Obróbka lotnicza to precyzyjna produkcja CNC komponentów dla samolotów, statków kosmicznych, satelitów i systemów bezzałogowych — części takich jak złączki konstrukcyjne, mocowania silników, obudowy i elementy złączne, gdzie tolerancje, integralność materiału i identyfikowalność są krytyczne. Typowa praca obejmuje frezowanie 3-osiowe, obróbkę wieloosiową i toczenie z aluminium, tytanu i stali nierdzewnej. W przeciwieństwie do ogólnej obróbki przemysłowej części lotnicze muszą spełniać rygorystyczne rysunki inżynieryjne, atesty materiałowe i wymagania kontrolne, a często mają złożoną geometrię wymagającą zdolności 5-osiowych i zdyscyplinowanej kontroli procesu od pierwszej sztuki do produkcji.
Dla kupujących lotniczych wartość leży w zmniejszaniu ryzyka łańcucha dostaw. Obrabiamy według Twojego rysunku na wyposażeniu i w procesach kontrolnych dobranych do wymagań lotniczych, więc spędzasz mniej czasu na audytach dostawców, a więcej na zarządzaniu programami. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz partii pięciu prototypów, czy ciągłej produkcji złączek i obudów, jeden zespół prowadzi zlecenie od wyceny do dostawy — z porównywalnymi wycenami, spójną dokumentacją i jednym punktem koordynacji.
Start jest prosty: prześlij zapytanie ofertowe z modelami 3D (STEP lub IGES), rysunkami 2D z tolerancjami i cechami kluczowymi oraz wszelkimi wymaganiami specjalnymi, takimi jak atesty materiałowe, wykończenia powierzchni czy ograniczenia kontroli eksportu. Nasz zespół inżynieryjny przegląda zapytanie i zwykle odsyła wyceny w ciągu kilku dni roboczych. Możesz zamówić pierwsze sztuki z pełnymi raportami kontroli, zanim zobowiążesz się do wolumenów produkcyjnych. W całym programie nasz zespół koordynuje dokumentację i harmonogram dostaw, aby nic nie zginęło między Twoim zespołem inżynieryjnym a halą.
Możliwości
- Frezowanie 3-, 4- i 5-osiowe dla złożonych geometrii lotniczych i części konstrukcyjnych
- Toczenie CNC tulei, złączek i komponentów obrotowych po wolumeny produkcyjne
- Obróbka aluminium, tytanu, stali nierdzewnej i wysokotemperaturowych stopów lotniczych
- Praca o ciasnych tolerancjach do ±0.005 mm na wymiarach krytycznych z weryfikacją CMM
- Inspekcja pierwszej sztuki z raportami wymiarowymi, atestami materiałowymi i pełną identyfikowalnością
- Prototypowanie po produkcję małoseryjną, na życzenie z uwagami dotyczącymi technologiczności konstrukcji
Typowe materiały
Typowe materiały to aluminium 2024, 6061, 7050 i 7075; tytan Grade 2 i Grade 5 (Ti-6Al-4V); stal nierdzewna 303, 304, 316, 15-5 PH i 17-4 PH; stopy niklu, takie jak Inconel 625 i 718; ponadto magnez i tworzywa inżynieryjne, z atestami materiałowymi identyfikowalnymi do huty na życzenie.
| Materiał / gatunek | Typowy stan | Obrabialność | Gdzie się sprawdza |
|---|---|---|---|
| Aluminium 6061 | T6 (utwardzanie roztworzeniem i starzenie) | Łatwy: dobra skrawalność, dobra kontrola wióra | Wsporniki, obudowy, przyrządy, prototypy aż po produkcję seryjną |
| Aluminium 7075 | T6 / T651 | Trudniejszy: większe zużycie narzędzia, wymaga sztywnej obróbki | Części o wysokiej wytrzymałości i krytycznej wadze; nie do spawania |
| Stainless 304 / 304L | Wyżarzony | Umocnia się przy obróbce: niższe prędkości, dodatni nacisk | Ogólna odporność na korozję, przemysł spożywczy i procesowy |
| Stainless 316 / 316L | Wyżarzony | Twardszy w obróbce niż 304: większe zużycie narzędzia | Chlorki, środowisko morskie, zastosowania medyczne i farmaceutyczne |
| Carbon steel 1018 / 1045 | Walcowany / normalizowany | Łatwy do umiarkowanego; wymaga ochrony przed rdzą | Wały, płyty, konstrukcje spawane, korpusy oprzyrządowania |
| Brass C360 | H02 półtwardy | Doskonała: wysokie prędkości, czysta powierzchnia | Złączki, tuleje, złącza, części dekoracyjne |
| Copper C110 | Wyżarzony / H02 | Kleisty: ostre narzędzia i duże kąty natarcia | Przewodność, szyny zbiorcze, zarządzanie ciepłem |
| Titanium Grade 5 (Ti-6Al-4V) | Wyżarzony w hucie | Trudny: niskie prędkości, kontrola ciepła, zużycie narzędzia | Lotnictwo i kosmonautyka, medycyna, lekkie części wysokowytrzymałe |
| Tworzywa inżynieryjne (POM, PEEK, PA) | Wytłaczane / wyżarzane | Od łatwego do kleistego: miękkie szczęki, ostre narzędzia | Izolacja, niskie tarcie, części chemiczne i odporne na zużycie |
Wykończenia
Dostępne wykończenia obejmują anodowanie typu II i typu III (twarde), powłoki konwersyjne chemiczne, pasywację, chemiczne i elektrolityczne niklowanie, śrutowanie kulowe, polerowanie i malowanie przemysłowe — nakładane według rysunku i weryfikowane przed wysyłką.
| Wykończenie | Co daje | Kiedy je określić |
|---|---|---|
| Po obróbce | Ślady narzędzia widoczne; Ra typowo 1.6-3.2 µm | Część musi tylko działać |
| Śrutowanie mikrokulkami | Jednolita matowa powierzchnia, maskuje ślady narzędzia | Części dekoracyjne przed eloksowaniem |
| Elokowanie Type II | Buduje warstwę tlenku; opcje kolorów | Wygląd aluminium plus umiarkowana odporność na korozję i zużycie |
| Elokowanie twarde Type III | Grubsza, twardsza warstwa tlenku | Ślizgowe lub ścierające się powierzchnie aluminiowe |
| Konwersja chromatowa | Cienka warstwa ochronna pozostająca przewodząca | Złącza elektryczne lub uziemienie na aluminium |
| Nikiel chemiczny | Jednolita, twarda, odporna na korozję warstwa | Zużycie plus korozja, także wewnątrz otworów |
| Cynkowanie | Ekonomiczna ochrona anodowa przed korozją | Części stalowe w pomieszczeniach lub pod zadaszeniem |
| Malowanie proszkowe | Gruba, trwała, dekoracyjna warstwa | Kiedy wygląd jest wymaganiem |
| Pasywacja | Usuwa wolne żelazo i odtwarza warstwę tlenku | Części ze stali nierdzewnej po obróbce |
| Wygrzewanie odprężające / obróbka cieplna | Usuwa naprężenia szczątkowe przed lub po obróbce | Cienkie ścianki i ciasne tolerancje, które muszą przetrwać obróbkę |
Tolerancje
Tolerancje standardowe zgodne z ISO 2768 medium, przy czym rutynowo utrzymujemy ±0.05 mm (±0.002 in) i możemy osiągnąć cechy do ±0.005 mm (±0.0002 in) w zależności od geometrii części, materiału i metody kontroli.
| Wymagany wymiar | Co jest potrzebne | Wpływ na koszt i czas realizacji |
|---|---|---|
| Ogólny: ±0.25 mm / ±0.010 in | Narzędzia standardowe, kontrola wymiarowa | Punkt wyjścia: bez dopłaty |
| Standardowy: ±0.13 mm / ±0.005 in | Maszyna w dobrym stanie, kontrola pierwszej sztuki | Niewielka dopłata; typowy standard wyceny |
| Ciasny: ±0.025 mm / ±0.001 in | Narzędzia szlifowane lub diamentowe, kontrola temperatury, CMM | Skok jakościowy: wolniejsze przejścia plus pełna kontrola |
| Precyzyjny: ±0.013 mm / ±0.0005 in | Przejścia wykańczające, wzorce, kontrolowane środowisko | Obróbka dominuje w cenie; często osobna operacja |
| Pozycja / kątowość (GD&T) | Kontrola baz, jedno mocowanie dla powiązanych cech | Zależy od tego, przez ile mocowań przechodzi baza |
| Chropowatość Ra 0.8 µm lub mniejsza | Drobniejsze przejścia, polerowanie lub przejście wykańczające | Dodaje etap procesu, nie tylko czas obróbki |
Kluczowe specyfikacje
| Specification | Value |
|---|---|
| tolerance | +/- 0.002 in |
| tolerance | +/- 0.0005 in |
| tolerance | ±0.01 mm |
Opcje procesu
- CNC machining is a subtractive manufacturing process.
- Finishing Options: Black Oxide, Electropolishing, ENP, Media Blasting, Nickel Plating, Passivation, Powder Coating, Tumble Polishing, Zinc Plating, Vibratory Tumbling
- EPX 82 is processed using Carbon DLS
- MUD is a type of mold that uses a standard injection molding frame.
- Different taper turning methods suit different jobs. Compound slides often handle short tapers, while CNC interpolation and taper attachments improve repeatability on longer parts
- G92 is used by programming one or more G92's right after the G76 threading cycle
- Estimates are provided through an auto-quoted method.
- EDM relies on a voltage and a thin wire
- Advanced machining processes like micro-machining and EDM are used to create small, precise mold cavities and cores
Surface Finish Reference
- The finish of MoldTech MT11010 is a fine matte texture.
- The finish of MoldTech MT11020 is a medium matte texture.
- The finish of MoldTech MT11030 is a coarse matte texture.
- SPI A-1 has a surface roughness of 0.012–0.025 µm.
- SPI B-2 has a finish of Medium semi-gloss.
- SPI B-2 has a surface roughness of 0.10–0.15 µm.
- SPI C-3 has a surface roughness of 0.63–0.70 µm.
- Super high gloss, polished with a Grade #3 (6000-grit) diamond buff to Ra 0.012–0.025 µm.
- Medium semi-gloss, finished with 400-grit paper to Ra 0.10–0.15 µm.
- Normal matte, polished with 320-grit stone to Ra 0.63–0.70 µm.
Tolerance Reference
- The tolerance with drawing for CNC Milling is as low as +/- 0.005 mm.
- FDM 3D printing offers a low-cost component with average accuracy and uses thermoplastics for 3D printing.
- Wire Cut EDM is highly accurate.
- The U6 H.E.A.T machine achieves tight tolerances.
- Die sinker EDM is capable of maintaining tight tolerances
- The shop needs to have CNC machines that can achieve a specific tolerance.
Industries We Serve
- antennas
- automotive
- CNC machined parts
- custom parts
- electronics
- medical diagnostic
- optical displays
- optical_systems
Material Reference
- ABS
- Austenitic Stainless Steel
- Carbon steel
- ceramic
- composites
- Copper - T2
- copper or graphite
- Hardened Materials
- High Impact Polystyrene
- Low-density polyethylene
- MDF
- metal
- Polybutylene Terephthalate
- SUS304
- thermoplastics
- thick metal sheets
- tungsten carbide
Ordering, Lead Times & MOQ
Custom CNC parts carry no forced MOQ; ordering from a single prototype piece is standard industry practice.
Instant-quote platforms publicly advertise prototype lead times of 1-3 business days.
Online RFQ is the industry-standard flow: upload a 3D model (STEP/STP/DWG/DXF), receive an instant quote or engineer review, then production, inspection, and delivery.
Najczęściej zadawane pytania
Jaka jest minimalna wielkość zamówienia przy obróbce lotniczej?
Nie ma sztywnego MOQ. Przyjmujemy zamówienia pojedynczych prototypów i produkcję pomostową, choć cena za sztukę wyraźnie poprawia się przy większych wolumenach. Wiele programów lotniczych zaczyna od 1–10 pierwszych sztuk do kwalifikacji, a następnie przechodzi do powtarzalnych zamówień po 50–500+ sztuk. Podaj przewidywane zużycie roczne w zapytaniu, abyśmy dokładnie wycenili ceny wolumenowe.
Jak długo trwa produkcja obrabianych części lotniczych?
Czasy realizacji zależą od złożoności, dostępności materiałów i wymagań wykończeniowych. Prototypy z popularnych stopów, takich jak aluminium 6061, są zwykle wysyłane w ciągu 5–15 dni roboczych. Części wymagające materiałów specjalnych, kontroli ciasnych tolerancji lub wielu operacji wykończeniowych zajmują zwykle 3–6 tygodni. Inspekcja pierwszej sztuki i dokumentacja certyfikacyjna wydłużają czas, więc uwzględnij je w harmonogramie części krytycznych dla lotu lub kwalifikacyjnych.
Jakie pliki muszę przesłać, aby otrzymać wycenę?
Prześlij pliki CAD 3D w formacie STEP lub IGES wraz z rysunkami 2D określającymi tolerancje, wymiary krytyczne, materiał, wykończenie i wymagania kontrolne. Jeśli rysunki są niekompletne, nasz zespół inżynieryjny może wskazać niejasności przed wyceną. Dla programów objętych ograniczeniami kontroli eksportu, takimi jak ITAR, zaznacz to w zapytaniu, abyśmy mogli potwierdzić właściwe wymagania z góry.
Jaka dokumentacja jakości towarzyszy częściom lotniczym?
Standardowe elementy dostawy obejmują raport z inspekcji wymiarowej i atesty materiałowe identyfikowalne do huty. Na życzenie dostarczamy raporty inspekcji pierwszej sztuki (FAI), certyfikaty zgodności i pełną identyfikowalność materiałową. Ponieważ wymagania dokumentacyjne różnią się między programami lotniczymi, wymień potrzebne raporty w zapytaniu, aby wyceniona cena odzwierciedlała pełen zakres kontroli.
Jak chronione są moje dane konstrukcyjne?
Pliki konstrukcyjne służą wyłącznie do wyceny i produkcji Twoich części, a umowy NDA mogą zostać zawarte przed udostępnieniem jakichkolwiek danych technicznych. Gospodarowanie danymi opiera się na udokumentowanych praktykach, a dostęp jest ograniczony do personelu inżynieryjnego przypisanego do Twojego projektu. Dla konstrukcji objętych kontrolą eksportu potwierdzamy właściwe ograniczenia z góry.
What is the minimum order quantity (MOQ)?
Prototypes from 1 pc. Low-volume production typical 50-500 pcs. No forced MOQ on custom parts; unit price drops with volume.
What is the typical lead time?
Industry benchmark: instant-quote platforms deliver prototypes in 1-3 business days. Our own production: prototypes 5-10 working days, including in-house QC and shipping. Production: 2-4 weeks depending on quantity/finishing. Express options exist; finishing adds days.
How do I get a quote and what information do you need?
3D files (STEP/IGS) + 2D drawing with tolerances. Material, quantity, finish, destination country. Quote turnaround: 24-48h typical.
What tolerance should I specify?
Specify tight tolerances only on critical features. Standard ±0.1 mm covers most features. Tighter tolerance = cost multiplier; apply selectively via drawing GD&T.
How is quality controlled?
First-article inspection in our own shop before the first production order. In-process checks. Final inspection report (dimensions) with shipment. Material certs (mill test reports) on request.
Is my design protected?
NDA before file exchange. Files used only for your production. No resale of custom designs.
Which material should I choose?
Function first: strength, weight, corrosion, cost. Common pairings: 6061 general, 304/316 corrosive env., PEEK medical. See materials guide pages.
Which surface finish do I need?
Anodizing for aluminum corrosion/wear/color. Passivation for stainless. Plating for conductivity/steel protection. Cosmetic vs functional distinction.
How do you ship and what terms?
DHL/FedEx/UPS express for samples and small batches. Air/sea freight for production volumes. Incoterms: EXW/FOB/DAP/DDP options.
Sources · 3
- 3erp.comIndustry peer technical page
- focusedonmachining.comUnclassified source
- bakerindustriesinc.comUnclassified source
Technical references cited for verifiability — not supplier recommendations. Browse the research library.
Related Knowledge
Capability commitments on this page are owner-confirmed (2026-09-21).