En offert på CNC-bearbetning är ingen prislista. Den är summan av några konkreta indata: det material du specificerar, den maskintid som geometrin kräver, det uppsättnings- och programmeringsarbete delen behöver, den tolerans och ytkvalitet ritningen anger och den kvantitet du beställer. Ändrar du en av dem flyttas priset — därför kan två leverantörer offerera samma ritning olika, och därför är den snabbaste vägen till ett lägre pris oftast en liten ändring i ritningen snarare än en annan leverantör.
Denna sida förklarar hur vi bygger upp ett pris på CNC Machining Hub: vilka indata vi läser från dina filer, vilka du styr innan du skickar RFQ:n och var konstruktörer oftast betalar för precision de inte behöver. Skicka en ritning med material, kvantitet och ytbehandling så får du en skriftlig offert med antagandena angivna, så att du kan jämföra den med andra offerter på lika villkor.
Kapacitet
- Kostnadsgranskning per ritning: vi läser geometri, toleranser, material och ytbehandling innan vi offererar och säger vilka detaljer som driver priset.
- Tillverkningsbarhetsåterkoppling (DFM): vi flaggar detaljer som tvingar fram extra uppsättningar, specialverktyg eller handarbete — och föreslår billigare motsvarigheter där funktionen tillåter.
- Volymprissättning: styckkostnaden sjunker när uppsättning och programmering amorteras, så vi offererar samma del till flera kvantiteter när du ber om det.
- Materialrådgivning: vi offererar vanliga kvaliteter från lager (6061, 7075, 304/316, mässing, koppar, titan, konstruktionsplaster) och flaggar när ett kvalitetsval driver upp kostnad eller ledtid.
- Toleransrådgivning: standardbearbetning håller ±0,1 mm; endast de dimensioner som behöver snävare toleranser ska tolereras snävare, och det säger vi innan offerten.
- Ytbehandlingsalternativ: anodisering, plätering, pulverlackering, polering och passivering offereras som separata poster så att du ser vad varje steg lägger till.
Typiska material
Materialet är normalt den största enskilda variabeln. Vi bearbetar aluminiumlegeringar (6061, 7075, 5052), rostfria stål (304, 316, 201), kol- och legeringsstål, mässing, koppar, titan och konstruktionsplaster (ABS, PC, POM, PA6, PMMA, PEEK). Lagerstatus, bearbetbarhet och certifieringskrav påverkar både pris och ledtid, så berätta om tillämpningen så säger vi var en annan kvalitet kostar mindre.
| Material / kvalitet | Typiskt skick | Bearbetbarhet | Typisk användning |
|---|---|---|---|
| Aluminium 6061 | T6 (lösningsbehandlad och åldrad) | Lätt: lättbearbetad, god spånkontroll | Konsoler, kapslingar, fixturer, prototyper upp till serie |
| Aluminium 7075 | T6 / T651 | Svårare: mer verktygsslitage, kräver styva uppspänningar | Hållfasthets- och viktkritiska delar; ej för svetsning |
| Rostfritt stål 304 / 304L | Glödgad | Förhärdar: lägre skärhastigheter, positiv matning | Allmän korrosionsbeständighet, livsmedels- och processutrustning |
| Rostfritt stål 316 / 316L | Glödgad | Segare än 304: mer verktygsslitage | Klorid-, marin-, medicin- och farmacimiljöer |
| Kolstål 1018 / 1045 | Varmvalsat / normaliserat | Lätt till medelsvårt; behöver rostskydd | Axlar, plattor, svetskonstruktioner, verktygskroppar |
| Mässing C360 | H02 halvhårt | Utmärkt: höga hastigheter, ren yta | Kopplingar, hylsor, kontakter, dekorativa delar |
| Koppar C110 | Glödgad / H02 | Segt: vassa verktyg och stora spalvinklar | Konduktivitet, strömskenor, värmeledning |
| Titan Grade 5 (Ti-6Al-4V) | Anläggningsglödgad | Svårt: låga hastigheter, värmekontroll, verktygsslitage | Flygindustri, medicinteknik och lätta höghållfasthetsdelar |
| Konstruktionsplaster (POM, PEEK, PA) | Extruderad / glödgad | Lätt till segt: mjuka tänger, vassa verktyg | Isolering, låg friktion, kemi- och slitdelar |
Ytbearbetning
Ytbehandling offereras per operation: som bearbetad, anodisering, plätering, pulverlackering, polering, passivering, glaskulsblästring eller en ritningsspecificerad behandling. Kosmetiska krav är den vanliga dolda kostnaden — en dekorativ yta över hela delen kostar betydligt mer än en definierad funktionell behandling på de ytor som behöver den.
| Ytbehandling | Vad den gör | Ange den när |
|---|---|---|
| Som bearbetad | Verktygmärken synliga; Ra typiskt 1,6–3,2 µm | Delen behöver bara fungera |
| Glaskulsblästring | Enhetlig matt yta, döljer verktygmärken | Kosmetiska delar före anodisering |
| Anodisering typ II | Bygger ett oxidskikt; färgalternativ | Aluminiumutseende plus måttlig korrosions- och slitmotstånd |
| Hård anodisering typ III | Tjockare, hårdare oxidskikt | Glidande eller slitageutsatta aluminiumytor |
| Kromatbehandling | Tunn skyddsfilm som förblir ledande | Elektrisk förbindning eller jordning på aluminium |
| Kemiskt nickel | Enhetligt, hårt, korrosionsbeständigt skikt | Slitage plus korrosion, även inne i borrar |
| Förzinkning | Ekonomiskt offerande korrosionsskydd | Ståldelar inomhus eller i skyddad miljö |
| Pulverlackering | Tjockt, hållbart, dekorativt skikt | Utseendet är kravet |
| Passivering | Tar bort fritt järn och återställer oxidfilmen | Rostfria delar efter bearbetning |
| Spänningsutglödning / värmebehandling | Avslappar restspänningar före eller efter skärningen | Tunna väggar och snäva toleranser som ska klara bearbetningen |
Toleranser
Standardtoleranser för CNC är typiskt ±0,1–0,2 mm, med precisionsarbete till ±0,05 mm eller snävare på de detaljer som kräver det. Tolerans är en kostnadsmultiplikator: varje dimension som hålls snävare än funktionen behöver lägger till kontrolltid, långsammare skärning och högre kassationsrisk, så vi granskar ritningen och bekräftar vad som är uppnåeligt innan offerten.
| Ritningsangivelse | Vad den kräver | Effekt på kostnad och ledtid |
|---|---|---|
| Allmän: ±0,25 mm / ±0,010 tum | Standardverktyg, dimensionskontroll | Baslinje: inget påslag |
| Standard: ±0,13 mm / ±0,005 tum | Maskin i gott skick, förstartikelkontroll | Litet påslag; det vanliga offertstandardläget |
| Snäv: ±0,025 mm / ±0,001 tum | Slipade eller diamantverktyg, temperaturkontroll, CMM | Stort kliv: långsammare snitt plus full kontroll |
| Precision: ±0,013 mm / ±0,0005 tum | Slutpass, mätnormaler, kontrollerad miljö | Bearbetningen styr priset; ofta ett separat moment |
| Läge / vinkelhet (GD&T) | Referenskontroll, en uppspänning där detaljerna hör ihop | Beror på hur många uppspänningar referensen spänner över |
| Ytkvalitet Ra 0,8 µm eller finare | Finare stegövergångar, polering eller ett slutpass | Lägger till ett processsteg, inte bara bearbetningstid |
Viktiga specifikationer
| Specification | Value |
|---|---|
| tolerance | ISO 2768 (Class M) |
| tolerance | 0.0001 in |
| tolerance | ±0.001" |
Processalternativ
- CNC machining is a subtractive manufacturing process.
- Finishing Options: Black Oxide, Electropolishing, ENP, Media Blasting, Nickel Plating, Passivation, Powder Coating, Tumble Polishing, Zinc Plating, Vibratory Tumbling
- EPX 82 is processed using Carbon DLS
- MUD is a type of mold that uses a standard injection molding frame.
- Different taper turning methods suit different jobs. Compound slides often handle short tapers, while CNC interpolation and taper attachments improve repeatability on longer parts
- G92 is used by programming one or more G92's right after the G76 threading cycle
- Estimates are provided through an auto-quoted method.
- EDM relies on a voltage and a thin wire
- Advanced machining processes like micro-machining and EDM are used to create small, precise mold cavities and cores
Surface Finish Reference
- The finish of MoldTech MT11010 is a fine matte texture.
- The finish of MoldTech MT11020 is a medium matte texture.
- The finish of MoldTech MT11030 is a coarse matte texture.
- SPI A-1 has a surface roughness of 0.012–0.025 µm.
- SPI B-2 has a finish of Medium semi-gloss.
- SPI B-2 has a surface roughness of 0.10–0.15 µm.
- SPI C-3 has a surface roughness of 0.63–0.70 µm.
- Super high gloss, polished with a Grade #3 (6000-grit) diamond buff to Ra 0.012–0.025 µm.
- Medium semi-gloss, finished with 400-grit paper to Ra 0.10–0.15 µm.
- Normal matte, polished with 320-grit stone to Ra 0.63–0.70 µm.
Tolerance Reference
- The tolerance with drawing for CNC Milling is as low as +/- 0.005 mm.
- FDM 3D printing offers a low-cost component with average accuracy and uses thermoplastics for 3D printing.
- Wire Cut EDM is highly accurate.
- The U6 H.E.A.T machine achieves tight tolerances.
- Die sinker EDM is capable of maintaining tight tolerances
- The shop needs to have CNC machines that can achieve a specific tolerance.
Industries We Serve
- antennas
- automotive
- CNC machined parts
- custom parts
- electronics
- medical diagnostic
- optical displays
- optical_systems
Material Reference
- ABS
- Austenitic Stainless Steel
- Carbon steel
- ceramic
- composites
- Copper - T2
- copper or graphite
- Hardened Materials
- High Impact Polystyrene
- Low-density polyethylene
- MDF
- metal
- Polybutylene Terephthalate
- SUS304
- thermoplastics
- thick metal sheets
- tungsten carbide
Related Processes
Injection Molding
used for
Laser Marking
used for
mass_production
used for
Common Applications
- plastic molded parts
- Aerospace
- Robotics
- consumer goods
- energy
Ordering, Lead Times & MOQ
Custom CNC parts carry no forced MOQ; ordering from a single prototype piece is standard industry practice.
Instant-quote platforms publicly advertise prototype lead times of 1-3 business days.
Online RFQ is the industry-standard flow: upload a 3D model (STEP/STP/DWG/DXF), receive an instant quote or engineer review, then production, inspection, and delivery.
Vanliga frågor
Vilken information behöver ni för att offerera en CNC-del korrekt?
En 3D-modell (STEP eller STP föredras), en 2D-ritning med toleranser, material och ytbehandling, den kvantitet du behöver samt eventuella krav på kontroll eller dokumentation. Är en dimension kritisk, markera den på ritningen — det är den enskilt största faktorn för om två offerter är jämförbara. Ofullständiga filer ger offerter med antaganden, och antaganden är där priserna flyttas senare.
Vad är de viktigaste kostnadsdrivrutinerna för CNC-bearbetning?
I praktiken: material (kvalitet, ämnesform, certifiering), maskintid (hur mycket metall geometrin tar bort och med vilka skärdata), uppsättning och programmering (hur många moment och fixturer delen behöver), tolerans och ytbehandling (hur långsamt skärningen måste gå och hur mycket kontroll som krävs) samt kvantitet (hur långt uppsättningskostnaden spreadas). Konstruktionskomplexiteten påverkar alla fem samtidigt, vilket är varför en DFM-granskning innan offert oftast sparar mer än förhandling efteråt.
Hur kan jag sänka kostnaden för min del utan att tappa funktion?
Lätta på toleranser som inte är funktionellt krävda, ersätt snäva radier och djupa fickor med standardverktygsstorlekar, minska antalet uppsättningar genom att tillåta en annan referensstrategi, välj ett mer bearbetningsbart eller mer tillgängligt material och flytta kosmetisk ytbehandling till de ytor som faktiskt syns. Var och en av dessa är ett konstruktionsbeslut, inte ett leverantörsbeslut — skicka ritningen så säger vi vilka som gäller din del.
Finns det en lägsta beställningskvantitet, och hur påverkar volymen priset?
Det finns ingen lägsta beställningskvantitet: du kan beställa en enda prototypdel. Eftersom uppsättning och programmering är engångskostnader sjunker styckpriset normalt när kvantiteten stiger och planar ut när serien är lång nog att bära dem. Är din första beställning liten, säg det — vi offererar prototypen och produktionskvantiteten tillsammans så att du ser skillnaden innan du binder dig.
Vad är ledtiden, och vad kostar påskyndning?
Standardleveranstiden i produktion är 15–25 dagar från order, beroende på materialtillgång, ytbehandling och kontrollkrav. Påskyndade scheman prissätts per projekt, och kostnaden beror på om begränsningen är kötid eller materialtid — vi säger vilken som gäller dig. Ledtid och pris bekräftas i offerten, inte här.
What is the minimum order quantity (MOQ)?
Prototypes from 1 pc. Low-volume production typical 50-500 pcs. No forced MOQ on custom parts; unit price drops with volume.
What is the typical lead time?
Industry benchmark: instant-quote platforms deliver prototypes in 1-3 business days. Our own production: prototypes 5-10 working days, including in-house QC and shipping. Production: 2-4 weeks depending on quantity/finishing. Express options exist; finishing adds days.
How do I get a quote and what information do you need?
3D files (STEP/IGS) + 2D drawing with tolerances. Material, quantity, finish, destination country. Quote turnaround: 24-48h typical.
What tolerance should I specify?
Specify tight tolerances only on critical features. Standard ±0.1 mm covers most features. Tighter tolerance = cost multiplier; apply selectively via drawing GD&T.
How is quality controlled?
First-article inspection in our own shop before the first production order. In-process checks. Final inspection report (dimensions) with shipment. Material certs (mill test reports) on request.
Is my design protected?
NDA before file exchange. Files used only for your production. No resale of custom designs.
Which material should I choose?
Function first: strength, weight, corrosion, cost. Common pairings: 6061 general, 304/316 corrosive env., PEEK medical. See materials guide pages.
Which surface finish do I need?
Anodizing for aluminum corrosion/wear/color. Passivation for stainless. Plating for conductivity/steel protection. Cosmetic vs functional distinction.
How do you ship and what terms?
DHL/FedEx/UPS express for samples and small batches. Air/sea freight for production volumes. Incoterms: EXW/FOB/DAP/DDP options.
Sources · 4
- rapiddirect.comIndustry peer technical page
- jlccnc.comIndustry peer technical page
- fictiv.comIndustry peer technical page
- norck.comIndustry peer technical page
Technical references cited for verifiability — not supplier recommendations. Browse the research library.
Relaterade tjänster
Related Knowledge
Capability commitments on this page are owner-confirmed (2026-09-21).