Flygindustribearbetning är precisionstillverkning av komponenter till flygplan, rymdfarkoster, satelliter och obemannade system — delar som strukturfästena, motorfästena, kapslingar och fästdetaljer där toleranser, materialintegritet och spårbarhet är kritiska. Typiskt arbete omfattar 3-axlig fräsning, fleraxlig bearbetning och svarvning i aluminium, titan och rostfritt stål. Till skillnad från allmän industriell bearbetning måste flygindustridelar uppfylla strikta konstruktionsritningar, materialcertifieringar och kontrollkrav, och innebär ofta komplexa geometrier som kräver 5-axlig kapacitet och disciplinerad processtyrning från första artikel till produktion.
För flygindustriköpare ligger värdet i att minska riskerna i leveranskedjan. Vi bearbetar efter din ritning på utrustning och kontrollprocesser matchade mot flygindustrikrav, så att du spenderar mindre tid på leverantörsauditer och mer tid på att styra programmen. Oavsett om du behöver en prototypserie om fem delar eller löpande produktion av bearbetade kopplingar och kapslingar hanterar ett team jobbet från offert till leverans — med jämförbara offerter, konsekvent dokumentation och en enda kontaktpunkt.
Att komma igång är enkelt: skicka en RFQ med dina 3D-modeller (STEP eller IGES), 2D-ritningar med toleranser och nyckelegenskaper samt eventuella specialkrav som materialcertifieringar, ytbehandlingar eller exportkontrollbegränsningar. Vårt ingenjörsteam granskar din förfrågan och återkommer normalt med offerter inom några arbetsdagar. Du kan beställa förstartiklar med fullständiga inspektionsrapporter innan du binder dig för produktionsvolymer. Under hela programmet samordnar vårt team dokumentation och leveransschemaläggning så att inget försvinner mellan ditt ingenjörsteam och verkstadsgolvet.
Kapacitet
- 3-, 4- och 5-axlig fräsning för komplexa flygindustrigeometrier och strukturdelar
- CNC-svarvning av hylsor, kopplingar och roterande komponenter upp till produktionsvolymer
- Bearbetning av aluminium, titan, rostfritt stål och högtemperaturflygindustrilegeringar
- Snävtoleransarbete till ±0,005 mm på kritiska dimensioner med CMM-verifiering
- Förstartikelkontroll med dimensionsrapporter, materialintyg och full spårbarhet
- Prototyper till produktion i låg volym med DFM-återkoppling på begäran
Typiska material
Vanliga material inkluderar aluminium 2024, 6061, 7050 och 7075; titan Grade 2 och Grade 5 (Ti-6Al-4V); rostfritt stål 303, 304, 316, 15-5 PH och 17-4 PH; nickellegeringar som Inconel 625 och 718; samt magnesium och konstruktionsplaster, med materialcertifikat spårbara till smedjan på begäran.
| Material / kvalitet | Typiskt skick | Bearbetbarhet | Typisk användning |
|---|---|---|---|
| Aluminium 6061 | T6 (lösningsbehandlad och åldrad) | Lätt: lättbearbetad, god spånkontroll | Konsoler, kapslingar, fixturer, prototyper upp till serie |
| Aluminium 7075 | T6 / T651 | Svårare: mer verktygsslitage, kräver styva uppspänningar | Hållfasthets- och viktkritiska delar; ej för svetsning |
| Rostfritt stål 304 / 304L | Glödgad | Förhärdar: lägre skärhastigheter, positiv matning | Allmän korrosionsbeständighet, livsmedels- och processutrustning |
| Rostfritt stål 316 / 316L | Glödgad | Segare än 304: mer verktygsslitage | Klorid-, marin-, medicin- och farmacimiljöer |
| Kolstål 1018 / 1045 | Varmvalsat / normaliserat | Lätt till medelsvårt; behöver rostskydd | Axlar, plattor, svetskonstruktioner, verktygskroppar |
| Mässing C360 | H02 halvhårt | Utmärkt: höga hastigheter, ren yta | Kopplingar, hylsor, kontakter, dekorativa delar |
| Koppar C110 | Glödgad / H02 | Segt: vassa verktyg och stora spalvinklar | Konduktivitet, strömskenor, värmeledning |
| Titan Grade 5 (Ti-6Al-4V) | Anläggningsglödgad | Svårt: låga hastigheter, värmekontroll, verktygsslitage | Flygindustri, medicinteknik och lätta höghållfasthetsdelar |
| Konstruktionsplaster (POM, PEEK, PA) | Extruderad / glödgad | Lätt till segt: mjuka tänger, vassa verktyg | Isolering, låg friktion, kemi- och slitdelar |
Ytbearbetning
Tillgängliga ytbehandlingar inkluderar typ II- och typ III-anodisering (hård), kromatbehandling, passivering, kemisk och elektrolytisk nickelplätering, glaskulsblästring, polering och industriell målning, utförd enligt ritning och verifierad före leverans.
| Ytbehandling | Vad den gör | Ange den när |
|---|---|---|
| Som bearbetad | Verktygmärken synliga; Ra typiskt 1,6–3,2 µm | Delen behöver bara fungera |
| Glaskulsblästring | Enhetlig matt yta, döljer verktygmärken | Kosmetiska delar före anodisering |
| Anodisering typ II | Bygger ett oxidskikt; färgalternativ | Aluminiumutseende plus måttlig korrosions- och slitmotstånd |
| Hård anodisering typ III | Tjockare, hårdare oxidskikt | Glidande eller slitageutsatta aluminiumytor |
| Kromatbehandling | Tunn skyddsfilm som förblir ledande | Elektrisk förbindning eller jordning på aluminium |
| Kemiskt nickel | Enhetligt, hårt, korrosionsbeständigt skikt | Slitage plus korrosion, även inne i borrar |
| Förzinkning | Ekonomiskt offerande korrosionsskydd | Ståldelar inomhus eller i skyddad miljö |
| Pulverlackering | Tjockt, hållbart, dekorativt skikt | Utseendet är kravet |
| Passivering | Tar bort fritt järn och återställer oxidfilmen | Rostfria delar efter bearbetning |
| Spänningsutglödning / värmebehandling | Avslappar restspänningar före eller efter skärningen | Tunna väggar och snäva toleranser som ska klara bearbetningen |
Toleranser
Standardtoleranser följer ISO 2768 medium, medan vi rutinmässigt håller ±0,05 mm (±0,002 tum) och kan uppnå detaljer ner till ±0,005 mm (±0,0002 tum) beroende på delens geometri, material och kontrollmetod.
| Ritningsangivelse | Vad den kräver | Effekt på kostnad och ledtid |
|---|---|---|
| Allmän: ±0,25 mm / ±0,010 tum | Standardverktyg, dimensionskontroll | Baslinje: inget påslag |
| Standard: ±0,13 mm / ±0,005 tum | Maskin i gott skick, förstartikelkontroll | Litet påslag; det vanliga offertstandardläget |
| Snäv: ±0,025 mm / ±0,001 tum | Slipade eller diamantverktyg, temperaturkontroll, CMM | Stort kliv: långsammare snitt plus full kontroll |
| Precision: ±0,013 mm / ±0,0005 tum | Slutpass, mätnormaler, kontrollerad miljö | Bearbetningen styr priset; ofta ett separat moment |
| Läge / vinkelhet (GD&T) | Referenskontroll, en uppspänning där detaljerna hör ihop | Beror på hur många uppspänningar referensen spänner över |
| Ytkvalitet Ra 0,8 µm eller finare | Finare stegövergångar, polering eller ett slutpass | Lägger till ett processsteg, inte bara bearbetningstid |
Viktiga specifikationer
| Specification | Value |
|---|---|
| tolerance | +/- 0.002 in |
| tolerance | +/- 0.0005 in |
| tolerance | ±0.01 mm |
Processalternativ
- CNC machining is a subtractive manufacturing process.
- Finishing Options: Black Oxide, Electropolishing, ENP, Media Blasting, Nickel Plating, Passivation, Powder Coating, Tumble Polishing, Zinc Plating, Vibratory Tumbling
- EPX 82 is processed using Carbon DLS
- MUD is a type of mold that uses a standard injection molding frame.
- Different taper turning methods suit different jobs. Compound slides often handle short tapers, while CNC interpolation and taper attachments improve repeatability on longer parts
- G92 is used by programming one or more G92's right after the G76 threading cycle
- Estimates are provided through an auto-quoted method.
- EDM relies on a voltage and a thin wire
- Advanced machining processes like micro-machining and EDM are used to create small, precise mold cavities and cores
Surface Finish Reference
- The finish of MoldTech MT11010 is a fine matte texture.
- The finish of MoldTech MT11020 is a medium matte texture.
- The finish of MoldTech MT11030 is a coarse matte texture.
- SPI A-1 has a surface roughness of 0.012–0.025 µm.
- SPI B-2 has a finish of Medium semi-gloss.
- SPI B-2 has a surface roughness of 0.10–0.15 µm.
- SPI C-3 has a surface roughness of 0.63–0.70 µm.
- Super high gloss, polished with a Grade #3 (6000-grit) diamond buff to Ra 0.012–0.025 µm.
- Medium semi-gloss, finished with 400-grit paper to Ra 0.10–0.15 µm.
- Normal matte, polished with 320-grit stone to Ra 0.63–0.70 µm.
Tolerance Reference
- The tolerance with drawing for CNC Milling is as low as +/- 0.005 mm.
- FDM 3D printing offers a low-cost component with average accuracy and uses thermoplastics for 3D printing.
- Wire Cut EDM is highly accurate.
- The U6 H.E.A.T machine achieves tight tolerances.
- Die sinker EDM is capable of maintaining tight tolerances
- The shop needs to have CNC machines that can achieve a specific tolerance.
Industries We Serve
- antennas
- automotive
- CNC machined parts
- custom parts
- electronics
- medical diagnostic
- optical displays
- optical_systems
Material Reference
- ABS
- Austenitic Stainless Steel
- Carbon steel
- ceramic
- composites
- Copper - T2
- copper or graphite
- Hardened Materials
- High Impact Polystyrene
- Low-density polyethylene
- MDF
- metal
- Polybutylene Terephthalate
- SUS304
- thermoplastics
- thick metal sheets
- tungsten carbide
Ordering, Lead Times & MOQ
Custom CNC parts carry no forced MOQ; ordering from a single prototype piece is standard industry practice.
Instant-quote platforms publicly advertise prototype lead times of 1-3 business days.
Online RFQ is the industry-standard flow: upload a 3D model (STEP/STP/DWG/DXF), receive an instant quote or engineer review, then production, inspection, and delivery.
Vanliga frågor
Vad är den lägsta beställningskvantiteten för flygindustribearbetning?
Det finns ingen fast MOQ. Vi accepterar prototypbeställningar om en enda del och överbryggande produktionsserier, även om styckpriset förbättras markant vid högre volymer. Många flygindustriprogram börjar med 1–10 förstartiklar för kvalificering och går sedan över till återkommande order om 50–500+ delar. Ange din beräknade årsåtgång i RFQ:n så att vi kan offerera volympriser korrekt.
Hur lång tid tar det att producera bearbetade flygindustridelar?
Leveranstiderna beror på komplexitet, materialtillgång och ytbehandlingskrav. Prototyper i vanliga legeringar som 6061-aluminium skeppas normalt inom 5–15 arbetsdagar. Delar som kräver specialmaterial, snävtoleranskontroll eller flera ytbehandlingsmoment tar normalt 3–6 veckor. Förstartikelkontroll och certifieringsdokumentation lägger till tid, så planera in dem i schemat för flygsäkra eller kvalificeringsdelar.
Vilka filer behöver jag skicka in för en offert?
Tillhandahåll 3D-CAD-filer i STEP- eller IGES-format tillsammans med 2D-ritningar som anger toleranser, kritiska dimensioner, material, ytbehandling och kontrollkrav. Är ritningarna ofullständiga kan vårt ingenjörsteam flagga oklarheter innan offereringen. För program med exportkontrollbegränsningar som ITAR, nämn detta i din RFQ så att vi kan bekräfta tillämpliga krav på förhand.
Vilken kvalitetsdokumentation medföljer flygindustridelar?
Standardleveranser inkluderar en dimensionskontrollrapport och materialcertifikat spårbara till smedjan. På begäran tillhandahåller vi förstartikelkontrollrapporter (FAI), överensstämmelseintyg och full materialspårbarhet. Eftersom dokumentationskraven varierar mellan flygindustriprogram, lista de rapporter du behöver i din RFQ så att den offererade prissättningen återspeglar hela inspektionsomfattningen.
Hur skyddas mina konstruktionsdata?
Konstruktionsfiler används endast för att offerera och tillverka dina delar, och NDA:er kan tecknas innan tekniska data lämnas ut. Datahanteringen följer dokumenterade rutiner och åtkomsten är begränsad till de ingenjörer som tilldelats ditt projekt. För exportkontrollerade konstruktioner bekräftar vi tillämpliga begränsningar på förhand.
What is the minimum order quantity (MOQ)?
Prototypes from 1 pc. Low-volume production typical 50-500 pcs. No forced MOQ on custom parts; unit price drops with volume.
What is the typical lead time?
Industry benchmark: instant-quote platforms deliver prototypes in 1-3 business days. Our own production: prototypes 5-10 working days, including in-house QC and shipping. Production: 2-4 weeks depending on quantity/finishing. Express options exist; finishing adds days.
How do I get a quote and what information do you need?
3D files (STEP/IGS) + 2D drawing with tolerances. Material, quantity, finish, destination country. Quote turnaround: 24-48h typical.
What tolerance should I specify?
Specify tight tolerances only on critical features. Standard ±0.1 mm covers most features. Tighter tolerance = cost multiplier; apply selectively via drawing GD&T.
How is quality controlled?
First-article inspection in our own shop before the first production order. In-process checks. Final inspection report (dimensions) with shipment. Material certs (mill test reports) on request.
Is my design protected?
NDA before file exchange. Files used only for your production. No resale of custom designs.
Which material should I choose?
Function first: strength, weight, corrosion, cost. Common pairings: 6061 general, 304/316 corrosive env., PEEK medical. See materials guide pages.
Which surface finish do I need?
Anodizing for aluminum corrosion/wear/color. Passivation for stainless. Plating for conductivity/steel protection. Cosmetic vs functional distinction.
How do you ship and what terms?
DHL/FedEx/UPS express for samples and small batches. Air/sea freight for production volumes. Incoterms: EXW/FOB/DAP/DDP options.
Sources · 3
- 3erp.comIndustry peer technical page
- focusedonmachining.comUnclassified source
- bakerindustriesinc.comUnclassified source
Technical references cited for verifiability — not supplier recommendations. Browse the research library.
Relaterade tjänster
Related Knowledge
Capability commitments on this page are owner-confirmed (2026-09-21).