Strošek CNC obdelave: kako nastane ponudba

Machined aluminium components and a technical drawing on a machining workbench

Ponudba za CNC obdelavo ni cenik. Je vsota nekaj konkretnih vhodov: material, ki ga določite, strojni čas, ki ga potrebuje geometrija, delo vpenjanja in programiranja, ki ga del zahteva, toleranca in površinski zaključek, ki ju zahteva risba, ter količina, ki jo naročite. Spremenite kateri koli od njih in cena se premakne — zato lahko dva dobavitelja ponudita isto risbo drugače in zakaj je najhitrejša pot do nižje cene običajno majhna sprememba risbe, ne drug dobavitelj.

Ta stran pojasnjuje, kako pri CNC Machining Hub zgradimo ceno: katere vhode preberemo iz vaših datotek, katere nadzorujete vi, preden pošljete povpraševanje, in kjer oblikovalci najpogosteje plačajo preciznost, ki je ne potrebujejo. Pošljite risbo z materialom, količino in zaključkom in prejmete pisno ponudbo z navedenimi predpostavkami, tako da jo lahko primerjate z drugimi ponudbami pod enakimi pogoji.

Zmogljivosti

  • Pregled stroškov na risbo: pred ponudbo preberemo geometrijo, tolerance, material in zaključek ter povemo, katere poteze določajo ceno.
  • Povratne informacije o izdelavnosti (DFM): opozorimo na poteze, ki zahtevajo dodatna vpenjanja, posebna orodja ali ročno zaključno obdelavo — in predlagamo cenejše enakovredne rešitve, kjer to funkcija dopušča.
  • Cenovanje po količinah: cena na enoto pada, ko se vpenjanje in programiranje amortizirata, zato isti del ponudimo pri več količinah, če to zahtevate.
  • Svetovanje o materialih: pogoste kakovosti iz zaloge (6061, 7075, 304/316, medenina, baker, titan, tehnične plastike) ponudimo in opozorimo, kadar izbira kakovosti podraža strošek ali dobavni rok.
  • Nasveti o tolerancah: standardna obdelava drži ±0.1 mm; samo dimenzije, ki potrebujejo ožje tolerance, naj jih tudi dobijo, in to povemo pred ponudbo.
  • Možnosti zaključne obdelave: eloksiranje, pokalivanje, prašno lakiranje, poliranje in pasivacija se ponudijo kot ločene postavke, tako da vidite, kaj vsak korak doda.

Tipični materiali

Material je običajno največja posamezna spremenljivka. Obdelujemo aluminijeve zlitine (6061, 7075, 5052), nerjaveča jekla (304, 316, 201), ogljična in legirana jekla, medenino, baker, titan in tehnične plastike (ABS, PC, POM, PA6, PMMA, PEEK). Razpoložljivost zaloge, obdelovalnost in zahteve certifikacije vplivajo na ceno in dobavni rok, zato nam povejte aplikacijo in vam povemo, kjer druga kakovost stane manj.

Material / kakovostTipično stanjeObdelovalnostKje se uporablja
Aluminij 6061T6 (raztopinsko žarjen in staran)Enostavno: dobro rezljiv, dobra kontrola odrezkovNosilci, ohišja, priprave, prototipi do serijske proizvodnje
Aluminij 7075T6 / T651Težje: večja obraba orodja, potrebna toga vpenjanjaVisokotrdnostni deli, občutljivi na težo; ni primeren za varjenje
Nerjaveče jeklo 304 / 304LŽarjeno mehkoUtrdi se z obdelavo: nižje rezne hitrosti, pozitivni pomikiSplošna odpornost proti koroziji, živilska in procesna oprema
Nerjaveče jeklo 316 / 316LŽarjeno mehkoŽilavejši od 304: večja obraba orodjaIzpostavljenost kloridom, morski vodi, medicini in farmaciji
Ogljično jeklo 1018 / 1045Valjano / normaliziranoEnostavno do srednje; potrebuje zaščito pred rjoGredi, plošče, varjene konstrukcije, telesa orodij
Medenina C360H02 poltrdaOdlično: visoke hitrosti, čiste površineFitingi, puše, konektorji, dekorativni deli
Baker C110Žarjen mehko / H02Lepljiv: ostro orodje in veliki naklonski kotiPrevodnost, zbiralki, toplotno upravljanje
Titan Grade 5 (Ti-6Al-4V)Žarjen po valjanjuZahtevno: nizke hitrosti, kontrola toplote, obraba orodjaVesoljska, medicinska in lahka visokotrdnostna dela
Tehnične plastike (POM, PEEK, PA)Ekstrudirano / žarjenoEnostavno do lepljivo: mehke čeljusti, ostro orodjeIzolacija, manjše trenje, kemijski in obrabni deli

Zaključki

Zaključna obdelava se ponudi na operacijo: obdelano (surovo), eloksiranje, pokalivanje, prašno lakiranje, poliranje, pasivacija, peskanje s steklenimi kroglicami ali zaključek po risbi. Kozmetične zahteve so običajen skriti strošek — dekorativna površina po celem delu stane veliko več kot določen funkcionalen zaključek na ploskvah, ki ga potrebujejo.

ZaključekKaj narediDoločite, kadar
Obdelano (surovo)Vidni sledovi orodja; Ra tipično 1.6–3.2 µmDel mora samo opravljati funkcijo
Peskanje s steklenimi kroglicamiEnotna mat površina, skrije sledove orodjaVidni deli pred eloksiranjem
Eloksiranje tip IIZgradi oksidno plast; barvne možnostiAluminijev videz plus zmerna odpornost proti koroziji in obrabi
Trdo eloksiranje tip IIIDebelejša, trša oksidna plastDrsne ali obrabne aluminijaste površine
KromatiranjeTanek zaščitni film, ki ostane prevodenElektrično vezavo ali uzemljenje na aluminiju
Kemični nikeljEnotna, trda, odporna proti koroziji plastObraba plus korozija, tudi znotraj izvrtin
Cinkovo pokalivanjeEkonomična žrtvovana zaščita proti korozijiJekleni deli v notranjosti ali zaščiteni zunanji vgradnji
Prašno lakiranjeDebel, vzdržen, dekorativen premazKadar je zahteva videz
PasivacijaOdstrani prosto železo in obnovi oksidno plastNerjaveči deli po obdelavi
Razteg napetosti / toplotna obdelavaRazpusti notranje napetosti pred ali po rezanjuTanke stene in ozke tolerance, ki morajo preživeti obdelavo

Tolerance

Standardne CNC tolerance so tipično ±0.1–0.2 mm, precizna dela do ±0.05 mm ali ožje na potezah, ki to zahtevajo. Toleranca je multiplikator stroška: vsaka dimenzija, ki jo držimo ožje, kot potrebuje funkcija, doda kontrolni čas, počasnejše rezanje in višje tveganje odpada, zato pregledamo risbo in potrdimo, kar je dosegljivo, preden ponudimo.

Zapis na risbiKaj potrebujeVpliv na strošek in dobavni rok
Splošno: ±0.25 mm / ±0.010 inStandardno orodje, dimenzijska kontrolaIzhodišče: brez prištevka
Standardno: ±0.13 mm / ±0.005 inStroj v dobrem stanju, kontrola prvega kosaMajhen prištevek; običajna privzetost pri ponudbah
Ozko: ±0.025 mm / ±0.001 inBrušeno ali diamantno orodje, kontrola temperature, CMMSkokovita sprememba: počasnejši rezi in polna kontrola
Precizno: ±0.013 mm / ±0.0005 inKončni prehodi, merilne šablone, kontrolirano okoljeObdelava določa ceno; pogosto ločen postopek
Položaj / kotnost (GD&T)Kontrola izhodišč, eno vpenjanje za povezane potezeOdvisno, koliko vpenjanj zajema izhodišče
Površina Ra 0.8 µm ali boljšaFinjši prehodi, poliranje ali končni prehodDoda procesni korak, ne le rezalni čas

Ključne specifikacije

SpecificationValue
toleranceISO 2768 (Class M)
tolerance0.0001 in
tolerance±0.001"

Možnosti obdelave

  • CNC machining is a subtractive manufacturing process.
  • Finishing Options: Black Oxide, Electropolishing, ENP, Media Blasting, Nickel Plating, Passivation, Powder Coating, Tumble Polishing, Zinc Plating, Vibratory Tumbling
  • EPX 82 is processed using Carbon DLS
  • MUD is a type of mold that uses a standard injection molding frame.
  • Different taper turning methods suit different jobs. Compound slides often handle short tapers, while CNC interpolation and taper attachments improve repeatability on longer parts
  • G92 is used by programming one or more G92's right after the G76 threading cycle
  • Estimates are provided through an auto-quoted method.
  • EDM relies on a voltage and a thin wire
  • Advanced machining processes like micro-machining and EDM are used to create small, precise mold cavities and cores

Surface Finish Reference

  • The finish of MoldTech MT11010 is a fine matte texture.
  • The finish of MoldTech MT11020 is a medium matte texture.
  • The finish of MoldTech MT11030 is a coarse matte texture.
  • SPI A-1 has a surface roughness of 0.012–0.025 µm.
  • SPI B-2 has a finish of Medium semi-gloss.
  • SPI B-2 has a surface roughness of 0.10–0.15 µm.
  • SPI C-3 has a surface roughness of 0.63–0.70 µm.
  • Super high gloss, polished with a Grade #3 (6000-grit) diamond buff to Ra 0.012–0.025 µm.
  • Medium semi-gloss, finished with 400-grit paper to Ra 0.10–0.15 µm.
  • Normal matte, polished with 320-grit stone to Ra 0.63–0.70 µm.

Tolerance Reference

  • The tolerance with drawing for CNC Milling is as low as +/- 0.005 mm.
  • FDM 3D printing offers a low-cost component with average accuracy and uses thermoplastics for 3D printing.
  • Wire Cut EDM is highly accurate.
  • The U6 H.E.A.T machine achieves tight tolerances.
  • Die sinker EDM is capable of maintaining tight tolerances
  • The shop needs to have CNC machines that can achieve a specific tolerance.

Industries We Serve

  • antennas
  • automotive
  • CNC machined parts
  • custom parts
  • electronics
  • medical diagnostic
  • optical displays
  • optical_systems

Material Reference

  • ABS
  • Austenitic Stainless Steel
  • Carbon steel
  • ceramic
  • composites
  • Copper - T2
  • copper or graphite
  • Hardened Materials
  • High Impact Polystyrene
  • Low-density polyethylene
  • MDF
  • metal
  • Polybutylene Terephthalate
  • SUS304
  • thermoplastics
  • thick metal sheets
  • tungsten carbide

Related Processes

Injection Molding

used for

Laser Marking

used for

mass_production

used for

Common Applications

  • plastic molded parts
  • Aerospace
  • Robotics
  • consumer goods
  • energy

Ordering, Lead Times & MOQ

Custom CNC parts carry no forced MOQ; ordering from a single prototype piece is standard industry practice.

Instant-quote platforms publicly advertise prototype lead times of 1-3 business days.

Online RFQ is the industry-standard flow: upload a 3D model (STEP/STP/DWG/DXF), receive an instant quote or engineer review, then production, inspection, and delivery.

Pogosto zastavljena vprašanja

Katere informacije potrebujete za natančno ponudbo CNC dela?

3D model (prednostno STEP ali STP), 2D risba z tolerancami, materialom in zaključkom, potrebna količina ter morebitne zahteve kontrole ali dokumentacije. Če je dimenzija kritična, jo označite na risbi — to je največji posamezni dejavnik, ali sta si dve ponudbi primerljivi. Nepopolne datoteke dajo ponudbe s predpostavkami, predpostavke pa so mesto, kjer se cene kasneje premaknejo.

Kateri so glavni dejavniki stroška CNC obdelave?

V praksi: material (kakovost, oblika surovca, certifikacija), strojni čas (koliko kovine geometrija odstrani in pri kakšnih reznih hitrostih), vpenjanje in programiranje (koliko operacij in priprav del potrebuje), toleranca in zaključek (kako počasno mora biti rezanje in koliko kontrole je potrebne) ter količina (kako daleč se razprostira strošek vpenjanja). Kompleksnost zasnove vpliva na vseh pet hkrati, zato DFM pregled pred ponudbo običajno prihrani več kot pogajanja zatem.

Kako lahko znižam strošek svojega dela brez izgube funkcije?

Sprostite tolerance, ki niso funkcionalno potrebne, zamenjajte ozke radije in globoke kapesle s standardnimi velikostmi orodij, zmanjšajte število vpenjanj z dopustitvijo drugačne strategije izhodišč, izberite bolj obdelovalen ali bolj razpoložljiv material in odložite kozmetično zaključno obdelavo na površine, ki so dejansko vidne. Vsaka od teh je odločitev o risbi, ne o dobavitelju — pošljite risbo in povemo, katere veljajo za vaš del.

Ali obstaja minimalna količina naročila in kako količina vpliva na ceno?

Minimalne količine naročila ni: naročite lahko en sam prototipni kos. Ker sta vpenjanje in programiranje enkratna stroška, cena na enoto običajno pada z naraščajočo količino in se nato poravna, ko je serija dovolj dolga, da ju absorbira. Če je vaše prvo naročilo majhno, to povejte — prototip in proizvodno količino ponudimo skupaj, tako da vidite razliko, preden se zavežete.

Kakšen je dobavni rok in kaj stane pohitritev?

Standardni proizvodni dobavni rok je 15–25 dni od naročila, odvisno od razpoložljivosti materiala, zaključne obdelave in zahtev kontrole. Pohitritveni termini se ponudijo na projekt, strošek pa je odvisen od tega, ali je omejitev čakanje v vrsti ali dobava materiala — vam povemo, katera je vaša. Dobavni rok in cena se potrdita v ponudbi, ne tukaj.

What is the minimum order quantity (MOQ)?

Prototypes from 1 pc. Low-volume production typical 50-500 pcs. No forced MOQ on custom parts; unit price drops with volume.

What is the typical lead time?

Industry benchmark: instant-quote platforms deliver prototypes in 1-3 business days. Our own production: prototypes 5-10 working days, including in-house QC and shipping. Production: 2-4 weeks depending on quantity/finishing. Express options exist; finishing adds days.

How do I get a quote and what information do you need?

3D files (STEP/IGS) + 2D drawing with tolerances. Material, quantity, finish, destination country. Quote turnaround: 24-48h typical.

What tolerance should I specify?

Specify tight tolerances only on critical features. Standard ±0.1 mm covers most features. Tighter tolerance = cost multiplier; apply selectively via drawing GD&T.

How is quality controlled?

First-article inspection in our own shop before the first production order. In-process checks. Final inspection report (dimensions) with shipment. Material certs (mill test reports) on request.

Is my design protected?

NDA before file exchange. Files used only for your production. No resale of custom designs.

Which material should I choose?

Function first: strength, weight, corrosion, cost. Common pairings: 6061 general, 304/316 corrosive env., PEEK medical. See materials guide pages.

Which surface finish do I need?

Anodizing for aluminum corrosion/wear/color. Passivation for stainless. Plating for conductivity/steel protection. Cosmetic vs functional distinction.

How do you ship and what terms?

DHL/FedEx/UPS express for samples and small batches. Air/sea freight for production volumes. Incoterms: EXW/FOB/DAP/DDP options.

Sources · 4

Technical references cited for verifiability — not supplier recommendations. Browse the research library.

Capability commitments on this page are owner-confirmed (2026-09-21).