a surface roughness of 0.012–0.025 µm.
  • SPI B-2 has a finish of Medium semi-gloss.
  • SPI B-2 has a surface roughness of 0.10–0.15 µm.
  • SPI C-3 has a surface roughness of 0.63–0.70 µm.
  • Super high gloss, polished with a Grade #3 (6000-grit) diamond buff to Ra 0.012–0.025 µm.
  • Medium semi-gloss, finished with 400-grit paper to Ra 0.10–0.15 µm.
  • Normal matte, polished with 320-grit stone to Ra 0.63–0.70 µm.

Tolerance Reference

  • The tolerance with drawing for CNC Milling is as low as +/- 0.005 mm.
  • FDM 3D printing offers a low-cost component with average accuracy and uses thermoplastics for 3D printing.
  • Wire Cut EDM is highly accurate.
  • The U6 H.E.A.T machine achieves tight tolerances.
  • Die sinker EDM is capable of maintaining tight tolerances
  • The shop needs to have CNC machines that can achieve a specific tolerance.

Industries We Serve

  • antennas
  • automotive
  • CNC machined parts
  • custom parts
  • electronics
  • medical diagnostic
  • optical displays
  • optical_systems

Material Reference

  • ABS
  • Austenitic Stainless Steel
  • Carbon steel
  • ceramic
  • composites
  • Copper - T2
  • copper or graphite
  • Hardened Materials
  • High Impact Polystyrene
  • Low-density polyethylene
  • MDF
  • metal
  • Polybutylene Terephthalate
  • SUS304
  • thermoplastics
  • thick metal sheets
  • tungsten carbide

Related Processes

Injection Molding

used for

Laser Marking

used for

mass_production

used for

Common Applications

  • plastic molded parts
  • Aerospace
  • Robotics
  • consumer goods
  • energy

Ordering, Lead Times & MOQ

Custom CNC parts carry no forced MOQ; ordering from a single prototype piece is standard industry practice.

Instant-quote platforms publicly advertise prototype lead times of 1-3 business days.

Online RFQ is the industry-standard flow: upload a 3D model (STEP/STP/DWG/DXF), receive an instant quote or engineer review, then production, inspection, and delivery.

Často kladené dotazy

Jaké informace potřebujete k přesné nabídce CNC dílu?

3D model (nejlépe STEP nebo STP), 2D výkres s tolerancemi, materiálem a úpravou, potřebné množství a veškeré požadavky na kontrolu nebo dokumentaci. Je-li rozměr kritický, označte jej na výkresu — je to největší faktor v tom, zda jsou dvě nabídky srovnatelné. Neúplné soubory produkují nabídky s předpoklady a předpoklady jsou místo, kde se ceny později hýbou.

Co je hlavním hybatelem ceny CNC obrábění?

V praxi: materiál (jakost, forma polotovaru, certifikace), strojní čas (kolik kovu geometrie odstraní a při jakých řezných podmínkách), nastavení a programování (kolik operací a přípravků díl potřebuje), tolerance a úprava (jak pomalé musí být řezání a kolik kontroly je nutné) a množství (na kolik se rozloží náklady na nastavení). Složitost konstrukce ovlivňuje všech pět najednou, proto posouzení DFM před nabídkou obvykle ušetří víc než vyjednávání poté.

Jak mohu snížit cenu svého dílu, aniž bych přišel o funkci?

Povolte tolerance, které funkčně nejsou nutné, nahraďte přísné poloměry a hluboké kapsy standardními velikostmi nástrojů, snižte počet upnutí povolením jiné strategie referencí, zvolte lépe obrobitelnější či dostupnější materiál a odložte kosmetické úpravy na plochy, které jsou skutečně vidět. Každé z nich je rozhodnutí o výkresu, ne rozhodnutí dodavatele — pošlete výkres a řekneme, které se na váš díl vztahují.

Existuje minimální objednané množství a jak objem ovlivňuje cenu?

Minimální objednané množství neexistuje: můžete objednat jediný prototypový díl. Protože nastavení a programování jsou jednorázové náklady, jednotková cena obvykle klesá s rostoucím množstvím a pak se vyrovná, jakmile je zakázka dost dlouhá na jejich rozložení. Je-li vaše první objednávka malá, řekněte to — naceníme prototyp i výrobní množství dohromady, takže rozdíl uvidíte před rozhodnutím.

Jaká je dodací lhůta a kolik stojí zrychlení?

Standardní výrobní dodací lhůta je 15–25 dnů od objednávky, podle dostupnosti materiálu, úprav a kontrolních požadavků. Zrychlené termíny se nabízejí po projektu a cena závisí na tom, zda je limitem fronta, nebo materiál — řekneme vám, co je vaším omezením. Lhůta i cena se potvrzují v nabídce, ne zde.

What is the minimum order quantity (MOQ)?

Prototypes from 1 pc. Low-volume production typical 50-500 pcs. No forced MOQ on custom parts; unit price drops with volume.

What is the typical lead time?

Industry benchmark: instant-quote platforms deliver prototypes in 1-3 business days. Our own production: prototypes 5-10 working days, including in-house QC and shipping. Production: 2-4 weeks depending on quantity/finishing. Express options exist; finishing adds days.

How do I get a quote and what information do you need?

3D files (STEP/IGS) + 2D drawing with tolerances. Material, quantity, finish, destination country. Quote turnaround: 24-48h typical.

What tolerance should I specify?

Specify tight tolerances only on critical features. Standard ±0.1 mm covers most features. Tighter tolerance = cost multiplier; apply selectively via drawing GD&T.

How is quality controlled?

First-article inspection in our own shop before the first production order. In-process checks. Final inspection report (dimensions) with shipment. Material certs (mill test reports) on request.

Is my design protected?

NDA before file exchange. Files used only for your production. No resale of custom designs.

Which material should I choose?

Function first: strength, weight, corrosion, cost. Common pairings: 6061 general, 304/316 corrosive env., PEEK medical. See materials guide pages.

Which surface finish do I need?

Anodizing for aluminum corrosion/wear/color. Passivation for stainless. Plating for conductivity/steel protection. Cosmetic vs functional distinction.

How do you ship and what terms?

DHL/FedEx/UPS express for samples and small batches. Air/sea freight for production volumes. Incoterms: EXW/FOB/DAP/DDP options.

Sources · 4

Technical references cited for verifiability — not supplier recommendations. Browse the research library.

Capability commitments on this page are owner-confirmed (2026-09-21).