Letecké obrábacie služby pre presné diely kritické pre let

Precision-machined aerospace components, including an aluminum housing and titanium fittings, arranged on an inspection table with measuring tools

Letecké obrábanie je presná CNC výroba komponentov pre lietadlá, kozmické lode, satelity a bezpilotné systémy — diely ako konštrukčné armatúry, motorové upevnenia, skrine a spojovacie prvky, kde sú kritické tolerancie, integrita materiálu a sledovateľnosť. Typické práce zahŕňajú 3-osé frézovanie, viacosé obrábanie a sústruženie v hliníku, titane a nehrdzavejúcej oceli. Na rozdiel od všeobecného priemyselného obrábania musia letecké diely spĺňať prísne technické výkresy, certifikácie materiálov a kontrolné požiadavky a často zahŕňajú zložité geometrie, ktoré vyžadujú 5-osú schopnosť a disciplinovanú kontrolu procesu od prvej súčiastky až po výrobu.

Pre leteckých odberateľov spočíva hodnota v odstraňovaní rizík z dodávateľského reťazca. Obrábame podľa vášho výkresu na zariadeniach a kontrolných procesoch prispôsobených leteckým požiadavkám, takže trávite menej času auditovaním dodávateľov a viac času riadením programov. Či potrebujete prototypovú šaržu piatich kusov alebo priebežnú výrobu obrábaných armatúr a skríň, jeden tím zvládne úlohu od ponuky po dodanie — s porovnateľnými ponukami, konzistentnou dokumentáciou a jediným miestom koordinácie.

Začať je jednoduché: odošlite RFQ s vašimi 3D modelmi (STEP alebo IGES), 2D výkresmi s toleranciami a kľúčovými charakteristikami a akýmikoľvek špeciálnymi požiadavkami, ako sú materiálové certifikácie, povrchové úpravy alebo obmedzenia vývozných kontrol. Náš inžiniersky tím posúdi vašu žiadosť a zvyčajne do niekoľkých pracovných dní zašle ponuky. Prvé súčiastky môžete objednať s úplnými kontrolnými protokolmi skôr, než sa zaviazete k výrobným objemom. Počas celého programu náš tím koordinuje dokumentáciu a plánovanie dodania, takže sa nič nestratí medzi vaším inžinierskym tímom a dielňou.

Schopnosti

  • 3-, 4- a 5-osé frézovanie pre zložité letecké geometrie a konštrukčné diely
  • CNC sústruženie objímok, armatúr a rotačných komponentov až po výrobné objemy
  • Obrábanie hliníka, titanu, nehrdzavejúcej ocele a vysokoteplotných leteckých zliatin
  • Práce s tesnými toleranciami na ±0.005 mm pri kritických rozmeroch s CMM overením
  • Kontrola prvej súčiastky s dimenzionálnymi protokolmi, materiálovými certifikátmi a úplnou sledovateľnosťou
  • Prototypovanie až po výrobu malých sérií so spätnou väzbou vyrábateľnosti na žiadosť

Typické materiály

Bežné materiály zahŕňajú hliník 2024, 6061, 7050 a 7075; titan Grade 2 a Grade 5 (Ti-6Al-4V); nehrdzavejúcu oceľ 303, 304, 316, 15-5 PH a 17-4 PH; niklové zliatiny ako Inconel 625 a 718; plus horčík a konštrukčné plasty, s certifikáciami materiálov sledovateľnými k válcovni na žiadosť.

Materiál / triedaTypický stavObrobiteľnosťKde sa hodí
Hliník 6061T6 (riešený a starnutý)Ľahký: výborne obrobiteľný, dobrá kontrola triesokKonzoly, skrine, prípravky, prototypy až po výrobu
Hliník 7075T6 / T651Náročnejší: väčšie opotrebenie nástroja, nutné tuhé upnutiaVysokopevnostné diely kritické na hmotnosť; nie na zváranie
Nehrdzavejúca oceľ 304 / 304LŽíhanáKalí sa za studena: nižšie rezné rýchlosti, kladné posuvyVšeobecná odolnosť proti korózii, potravinárske a procesné zariadenia
Nehrdzavejúca oceľ 316 / 316LŽíhanáTvrdšia než 304: väčšie opotrebenie nástrojaExpozícia chloridom, morské, zdravotnícke a farmaceutické prostredia
Uhlíková oceľ 1018 / 1045Valcovaná za tepla / normalizovanáĽahká až stredná; vyžaduje ochranu proti hrdziHriadele, plechy, zvárané zostavy, telá nástrojov
Mosadz C360H02 polotvrdáVýborná: vysoké rýchlosti, čisté povrchyArmatúry, objímky, konektory, dekoratívne diely
Meď C110Žíhaná / H02Lepkavá: ostré nástroje a veľké čelné uhlyVodivosť, rozvodné koľajnice, tepelné manažérstvo
Titan Grade 5 (Ti-6Al-4V)Válcovane žíhanýObťažný: nízke rýchlosti, kontrola tepla, opotrebenie nástrojaLetecký a zdravotnícky priemysel, ľahké vysokopevnostné diely
Konštrukčné plasty (POM, PEEK, PA)Extrudovaný / žíhanýOd ľahkého po lepkavé: mäkké čeľuste, ostré nástrojeIzolácia, nízke trenie, chemické a opotrebovacie diely

Povrchové úpravy

Dostupné úpravy zahŕňajú eloxovanie Typ II a Typ III (tvrdé), chemickú konverznú úpravu, pasiváciu, chemické aj elektrolytické niklovanie, sklenopeletovanie, leštenie a priemyselné lakovanie, aplikované podľa výkresu a overené pred odoslaním.

Povrchová úpravaČo robíZadajte, keď
Obrábané bez úpravyViditeľné stopy po nástroji; Ra typicky 1,6–3,2 µmDiel musí len fungovať
SklenopeletovanieJednotný matný povrch, prekrýva stopy po nástrojiViditeľné diely pred eloxovaním
Eloxovanie Typ IIVytvára oxidickú vrstvu; farebné možnostiVzhľad hliníka plus mierna odolnosť proti korózii a opotrebeniu
Tvrdé eloxovanie Typ IIIHrubšia, tvrdšia oxidická vrstvaKĺzavé alebo opotrebovávané hliníkové povrchy
Chromátovaná konverziaTenký ochranný film, ktorý zostáva vodivýElektrické spájanie alebo uzemnenie na hliníku
Chemické niklovanieJednotná, tvrdá vrstva odolná voči koróziiOpotrebenie plus korózia, vrátane vnútra otvorov
ZinkovanieEkonomická obetná ochrana proti koróziiOceľové diely v interiéri alebo chránenom exteriéri
Práškové lakovanieHrubá, odolná, dekoratívna vrstvaVzhľad je požiadavkou
PasiváciaOdstraňuje voľné železo a obnovuje oxidický filmNehrdzavejúce diely po obrábaní
Odzťažovanie / tepelné spracovanieOdstraňuje zvyškové napätia pred rezaním alebo po ňomTenké steny a tesné tolerancie, ktoré musia obrábanie prežiť

Tolerancie

Štandardné tolerancie nasledujú ISO 2768 medium, pričom bežne držíme ±0.05 mm (±0.002 in) a môžeme dosiahnuť prvky až na ±0.005 mm (±0.0002 in) v závislosti od geometrie dielu, materiálu a kontrolnej metódy.

Údaj vo výkreseČo vyžadujeDopad na cenu a dodaciu lehotu
Všeobecné: ±0.25 mm / ±0.010 inŠtandardné nástroje, dimenzionálna kontrolaZáklad: žiadna prirážka
Štandardné: ±0.13 mm / ±0.005 inStroj v dobrom stave, kontrola prvej súčiastkyNízka prirážka; bežný štandard pri kalkulácii
Tesné: ±0.025 mm / ±0.001 inBrúsené alebo diamantové nástroje, teplotná kontrola, CMMSkoková zmena: pomalšie rezy plus úplná kontrola
Precízne: ±0.013 mm / ±0.0005 inČistiací stroje, meradlá, kontrolované prostredieObrábanie určuje cenu; často samostatná operácia
Poloha / uhlovosť (GD&T)Kontrola referencií, jedno upnutie pre súvisiace prvkyZávisí od toho, cez koľko upnutí sa referencia tiahne
Povrchová drsnosť Ra 0.8 µm alebo nižšiaJemnejšie posuvy, leštenie alebo dokončovací priechodPridáva procesný krok, nielen čas obrábania

Kľúčové špecifikácie

SpecificationValue
tolerance+/- 0.002 in
tolerance+/- 0.0005 in
tolerance±0.01 mm

Možnosti procesu

  • CNC machining is a subtractive manufacturing process.
  • Finishing Options: Black Oxide, Electropolishing, ENP, Media Blasting, Nickel Plating, Passivation, Powder Coating, Tumble Polishing, Zinc Plating, Vibratory Tumbling
  • EPX 82 is processed using Carbon DLS
  • MUD is a type of mold that uses a standard injection molding frame.
  • Different taper turning methods suit different jobs. Compound slides often handle short tapers, while CNC interpolation and taper attachments improve repeatability on longer parts
  • G92 is used by programming one or more G92's right after the G76 threading cycle
  • Estimates are provided through an auto-quoted method.
  • EDM relies on a voltage and a thin wire
  • Advanced machining processes like micro-machining and EDM are used to create small, precise mold cavities and cores

Surface Finish Reference

  • The finish of MoldTech MT11010 is a fine matte texture.
  • The finish of MoldTech MT11020 is a medium matte texture.
  • The finish of MoldTech MT11030 is a coarse matte texture.
  • SPI A-1 has a surface roughness of 0.012–0.025 µm.
  • SPI B-2 has a finish of Medium semi-gloss.
  • SPI B-2 has a surface roughness of 0.10–0.15 µm.
  • SPI C-3 has a surface roughness of 0.63–0.70 µm.
  • Super high gloss, polished with a Grade #3 (6000-grit) diamond buff to Ra 0.012–0.025 µm.
  • Medium semi-gloss, finished with 400-grit paper to Ra 0.10–0.15 µm.
  • Normal matte, polished with 320-grit stone to Ra 0.63–0.70 µm.

Tolerance Reference

  • The tolerance with drawing for CNC Milling is as low as +/- 0.005 mm.
  • FDM 3D printing offers a low-cost component with average accuracy and uses thermoplastics for 3D printing.
  • Wire Cut EDM is highly accurate.
  • The U6 H.E.A.T machine achieves tight tolerances.
  • Die sinker EDM is capable of maintaining tight tolerances
  • The shop needs to have CNC machines that can achieve a specific tolerance.

Industries We Serve

  • antennas
  • automotive
  • CNC machined parts
  • custom parts
  • electronics
  • medical diagnostic
  • optical displays
  • optical_systems

Material Reference

  • ABS
  • Austenitic Stainless Steel
  • Carbon steel
  • ceramic
  • composites
  • Copper - T2
  • copper or graphite
  • Hardened Materials
  • High Impact Polystyrene
  • Low-density polyethylene
  • MDF
  • metal
  • Polybutylene Terephthalate
  • SUS304
  • thermoplastics
  • thick metal sheets
  • tungsten carbide

Ordering, Lead Times & MOQ

Custom CNC parts carry no forced MOQ; ordering from a single prototype piece is standard industry practice.

Instant-quote platforms publicly advertise prototype lead times of 1-3 business days.

Online RFQ is the industry-standard flow: upload a 3D model (STEP/STP/DWG/DXF), receive an instant quote or engineer review, then production, inspection, and delivery.

Časté otázky

Aké je minimálne objednané množstvo pre letecké obrábanie?

Žiadne pevné MOQ. Prijímame objednávky jedného prototypu aj premostenie do výroby, hoci cena za diel sa pri vyšších objemoch výrazne zlepšuje. Mnohé letecké programy začínajú s 1–10 prvými súčiastkami na kvalifikáciu a potom prechádzajú na opakované objednávky 50–500+ kusov. Uveďte svoj predpokladaný ročný odber v RFQ, aby sme presne kalkulovali objemové ceny.

Ako dlho trvá výroba leteckých obrábaných dielov?

Dodacie lehoty závisia od zložitosti, dostupnosti materiálov a požiadaviek na povrchové úpravy. Prototypy z bežných zliatin, ako hliník 6061, sa zvyčajne odosielajú do 5–15 pracovných dní. Diely vyžadujúce špeciálne materiály, kontroly s tesnými toleranciami alebo viacero úprav zvyčajne trvajú 3–6 týždňov. Kontrola prvej súčiastky a certifikačná dokumentácia pridávajú čas, preto ich zaraďte do plánu pri dieloch kritických pre let alebo pri kvalifikácii.

Aké súbory mám odoslať na kalkuláciu?

Poskytnite 3D CAD súbory vo formáte STEP alebo IGES spolu s 2D výkresmi, ktoré špecifikujú tolerancie, kritické rozmery, materiál, povrchovú úpravu a kontrolné požiadavky. Ak sú výkresy neúplné, náš inžiniersky tím môže pred kalkuláciou označiť nejednoznačnosti. Pre programy s vývoznými obmedzeniami, ako ITAR, to spomeňte v RFQ, aby sme príslušné požiadavky potvrdili vopred.

Aká kvalitatívna dokumentácia sa dodáva k leteckým dielom?

Štandardné výstupy zahŕňajú dimenzionálnu kontrolnú správu a materiálové certifikáty sledovateľné k válcovni. Na žiadosť poskytujeme protokoly kontroly prvej súčiastky (FAI), certifikáty zhody a úplnú sledovateľnosť materiálov. Pretože požiadavky na dokumentáciu sa medzi leteckými programami líšia, uveďte potrebné protokoly v RFQ, aby kalkulovaná cena odrážala úplný rozsah kontrol.

Ako sú chránené moje návrhové údaje?

Návrhové súbory sa používajú výhradne na kalkuláciu a výrobu vašich dielov a pred uvoľnením akýchkoľvek technických údajov možno uzavrieť NDA. Nakladanie s údajmi nasleduje zdokumentované postupy a prístup je obmedzený na inžiniersky personál pridelený vášmu projektu. Pri návrhoch podliehajúcich vývozným obmedzeniam príslušné obmedzenia potvrdíme vopred.

What is the minimum order quantity (MOQ)?

Prototypes from 1 pc. Low-volume production typical 50-500 pcs. No forced MOQ on custom parts; unit price drops with volume.

What is the typical lead time?

Industry benchmark: instant-quote platforms deliver prototypes in 1-3 business days. Our own production: prototypes 5-10 working days, including in-house QC and shipping. Production: 2-4 weeks depending on quantity/finishing. Express options exist; finishing adds days.

How do I get a quote and what information do you need?

3D files (STEP/IGS) + 2D drawing with tolerances. Material, quantity, finish, destination country. Quote turnaround: 24-48h typical.

What tolerance should I specify?

Specify tight tolerances only on critical features. Standard ±0.1 mm covers most features. Tighter tolerance = cost multiplier; apply selectively via drawing GD&T.

How is quality controlled?

First-article inspection in our own shop before the first production order. In-process checks. Final inspection report (dimensions) with shipment. Material certs (mill test reports) on request.

Is my design protected?

NDA before file exchange. Files used only for your production. No resale of custom designs.

Which material should I choose?

Function first: strength, weight, corrosion, cost. Common pairings: 6061 general, 304/316 corrosive env., PEEK medical. See materials guide pages.

Which surface finish do I need?

Anodizing for aluminum corrosion/wear/color. Passivation for stainless. Plating for conductivity/steel protection. Cosmetic vs functional distinction.

How do you ship and what terms?

DHL/FedEx/UPS express for samples and small batches. Air/sea freight for production volumes. Incoterms: EXW/FOB/DAP/DDP options.

Sources · 3

Technical references cited for verifiability — not supplier recommendations. Browse the research library.

Capability commitments on this page are owner-confirmed (2026-09-21).