Kostnad ved CNC-bearbeiding: Hvordan et tilbud bygges opp

Machined aluminium components and a technical drawing on a machining workbench

Et tilbud på CNC-bearbeiding er ikke en prisliste. Det er summen av noen konkrete innsatsfaktorer: materialet du spesifiserer, maskintiden geometrien trenger, oppsetts- og programmeringsarbeidet delen krever, toleransen og overflatebehandlingen tegningen forlanger, og antallet du bestiller. Endre én av dem, og prisen flytter seg — derfor kan to leverandører prise samme tegning forskjellig, og derfor er den raskeste veien til en lavere pris vanligvis en liten endring i tegningen snarere enn en annen leverandør.

Denne siden forklarer hvordan vi bygger opp en pris i CNC Machining Hub: hvilke innsatsfaktorer vi leser fra filene dine, hvilke du kontrollerer før du sender RFQ-en, og hvor designere oftest betaler for presisjon de ikke trenger. Send en tegning med materiale, antall og overflatebehandling, og du får et skriftlig tilbud med forutsetningene oppgitt, slik at du kan sammenligne det med andre tilbud på like vilkår.

Kapabiliteter

  • Kostnadsgjennomgang per tegning: vi leser geometri, toleranser, materiale og overflatebehandling før vi priser, og sier hvilke trekk som driver prisen.
  • Tilbakemelding om produserbarhet (DFM): vi påpeker trekk som tvinger frem ekstra oppsett, spesialverktøy eller håndarbeid — og foreslår billigere alternativer der funksjonen tillater det.
  • Volumprising: enhetskosten synker når oppsett og programmering amortiseres, så vi priser samme del ved flere antall når du ber om det.
  • Materialveiledning: vi priser vanlige kvaliteter fra lager (6061, 7075, 304/316, messing, kobber, titan, tekniske plaster) og påpeker når et kvalitetsvalg blåser opp kostnad eller leveringstid.
  • Toleranseråd: standard bearbeiding holder ±0.1 mm; bare dimensjonene som trenger strammere toleranser bør tolereres strammere, og vi sier det før vi priser.
  • Alternativer for overflatebehandling: anodisering, belegging, pulverlakkering, polering og passivering prises som egne poster, slik at du ser hva hvert trinn legger til.

Typiske materialer

Materialet er normalt den største enkeltvariabelen. Vi bearbeider aluminiumlegeringer (6061, 7075, 5052), rustfrie stål (304, 316, 201), karbon- og legeringsstål, messing, kobber, titan og tekniske plaster (ABS, PC, POM, PA6, PMMA, PEEK). Lagertilgang, bearbeidbarhet og sertifiseringskrav påvirker både pris og leveringstid, så fortell oss om anvendelsen, så forteller vi deg hvor en annen kvalitet koster mindre.

Materiale / kvalitetTypisk tilstandBearbeidbarhetHvor den passer
Aluminium 6061T6 (løsningsbehandlet og herdet)Enkel: god skjæregenskap, god avflisingskontrollBraketter, hus, fixturer, prototyper og produksjon
Aluminium 7075T6 / T651Vanskeligere: mer verktøyslitasje, krever stive oppsettHøyfaste, vektkritiske deler; ikke egnet for sveising
Rustfritt stål 304 / 304LGlødetKaldbearbeidende: lavere skjærehastigheter, positiv matingGenerell korrosjonsmotstand, næringsmiddel- og prosessutstyr
Rustfritt stål 316 / 316LGlødetSeigere enn 304: mer verktøyslitasjeKlorid-, marine-, medisinsk og farmasøytisk eksponering
Karbonstål 1018 / 1045Varmvalset / normalisertEnkel til middels; trenger beskyttelse mot rustAksler, plater, sveisekonstruksjoner, verktøykropper
Messing C360H02 halvherdetUtmerket: høye hastigheter, ren overflateFittinger, bøssinger, kontakter, dekorative deler
Kobber C110Glødet / H02Klissete: skarpe verktøy og store spennvinklerLedningsevne, strinneskinner, termisk håndtering
Titan grad 5 (Ti-6Al-4V)FabriksglødetVanskelig: lave hastigheter, varmekontroll, verktøyslitasjeLuftfart, medisin og lette høyfaste deler
Tekniske plaster (POM, PEEK, PA)Ekstrudert / glødetEnkel til klissete: myke kjever, skarpe verktøyIsolering, lav friksjon, kjemi- og slitedeler

Overflatebehandling

Overflatebehandling prises per operasjon: som maskinert, anodisering, belegging, pulverlakkering, polering, passivering, glaskulsblåsing eller en tegningsangitt behandling. Kosmetiske krav er den vanlige skjulte kostnaden — en dekorativ flate over hele delen koster langt mer enn en definert funksjonell behandling på flatene som trenger det.

OverflatebehandlingHva den gjørAngi den når
Som maskinertVerktøymerker synlige; Ra typisk 1.6–3.2 µmDelen bare må fungere
GlaskulsblåsingJevn matt overflate, skjuler verktøymerkjerSynlige deler før anodisering
Anodisering type IIBygger et oksidlag; fargealternativerAluminiumsutseende pluss moderat korrosjons- og slitestyrke
Hardanodisering type IIITykkere, hardere oksidlagGlidende eller belastede aluminiumsflater
KromatbehandlingTynn beskyttelsesfilm som forblir ledendeElektrisk binding eller jording på aluminium
Kjemisk nikkelfellingJevnt, hardt, korrosjonsbestandig lagSlitasje pluss korrosjon, også inne i borehull
SinkgalvaniseringØkonomisk offerbeskyttelse mot korrosjonStåldeler i innendørs eller skjermet drift
PulverlakkeringTykt, slitesterkt, dekorativt lagUtseendet er kravet
PassiveringFjerner fritt jern og gjenoppretter oksidfilmenRustfrie deler etter bearbeiding
Spenningsutlignende gløding / varmebehandlingReduserer indre spenninger før eller etter skjæringTynne vegger og stramme toleranser som må overleve bearbeidingen

Toleranser

Standard CNC-toleranser er normalt ±0.1–0.2 mm, med presisjonsarbeid til ±0.05 mm eller strammere på trekkene som krever det. Toleranse er en kostnadsmultiplikator: hver dimensjon holdt strammere enn funksjonen trenger, legger til inspeksjonstid, tregere skjæring og høyere svinnrisiko, så vi gjennomgår tegningen og bekrefter hva som er oppnåelig før vi priser.

ToleranseangivelseHva den kreverVirkning på kostnad og leveringstid
Generell: ±0.25 mm / ±0.010 inStandardverktøy, dimensjonskontrollGrunnlag: ingen tilleggspris
Standard: ±0.13 mm / ±0.005 inMaskin i god stand, førstegangsartikkelkontrollLite tillegg; det vanlige prismingsgrunnlaget
Stram: ±0.025 mm / ±0.001 inSlipt eller diamantverktøy, temperaturkontroll, CMMTerskelendring: tregere snitt pluss full inspeksjon
Presisjon: ±0.013 mm / ±0.0005 inFinstøps, målemidler, kontrollert miljøBearbeidingen dominerer prisen; ofte en egen operasjon
Posisjon / vinkelhet (GD&T)Referansekontroll, én oppsetting når trekkene hører sammenAvhenger av hvor mange oppsettinger referansen spenner over
Overflatekvalitet Ra 0.8 µm eller finereFinere steglengde, polering eller etterbearbeidingsgangLegger til et prosesstrinn, ikke bare bearbeidingstid

Nøkkelspesifikasjoner

SpecificationValue
toleranceISO 2768 (Class M)
tolerance0.0001 in
tolerance±0.001"

Prosesalternativer

  • CNC machining is a subtractive manufacturing process.
  • Finishing Options: Black Oxide, Electropolishing, ENP, Media Blasting, Nickel Plating, Passivation, Powder Coating, Tumble Polishing, Zinc Plating, Vibratory Tumbling
  • EPX 82 is processed using Carbon DLS
  • MUD is a type of mold that uses a standard injection molding frame.
  • Different taper turning methods suit different jobs. Compound slides often handle short tapers, while CNC interpolation and taper attachments improve repeatability on longer parts
  • G92 is used by programming one or more G92's right after the G76 threading cycle
  • Estimates are provided through an auto-quoted method.
  • EDM relies on a voltage and a thin wire
  • Advanced machining processes like micro-machining and EDM are used to create small, precise mold cavities and cores

Surface Finish Reference

  • The finish of MoldTech MT11010 is a fine matte texture.
  • The finish of MoldTech MT11020 is a medium matte texture.
  • The finish of MoldTech MT11030 is a coarse matte texture.
  • SPI A-1 has a surface roughness of 0.012–0.025 µm.
  • SPI B-2 has a finish of Medium semi-gloss.
  • SPI B-2 has a surface roughness of 0.10–0.15 µm.
  • SPI C-3 has a surface roughness of 0.63–0.70 µm.
  • Super high gloss, polished with a Grade #3 (6000-grit) diamond buff to Ra 0.012–0.025 µm.
  • Medium semi-gloss, finished with 400-grit paper to Ra 0.10–0.15 µm.
  • Normal matte, polished with 320-grit stone to Ra 0.63–0.70 µm.

Tolerance Reference

  • The tolerance with drawing for CNC Milling is as low as +/- 0.005 mm.
  • FDM 3D printing offers a low-cost component with average accuracy and uses thermoplastics for 3D printing.
  • Wire Cut EDM is highly accurate.
  • The U6 H.E.A.T machine achieves tight tolerances.
  • Die sinker EDM is capable of maintaining tight tolerances
  • The shop needs to have CNC machines that can achieve a specific tolerance.

Industries We Serve

  • antennas
  • automotive
  • CNC machined parts
  • custom parts
  • electronics
  • medical diagnostic
  • optical displays
  • optical_systems

Material Reference

  • ABS
  • Austenitic Stainless Steel
  • Carbon steel
  • ceramic
  • composites
  • Copper - T2
  • copper or graphite
  • Hardened Materials
  • High Impact Polystyrene
  • Low-density polyethylene
  • MDF
  • metal
  • Polybutylene Terephthalate
  • SUS304
  • thermoplastics
  • thick metal sheets
  • tungsten carbide

Related Processes

Injection Molding

used for

Laser Marking

used for

mass_production

used for

Common Applications

  • plastic molded parts
  • Aerospace
  • Robotics
  • consumer goods
  • energy

Ordering, Lead Times & MOQ

Custom CNC parts carry no forced MOQ; ordering from a single prototype piece is standard industry practice.

Instant-quote platforms publicly advertise prototype lead times of 1-3 business days.

Online RFQ is the industry-standard flow: upload a 3D model (STEP/STP/DWG/DXF), receive an instant quote or engineer review, then production, inspection, and delivery.

Vanlige spørsmål

Hvilken informasjon trenger dere for å prise en CNC-del nøyaktig?

En 3D-modell (STEP eller STP foretrukket), en 2D-tegning med toleranser, materiale og overflatebehandling, antallet du trenger, og eventuelle krav til inspeksjon eller dokumentasjon. Hvis en dimensjon er kritisk, merk den på tegningen — det er den enkeltfaktoren som betyr mest for om to tilbud er sammenlignbare. Ufullstendige filer gir tilbud med forutsetninger, og forutsetninger er der prisen flytter seg senere.

Hva er de viktigste driverne for kostnaden ved CNC-bearbeiding?

I praksis: materiale (kvalitet, emneform, sertifisering), maskintid (hvor mye metall geometrien fjerner og med hvilke skjærehastigheter), oppsett og programmering (hvor mange operasjoner og fixturer delen trenger), toleranse og overflatebehandling (hvor treg skjæringen må være og hvor mye inspeksjon som kreves), og antall (hvor langt oppsettkostnaden spres). Designkompleksitet påvirker alle fem samtidig, derfor sparer en DFM-gjennomgang før prisingen vanligvis mer enn forhandlinger etterpå.

Hvordan kan jeg redusere kostnaden av delen min uten å miste funksjon?

Slipp opp toleranser som ikke er funksjonelt nødvendige, erstatt stramme radier og dype lommer med standard verktøystørrelser, reduser antall oppsett ved å tillate en annen referansestrategi, velg et mer bearbeidelig eller mer tilgjengelig materiale, og utsett kosmetisk overflatebehandling til flatene som faktisk er synlige. Hvert av disse er en tegningsbeslutning, ikke en leverandørbeslutning — send tegningen, så sier vi hvilke som gjelder for delen din.

Finnes det en minimumsbestillingsmengde, og hvordan påvirker volumet prisen?

Det finnes ingen minimumsbestillingsmengde: du kan bestille én enkelt prototypedel. Fordi oppsett og programmering er engangskostnader, synker enhetsprisen normalt etter hvert som antallet stiger, og flater ut når løpet er langt nok til å absorbere dem. Hvis din første bestilling er liten, si det — vi priser prototypen og produksjonsantallet sammen, slik at du ser forskjellen før du forplikter deg.

Hva er leveringstiden, og hva koster fremskyndelse?

Standard leveringstid i produksjon er 15–25 dager fra bestilling, avhengig av materialtilgjengelighet, overflatebehandling og inspeksjonskrav. Fremskyndede tidsplaner prises per prosjekt, og kostnaden avhenger av om flaskehalsen er køtid eller materialtid — vi forteller deg hvilken som er din begrensning. Leveringstid og pris bekreftes i tilbudet, ikke her.

What is the minimum order quantity (MOQ)?

Prototypes from 1 pc. Low-volume production typical 50-500 pcs. No forced MOQ on custom parts; unit price drops with volume.

What is the typical lead time?

Industry benchmark: instant-quote platforms deliver prototypes in 1-3 business days. Our own production: prototypes 5-10 working days, including in-house QC and shipping. Production: 2-4 weeks depending on quantity/finishing. Express options exist; finishing adds days.

How do I get a quote and what information do you need?

3D files (STEP/IGS) + 2D drawing with tolerances. Material, quantity, finish, destination country. Quote turnaround: 24-48h typical.

What tolerance should I specify?

Specify tight tolerances only on critical features. Standard ±0.1 mm covers most features. Tighter tolerance = cost multiplier; apply selectively via drawing GD&T.

How is quality controlled?

First-article inspection in our own shop before the first production order. In-process checks. Final inspection report (dimensions) with shipment. Material certs (mill test reports) on request.

Is my design protected?

NDA before file exchange. Files used only for your production. No resale of custom designs.

Which material should I choose?

Function first: strength, weight, corrosion, cost. Common pairings: 6061 general, 304/316 corrosive env., PEEK medical. See materials guide pages.

Which surface finish do I need?

Anodizing for aluminum corrosion/wear/color. Passivation for stainless. Plating for conductivity/steel protection. Cosmetic vs functional distinction.

How do you ship and what terms?

DHL/FedEx/UPS express for samples and small batches. Air/sea freight for production volumes. Incoterms: EXW/FOB/DAP/DDP options.

Sources · 4

Technical references cited for verifiability — not supplier recommendations. Browse the research library.

Capability commitments on this page are owner-confirmed (2026-09-21).