Obrábění pro letectví je přesná CNC výroba komponentů pro letadla, kosmické lodě, satelity a bezpilotní systémy — dílů, jako jsou konstrukční armatury, motorová lože, skříně a spojovací prvky, kde jsou kritické tolerance, integrita materiálu a sledovatelnost. Typická práce zahrnuje 3osé frézování, víceosé obrábění a soustružení hliníku, titanu a nerezové oceli. Na rozdíl od obecného průmyslového obrábění musí letecké díly splňovat přísné inženýrské výkresy, certifikace materiálů a kontrolní požadavky a často zahrnují složité geometrie vyžadující 5osé možnosti a disciplinovanou kontrolu procesu od prvního kusu až po výrobu.
Pro letecké kupující spočívá hodnota v odstranění rizik z dodavatelského řetězce. Obrábíme podle vašeho výkresu na zařízení a kontrolních procesech přizpůsobených leteckým požadavkům, takže trávíte méně času auditováním dodavatelů a víc času řízením programů. Ať už potřebujete prototypovou šarži pěti kusů, nebo průběžnou výrobu obráběných armatur a skříní, jeden tým zvládne zakázku od nabídky po dodání — se srovnatelnými nabídkami, stálou dokumentací a jediným bodem koordinace.
Začít je jednoduché: odešlete RFQ s 3D modely (STEP nebo IGES), 2D výkresy s tolerancemi a klíčovými charakteristikami a se zvláštními požadavky, jako jsou certifikace materiálů, povrchové úpravy nebo omezení exportní kontroly. Náš inženýrský tým vaši poptávku posoudí a obvykle do několika pracovních dnů předá nabídky. První kusy s kompletními kontrolními zprávami můžete objednat před rozhodnutím o výrobních objemech. V průběhu programu náš tým koordinuje dokumentaci a plánování dodání, takže se nic neztratí mezi vaším inženýrským týmem a výrobní halou.
Možnosti výroby
- Frézování na 3, 4 a 5 osách pro složité letecké geometrie a konstrukční díly
- CNC soustružení pánví, armatur a rotačních komponentů až po výrobní objemy
- Obrábění hliníku, titanu, nerezové oceli a teplotně odolných leteckých slitin
- Práce s přísnými tolerancemi na ±0.005 mm u kritických rozměrů s ověřením CMM
- Kontrola prvního kusu s protokoly o rozměrech, certifikáty materiálů a plnou sledovatelností
- Prototypování až po malosériovou výrobu se zpětnou vazbou vyrůbitelnosti na požádání
Typické materiály
K běžným materiálům patří hliník 2024, 6061, 7050 a 7075; titan Grade 2 a Grade 5 (Ti-6Al-4V); nerezová ocel 303, 304, 316, 15-5 PH a 17-4 PH; niklové slitiny, jako je Inconel 625 a 718; plus hořčík a technické plasty, s certifikacemi materiálů sledovatelnými k huti na požádání.
| Materiál / jakost | Typický stav | Obrábělnost | Kde se hodí |
|---|---|---|---|
| Hliník 6061 | T6 (postříbený a uměle stařený) | Snadné: dobře obrobitelný, dobrá kontrola třísek | Konzole, skříně, přípravky, prototypy až po sérii |
| Hliník 7075 | T6 / T651 | Náročnější: větší opotřebení nástroje, nutná tuhá upnutí | Vysokopevné díly citlivé na hmotnost; nesvařuje se |
| Nerezová ocel 304 / 304L | Žíhaná | Ztuhuje deformací: nižší řezné rychlosti, kladné posuvy | Obecná odolnost proti korozi, potravinářské a procesní zařízení |
| Nerezová ocel 316 / 316L | Žíhaná | Tvárnější než 304: větší opotřebení nástroje | Vystavení chloridům, prostředí mořské, lékařské a farmaceutické |
| Uhlíková ocel 1018 / 1045 | Válcovaná za tepla / normalizovaná | Snadná až střední; vyžaduje ochranu proti korozi | Hřídele, plechy, svařovací sestavy, korpusy nástrojů |
| Mosaz C360 | H02 polotvrdá | Vynikající: vysoké rychlosti, čistý povrch | Armatury, pánve, spojky, dekorativní díly |
| Měď C110 | Žíhaná / H02 | Lepkavá: ostré nástroje a velké úhly čela | Vodivost, přípojnice, tepelný management |
| Titan Grade 5 (Ti-6Al-4V) | Dodací žíhání | Obtížné: nízké rychlosti, kontrola tepla, opotřebení nástroje | Letectví, zdravotnictví a lehké vysoce pevné díly |
| Technické plasty (POM, PEEK, PA) | Extrudované / žíhané | Snadné až lepkavé: měkké čelisti, ostré nástroje | Izolace, nízké tření, chemicky namáhané a opotřebovávané díly |
Povrchové úpravy
K dostupným úpravám patří eloxování typ II a typ III (tvrdé), chemická konverzní vrstva, pasivace, chemické i galvanické niklování, skleněné brokování, leštění a průmyslové lakování, provedeno podle výkresu a ověřeno před expedicí.
| Povrchová úprava | Co dělá | Kdy ji specifikovat |
|---|---|---|
| Po obrábění | Viditelné stopy po nástroji; Ra typicky 1.6-3.2 µm | Když díl musí jen fungovat |
| Skleněné brokování | Jednotný matný povrch, zakrývá stopy po nástroji | Vizuální díly před eloxováním |
| Eloxování typ II | Vytváří oxidovou vrstvu; barevné varianty | Vzhled hliníku plus mírná odolnost proti korozi a opotřebení |
| Tvrdé eloxování typ III | Silnější, tvrdší oxidová vrstva | Klouzavé nebo opotřebovávané hliníkové plochy |
| Chromátování | Tenký ochranný film, který zůstává vodivý | Elektrické spojování nebo uzemnění na hliníku |
| Chemické niklování | Jednotná, tvrdá, korozivzdorná vrstva | Opotřebení plus koroze, i uvnitř otvorů |
| Zinkování | Ekonomická obětovaná ochrana proti korozi | Ocelové díly v interiéru nebo chráněném prostředí |
| Práškové lakování | Silná, trvanlivá, dekorativní vrstva | Když požadavkem je vzhled |
| Pasivace | Odstraňuje volné železo a obnovuje oxidový film | Nerezové díly po obrábění |
| Popouštění napětí / tepelné zpracování | Uvolňuje vnitřní napětí před obráběním nebo po něm | Tenké stěny a přísné tolerance, které musí obrábění přežít |
Tolerance
Standardní tolerance odpovídají ISO 2768 střední, běžně držíme ±0.05 mm (±0.002 in) a můžeme dosáhnout prvků až na ±0.005 mm (±0.0002 in) v závislosti na geometrii dílu, materiálu a kontrolní metodě.
| Označení na výkresu | Co vyžaduje | Dopad na cenu a dodací lhůtu |
|---|---|---|
| Obecná: ±0.25 mm / ±0.010 in | Standardní nástroje, kontrola rozměrů | Základ: žádná přirážka |
| Standardní: ±0.13 mm / ±0.005 in | Stroj v dobrém stavu, kontrola prvního kusu | Malá přirážka; obvyklý standard při nabízení |
| Přísná: ±0.025 mm / ±0.001 in | Broušené nebo diamantové nástroje, kontrola teploty, CMM | Skoková změna: pomalejší řezy plus plná kontrola |
| Přesná: ±0.013 mm / ±0.0005 in | Předlisky, měrky, řízené prostředí | Cenu určuje obrábění; často samostatná operace |
| Poloha / úhlovost (GD&T) | Kontrola referencí, jedno upnutí pro související prvky | Záleží na tom, přes kolik upnutí reference sahá |
| Povrchová drsnost Ra 0.8 µm a jemnější | Jemnější kroky, leštění nebo dokončovací průchod | Přidává procesní krok, nejen čas obrábění |
Klíčové specifikace
| Specification | Value |
|---|---|
| tolerance | +/- 0.002 in |
| tolerance | +/- 0.0005 in |
| tolerance | ±0.01 mm |
Možnosti procesu
- CNC machining is a subtractive manufacturing process.
- Finishing Options: Black Oxide, Electropolishing, ENP, Media Blasting, Nickel Plating, Passivation, Powder Coating, Tumble Polishing, Zinc Plating, Vibratory Tumbling
- EPX 82 is processed using Carbon DLS
- MUD is a type of mold that uses a standard injection molding frame.
- Different taper turning methods suit different jobs. Compound slides often handle short tapers, while CNC interpolation and taper attachments improve repeatability on longer parts
- G92 is used by programming one or more G92's right after the G76 threading cycle
- Estimates are provided through an auto-quoted method.
- EDM relies on a voltage and a thin wire
- Advanced machining processes like micro-machining and EDM are used to create small, precise mold cavities and cores
Surface Finish Reference
- The finish of MoldTech MT11010 is a fine matte texture.
- The finish of MoldTech MT11020 is a medium matte texture.
- The finish of MoldTech MT11030 is a coarse matte texture.
- SPI A-1 has a surface roughness of 0.012–0.025 µm.
- SPI B-2 has a finish of Medium semi-gloss.
- SPI B-2 has a surface roughness of 0.10–0.15 µm.
- SPI C-3 has a surface roughness of 0.63–0.70 µm.
- Super high gloss, polished with a Grade #3 (6000-grit) diamond buff to Ra 0.012–0.025 µm.
- Medium semi-gloss, finished with 400-grit paper to Ra 0.10–0.15 µm.
- Normal matte, polished with 320-grit stone to Ra 0.63–0.70 µm.
Tolerance Reference
- The tolerance with drawing for CNC Milling is as low as +/- 0.005 mm.
- FDM 3D printing offers a low-cost component with average accuracy and uses thermoplastics for 3D printing.
- Wire Cut EDM is highly accurate.
- The U6 H.E.A.T machine achieves tight tolerances.
- Die sinker EDM is capable of maintaining tight tolerances
- The shop needs to have CNC machines that can achieve a specific tolerance.
Industries We Serve
- antennas
- automotive
- CNC machined parts
- custom parts
- electronics
- medical diagnostic
- optical displays
- optical_systems
Material Reference
- ABS
- Austenitic Stainless Steel
- Carbon steel
- ceramic
- composites
- Copper - T2
- copper or graphite
- Hardened Materials
- High Impact Polystyrene
- Low-density polyethylene
- MDF
- metal
- Polybutylene Terephthalate
- SUS304
- thermoplastics
- thick metal sheets
- tungsten carbide
Ordering, Lead Times & MOQ
Custom CNC parts carry no forced MOQ; ordering from a single prototype piece is standard industry practice.
Instant-quote platforms publicly advertise prototype lead times of 1-3 business days.
Online RFQ is the industry-standard flow: upload a 3D model (STEP/STP/DWG/DXF), receive an instant quote or engineer review, then production, inspection, and delivery.
Často kladené dotazy
Jaká je minimální objednané množství u obrábění pro letectví?
Pevné MOQ neexistuje. Přijímáme prototypové objednávky po jednom kusu i přechodové výrobní zakázky, přičemž cena za kus se výrazně zlepšuje u vyšších objemů. Mnohé letecké programy začínají s 1–10 prvními kusy pro kvalifikaci a poté přechází na opakované objednávky po 50–500+ kusech. Uveďte projektovanou roční spotřebu v RFQ, abychom mohli objemové ceny přesně nacenit.
Jak dlouho trvá výroba obráběných leteckých dílů?
Dodací lhůty závisí na složitosti, dostupnosti materiálů a požadavcích na úpravy. Prototypy z běžných slitin, jako je hliník 6061, se obvykle expedují do 5–15 pracovních dnů. Díly vyžadující speciální materiály, kontrolu s přísnými tolerancemi nebo více úpravami obvykle běží 3–6 týdnů. Kontrola prvního kusu a certifikace dokumentace přidávají čas, takže je zahrňte do harmonogramu u dílů kritických pro let nebo pro kvalifikaci.
Jaké soubory mám odeslat k nabídce?
Podejte 3D CAD soubory ve formátu STEP nebo IGES spolu s 2D výkresy specifikujícími tolerance, kritické rozměry, materiál, úpravu a kontrolní požadavky. Jsou-li výkresy neúplné, náš inženýrský tým může před nabídkou upozornit na dvojznačnosti. U programů s omezeními exportní kontroly, jako je ITAR, to zmíňte v RFQ, abychom příslušné požadavky potvrdili předem.
Jaká jakostní dokumentace se dodává k leteckým dílům?
Standardní dodávky zahrnují protokol o dimenzionální kontrole a certifikáty materiálů sledovatelné k huti. Na požádání poskytujeme protokoly o kontrole prvního kusu (FAI), certifikáty shody a plnou sledovatelnost materiálů. Protože se požadavky na dokumentaci napříč leteckými programy liší, vypište potřebné zprávy v RFQ, aby nabídnutá cena odrážela plný rozsah kontroly.
Jak jsou chráněna moje konstrukční data?
Konstrukční soubory se používají pouze k nabídce a výrobě vašich dílů a před uvolněním jakýchkoli technických dat lze podepsat NDA. Nakládání s daty následuje zdokumentované postupy a přístup mají pouze inženýři přidělení k vašemu projektu. U konstrukcí pod exportní kontrolou příslušná omezení potvrzujeme předem.
What is the minimum order quantity (MOQ)?
Prototypes from 1 pc. Low-volume production typical 50-500 pcs. No forced MOQ on custom parts; unit price drops with volume.
What is the typical lead time?
Industry benchmark: instant-quote platforms deliver prototypes in 1-3 business days. Our own production: prototypes 5-10 working days, including in-house QC and shipping. Production: 2-4 weeks depending on quantity/finishing. Express options exist; finishing adds days.
How do I get a quote and what information do you need?
3D files (STEP/IGS) + 2D drawing with tolerances. Material, quantity, finish, destination country. Quote turnaround: 24-48h typical.
What tolerance should I specify?
Specify tight tolerances only on critical features. Standard ±0.1 mm covers most features. Tighter tolerance = cost multiplier; apply selectively via drawing GD&T.
How is quality controlled?
First-article inspection in our own shop before the first production order. In-process checks. Final inspection report (dimensions) with shipment. Material certs (mill test reports) on request.
Is my design protected?
NDA before file exchange. Files used only for your production. No resale of custom designs.
Which material should I choose?
Function first: strength, weight, corrosion, cost. Common pairings: 6061 general, 304/316 corrosive env., PEEK medical. See materials guide pages.
Which surface finish do I need?
Anodizing for aluminum corrosion/wear/color. Passivation for stainless. Plating for conductivity/steel protection. Cosmetic vs functional distinction.
How do you ship and what terms?
DHL/FedEx/UPS express for samples and small batches. Air/sea freight for production volumes. Incoterms: EXW/FOB/DAP/DDP options.
Sources · 3
- 3erp.comIndustry peer technical page
- focusedonmachining.comUnclassified source
- bakerindustriesinc.comUnclassified source
Technical references cited for verifiability — not supplier recommendations. Browse the research library.
Související služby
Related Knowledge
Capability commitments on this page are owner-confirmed (2026-09-21).