CNC İşleme Maliyeti: Bir Teklif Nasıl Oluşur

Machined aluminium components and a technical drawing on a machining workbench

Bir CNC işleme teklifi bir fiyat listesi değildir. Birkaç somut girdinin toplamıdır: belirttiğiniz malzeme, geometrinin gerektirdiği makine süresi, parçanın ihtiyaç duyduğu bağlama ve programlama işi, teknik resmin talep ettiği tolerans ve yüzey işlemi ile sipariş ettiğiniz adet. Herhangi birini değiştirin, fiyat da değişir — iki tedarikçinin aynı teknik resmi farklı fiyatlamasının nedeni budur ve daha düşük fiyata giden en hızlı yol genellikle farklı bir tedarikçi değil, teknik resimde küçük bir değişikliktir.

Bu sayfa, CNC Machining Hub'da bir fiyatı nasıl oluşturduğumuzu açıklar: hangi girdileri dosyalarınızdan okuduğumuz, hangilerini RFQ'yu göndermeden önce sizin kontrol ettiğiniz ve tasarımcıların en sık ihtiyaç duymadıkları hassasiyet için nerede ödediği. Malzeme, adet ve yüzey işlemi belirtilmiş bir teknik resim gönderin; varsayımları belirtilmiş yazılı bir teklif alırsınız ve diğer tekliflerle eşit koşullarda karşılaştırabilirsiniz.

Yetenekler

  • Teknik resim başına maliyet incelemesi: fiyatlandırmadan önce geometriyi, toleransları, malzemeyi ve yüzey işlemini okur, fiyatı hangi özelliklerin belirlediğini söyleriz.
  • Üretilebilirlik geri bildirimi (DFM): ek bağlamalar, özel takımlar veya el işçiliği bitirme gerektiren özellikleri işaretler ve işlevin izin verdiği yerde daha ucuz eşdeğerler öneririz.
  • Hacim fiyatlandırması: bağlama ve programlama maliyeti amorti edildikçe birim maliyet düşer; istediğinizde aynı parçayı birkaç adette fiyatlandırırız.
  • Malzeme desteği: stoktan yaygın kaliteleri (6061, 7075, 304/316, pirinç, bakır, titanyum, mühendislik plastikleri) fiyatlandırır ve bir kalite seçiminin maliyeti veya teslim süresini şişirdiği durumu işaretleriz.
  • Tolerans önerisi: standart işleme ±0.1 mm tutar; yalnızca daha sıkı tolerans gerektiren ölçüler daha sıkı toleranslanmalı ve bunu fiyatlandırmadan önce söyleriz.
  • Yüzey işlemi seçenekleri: eloksal kaplama, galvaniz kaplama, elektrostatik toz boya, parlatma ve pasivasyon ayrı kalemler olarak fiyatlandırılır; böylece her adımın ne eklediğini görürsünüz.

Tipik malzemeler

Malzeme genellikle en büyük tekil değişkendir. Alüminyum alaşımlarını (6061, 7075, 5052), paslanmaz çelikleri (304, 316, 201), karbon ve alaşımlı çelikleri, pirinci, bakırı, titanyumu ve mühendislik plastiklerini (ABS, PC, POM, PA6, PMMA, PEEK) işliyoruz. Stok bulunurluğu, işlenebilirlik ve sertifikasyon gereksinimlerinin tümü fiyatı ve teslim süresini etkiler; uygulamayı bildirin, farklı bir kalitenin daha az maliyetle geldiği yeri söyleyelim.

Malzeme / kaliteTipik durumİşlenebilirlikNerede kullanılır
Aluminium 6061T6 (çözeltilmiş ve yaşlandırılmış)Kolay: iyi talaş kontrolü, rahat işlenirBraketler, gövdehler, bağlama aparatları, prototipten seri üretime
Aluminium 7075T6 / T651Daha zor: fazla takım aşınması, rijit bağlama gerektirirYüksek mukavemetli, ağırlık-kritik parçalar; kaynağa uygun değil
Stainless 304 / 304LTavlanmışSertleşir: daha düşük devir, pozitif ilerlemeGenel korozyon direnci, gıda ve proses ekipmanları
Stainless 316 / 316LTavlanmış304'den daha zor: fazla takım aşınmasıKlorürlü ortamlar, denizcilik, medikal ve farmasötik uygulamalar
Carbon steel 1018 / 1045Haddelenmiş / normalizeKolaydan orta seviyeye; paslanmaya karşı korunmalıMil, levha, kaynaklı konstrüksiyonlar, aparat gövdeleri
Brass C360H02 yarı sertMükemmel: yüksek devir, temiz yüzeyFittingler, burçlar, konektörler, dekoratif parçalar
Copper C110Tavlanmış / H02Yapışkan: keskin takımlar ve büyük açılar gerekirİletkenlik, baralar, ısı yönetimi
Titanium Grade 5 (Ti-6Al-4V)Fabrika tavlamalıZor: düşük devir, ısı kontrolü, takım aşınmasıHavacılık ve uzay, medikal, hafif yüksek mukavemetli parçalar
Mühendislik plastikleri (POM, PEEK, PA)Ektrüde / tavlanmışKolaydan yapışkana: yumuşak ağızlar, keskin takımlarİzolasyon, düşük sürtünme, kimya ve aşınma parçaları

Kaplamalar

Yüzey işlemi operasyon başına fiyatlandırılır: işlenmiş hal, eloksal kaplama, galvaniz kaplama, elektrostatik toz boya, parlatma, pasivasyon, kum neşterleme veya teknik resimde belirtilen bir işlem. Kozmetik gereksinimler sıradan gizli maliyettir — tüm parçayı kaplayan dekoratif bir yüzey, yalnızca gereken yüzeylerdeki tanımlı işlevsel bir işlemden çok daha pahalıya gelir.

Yüzey işlemiNe yaparNe zaman belirtilir
İşlenmiş olarakTakım izleri görünür; Ra tipik 1.6-3.2 µmParça yalnızca işlevini görecekse
Kum veya cam bilye püskürtmeDüzgün mat yüzey, takım izlerini gizlerEloksal öncesi kozmetik parçalar
Eloksal Type IIOksit tabakası oluşturur; renk seçenekleriAlüminyum görünümü artı orta düzey korozyon ve aşınma direnci
Sert eloksal Type IIIDaha kalın ve sert oksit tabakasıKayma veya aşınmaya maruz alüminyum yüzeyler
Kromat dönüşümüİletkenliğini koruyan ince koruyucu filmAlüminyumda elektriksel birleştirme veya topraklama
Elektrosız nikelDüzgün, sert, korozyona dayanıklı tabakaAşınma artı korozyon, delik iç yüzeyleri dahil
Çinko kaplamaEkonomik, fedakâr korozyon korumasıİç mekân veya korumalı ortamdaki çelik parçalar
Toz boyaKalın, dayanıklı, dekoratif tabakaGörünüm şart olduğunda
PasivasyonSerbest demiri uzaklaştırır, oksit tabakasını onarırİşleme sonrası paslanmaz çelik parçalar
Gerilmeye alma / ısıl işlemİşleme öncesi veya sonrası artık gerilmeleri giderirİşlemeye dayanması gereken ince et kalınlıkları ve sıkı toleranslar

Toleranslar

Standart CNC toleransları tipik olarak ±0.1–0.2 mm'dir; gerektiren özelliklerde ±0.05 mm veya daha sıkı hassas işleme yapılır. Tolerans bir maliyet çarpanıdır: işlevin gerektirdiğinden daha sıkı tutulan her ölçü, ek denetim süresi, daha yavaş kesme ve daha yüksek hurda riski ekler; bu yüzden teknik resmi inceleyip fiyatlandırmadan önce neyin elde edilebilir olduğunu teyit ederiz.

Teknik resim ibaresiNeyi gerektirirMaliyet ve teslim süresine etkisi
Genel: ±0.25 mm / ±0.010 inStandart takım, boyut kontrolüReferans: ek ücret yok
Standart: ±0.13 mm / ±0.005 inİyi durumda tezgâh, ilk parça kontrolüKüçük ek ücret; tekliflerde olağan varsayılan
Sıkı: ±0.025 mm / ±0.001 inTaşlanmış veya elmas takım, sıcaklık kontrolü, CMMKademeli artış: yavaş kesimler artı tam denetim
Hassas: ±0.013 mm / ±0.0005 inBitirme geçişleri, mastarlar, kontrollü ortamFiyatı işleme hâkim olur; sıkça ayrı bir operasyon
Konum / açısallık (GD&T)Referans kontrolü, ilişkili yüzeyler için tek bağlamaReferansın kaç bağlamaya yayıldığına bağlı
Yüzey pürüzlülüğü Ra 0.8 µm veya daha iyiDaha ince geçişler, parlatma veya bitirme geçişiSadece işleme süresi değil ayrı bir işlem adımı ekler

Önemli Özellikler

SpecificationValue
toleranceISO 2768 (Class M)
tolerance0.0001 in
tolerance±0.001"

İşlem Seçenekleri

  • CNC machining is a subtractive manufacturing process.
  • Finishing Options: Black Oxide, Electropolishing, ENP, Media Blasting, Nickel Plating, Passivation, Powder Coating, Tumble Polishing, Zinc Plating, Vibratory Tumbling
  • EPX 82 is processed using Carbon DLS
  • MUD is a type of mold that uses a standard injection molding frame.
  • Different taper turning methods suit different jobs. Compound slides often handle short tapers, while CNC interpolation and taper attachments improve repeatability on longer parts
  • G92 is used by programming one or more G92's right after the G76 threading cycle
  • Estimates are provided through an auto-quoted method.
  • EDM relies on a voltage and a thin wire
  • Advanced machining processes like micro-machining and EDM are used to create small, precise mold cavities and cores

Surface Finish Reference

  • The finish of MoldTech MT11010 is a fine matte texture.
  • The finish of MoldTech MT11020 is a medium matte texture.
  • The finish of MoldTech MT11030 is a coarse matte texture.
  • SPI A-1 has a surface roughness of 0.012–0.025 µm.
  • SPI B-2 has a finish of Medium semi-gloss.
  • SPI B-2 has a surface roughness of 0.10–0.15 µm.
  • SPI C-3 has a surface roughness of 0.63–0.70 µm.
  • Super high gloss, polished with a Grade #3 (6000-grit) diamond buff to Ra 0.012–0.025 µm.
  • Medium semi-gloss, finished with 400-grit paper to Ra 0.10–0.15 µm.
  • Normal matte, polished with 320-grit stone to Ra 0.63–0.70 µm.

Tolerance Reference

  • The tolerance with drawing for CNC Milling is as low as +/- 0.005 mm.
  • FDM 3D printing offers a low-cost component with average accuracy and uses thermoplastics for 3D printing.
  • Wire Cut EDM is highly accurate.
  • The U6 H.E.A.T machine achieves tight tolerances.
  • Die sinker EDM is capable of maintaining tight tolerances
  • The shop needs to have CNC machines that can achieve a specific tolerance.

Industries We Serve

  • antennas
  • automotive
  • CNC machined parts
  • custom parts
  • electronics
  • medical diagnostic
  • optical displays
  • optical_systems

Material Reference

  • ABS
  • Austenitic Stainless Steel
  • Carbon steel
  • ceramic
  • composites
  • Copper - T2
  • copper or graphite
  • Hardened Materials
  • High Impact Polystyrene
  • Low-density polyethylene
  • MDF
  • metal
  • Polybutylene Terephthalate
  • SUS304
  • thermoplastics
  • thick metal sheets
  • tungsten carbide

Related Processes

Injection Molding

used for

Laser Marking

used for

mass_production

used for

Common Applications

  • plastic molded parts
  • Aerospace
  • Robotics
  • consumer goods
  • energy

Ordering, Lead Times & MOQ

Custom CNC parts carry no forced MOQ; ordering from a single prototype piece is standard industry practice.

Instant-quote platforms publicly advertise prototype lead times of 1-3 business days.

Online RFQ is the industry-standard flow: upload a 3D model (STEP/STP/DWG/DXF), receive an instant quote or engineer review, then production, inspection, and delivery.

Sıkça sorulan sorular

Bir CNC parçasını doğru fiyatlandırmak için hangi bilgilere ihtiyacınız var?

Bir 3B model (tercihen STEP veya STP), tolerans, malzeme ve yüzey işlemi belirtilmiş bir 2B teknik resim, ihtiyaç duyduğunuz adet ve varsa denetim veya dokümantasyon gereksinimleri. Bir ölçü kritikse teknik resimde işaretleyin — iki teklifin karşılaştırılabilir olup olmamasında en büyük tek etken budur. Eksik dosyalar varsayımlı teklifler üretir ve fiyatların sonradan oynadığı yer varsayımlardır.

CNC işleme maliyetinin ana belirleyicileri nelerdir?

Pratikte: malzeme (kalite, stok formu, sertifikasyon), makine süresi (geometrinin ne kadar metal kaldırdığı ve hangi kesme hızlarında), bağlama ve programlama (parçanın kaç operasyon ve fikstür gerektirdiği), tolerans ve yüzey işlemi (kesmenin ne kadar yavaş olması ve ne kadar denetim gerektiği) ile adet (bağlama maliyetinin ne kadar yayıldığı). Tasarım karmaşıklığı beşini birden etkiler; bu yüzden fiyatlandırmadan önceki bir DFM incelemesi genellikle sonradan pazarlıktan daha çok tasarruf sağlar.

Parçamın maliyetini işlevini kaybetmeden nasıl düşürebilirim?

İşlevsel olarak gerekmeyen toleransları gevşetin, sıkı radyüsleri ve deri gözdeleri standart takım ölçüleriyle değiştirin, farklı bir datum stratejisine izin vererek bağlama sayısını azaltın, daha iyi işlenen veya daha kolay bulunan bir malzeme seçin ve kozmetik bitirmeyi gerçekte görünen yüzeylere erteleyin. Bunların her biri bir tedarikçi kararı değil, teknik resim kararıdır — resmi gönderin, hangilerinin parçanıza uygulandığını söyleyelim.

Minimum sipariş adedi var mı ve hacim fiyatı nasıl etkiler?

Minimum sipariş adedi yoktur: tek bir prototip parça sipariş edebilirsiniz. Bağlama ve programlama tek seferlik maliyetler olduğundan, birim fiyat normalde adet arttıkça düşer ve sürecin bunları absorbe edecek kadar uzadığı noktada düzleşir. İlk siparişiniz küçükse bunu söyleyin — prototipi ve üretim adedini birlikte fiyatlandıralım, taahhüt etmeden önce farkı görebilin.

Teslim süresi nedir ve hızlandırma ne kadara mal olur?

Standart üretim teslim süresi, malzeme bulunurluğuna, yüzey işlemine ve denetim gereksinimlerine bağlı olarak siparişten itibaren 15–25 gündür. Hızlandırılmış takvimler proje başına fiyatlandırılır ve maliyet, işin kuyruk süresinden mı yoksa malzeme süresinden mi etkilendiğine bağlıdır — hangisinin sizi kısıtladığını söyleriz. Teslim süresi ve fiyat, teklifte teyit edilir; burada değil.

What is the minimum order quantity (MOQ)?

Prototypes from 1 pc. Low-volume production typical 50-500 pcs. No forced MOQ on custom parts; unit price drops with volume.

What is the typical lead time?

Industry benchmark: instant-quote platforms deliver prototypes in 1-3 business days. Our own production: prototypes 5-10 working days, including in-house QC and shipping. Production: 2-4 weeks depending on quantity/finishing. Express options exist; finishing adds days.

How do I get a quote and what information do you need?

3D files (STEP/IGS) + 2D drawing with tolerances. Material, quantity, finish, destination country. Quote turnaround: 24-48h typical.

What tolerance should I specify?

Specify tight tolerances only on critical features. Standard ±0.1 mm covers most features. Tighter tolerance = cost multiplier; apply selectively via drawing GD&T.

How is quality controlled?

First-article inspection in our own shop before the first production order. In-process checks. Final inspection report (dimensions) with shipment. Material certs (mill test reports) on request.

Is my design protected?

NDA before file exchange. Files used only for your production. No resale of custom designs.

Which material should I choose?

Function first: strength, weight, corrosion, cost. Common pairings: 6061 general, 304/316 corrosive env., PEEK medical. See materials guide pages.

Which surface finish do I need?

Anodizing for aluminum corrosion/wear/color. Passivation for stainless. Plating for conductivity/steel protection. Cosmetic vs functional distinction.

How do you ship and what terms?

DHL/FedEx/UPS express for samples and small batches. Air/sea freight for production volumes. Incoterms: EXW/FOB/DAP/DDP options.

Sources · 4

Technical references cited for verifiability — not supplier recommendations. Browse the research library.

Capability commitments on this page are owner-confirmed (2026-09-21).