Ilmailutyöstö on lentokoneiden, avaruusalusten, satelliittien ja miehittämättömien järjestelmien komponenttien tarkka CNC-valmistus — osat kuten rakennekiinnikkeet, moottorin kiinnikkeet, kotelot ja kiinnittimet, joissa toleranssit, materiaalin eheys ja jäljitettävyys ovat kriittisiä. Tyypillinen työ kattaa 3-akselisen jyrsinnän, moniakselisen työstön ja sorvauksen alumiinissa, titaanissa ja ruostumattomassa teräksessä. Toisin kuin yleisessä teollisuustyöstössä, ilmailuosien on täytettävä tiukat suunnittelupiirustukset, materiaalisertifioinnit ja tarkastusvaatimukset, ja ne koskevat usein monimutkaisia geometrioita, jotka edellyttävät 5-akselista kyvykkyyttä ja kurinalaista prosessinhallintaa ensikappaleesta tuotantoon.
Ilmailuostajille arvo piilee toimitusketjun riskien vähentämisessä. Koneistamme piirustuksesi mukaan ilmailuvaatimukset täyttävillä laitteilla ja tarkastusprosesseilla, joten vietät vähemmän aikaa toimittajien auditointiin ja enemmän aikaa ohjelmien hallintaan. Tarvitsetpa viiden kappaleen prototyyppierän tai jatkuvaa tuotantoa koneistetuista liittimistä ja koteloita, yksi tiimi hoitaa työn tarjouksesta toimitukseen — vertailukelpoisilla tarjouksilla, yhdenmukaisella dokumentaatiolla ja yhdellä koordinointipisteellä.
Aloittaminen on suoraviivaista: lähetä tarjouspyyntö 3D-malleinesi (STEP tai IGES), 2D-piirustuksineen toleransseineen ja keskeisine ominaisuuksineen sekä mahdollisine erityisvaatimuksineen kuten materiaalisertifioinneilla, pintakäsittelyillä tai vientirajoituksilla. Tekninen tiimimme tarkistaa pyyntösi ja palaa yleensä tarjouksella muutaman arkipäivän kuluessa. Voit tilata ensikappaleet täydellisillä tarkastusraporteilla ennen sitoutumista tuotantömääriin. Ohjelman aikana tiimimme koordinoi dokumentaation ja toimitusaikataulut, joten mitään ei katoa teknisen tiimisi ja konepajan lattian väliin.
Valmiudet
- 3-, 4- ja 5-akselinen jyrsintä monimutkaisiin ilmailugeometrioihin ja rakenneosiin
- CNC-sorvaus holkkeista, liittimistä ja rotaatiokomponenteista tuotantömääriin asti
- Alumiinin, titaanin, ruostumattoman teräksen ja korkean lämpötilan ilmailuseosten työstö
- Kireätoleranssityö ±0.005 mm kriittisiin mittoihin CMM-varmennuksella
- Ensikappaleen tarkastus mittaraporteilla, materiaalitodistuksilla ja täydellä jäljitettävyydellä
- Prototyyppivalmistus piensarjatuotantoon valmistettavuussuunnittelupalautteella pyynnöstä
Tyypilliset materiaalit
Yleisiä materiaaleja ovat alumiini 2024, 6061, 7050 ja 7075; titaani Grade 2 ja Grade 5 (Ti-6Al-4V); ruostumaton teräs 303, 304, 316, 15-5 PH ja 17-4 PH; nikkeliseokset kuten Inconel 625 ja 718; sekä magnesium ja tekniset muovit, ja valimon jäljitettävät materiaalisertifioinnit saatavilla pyynnöstä.
| Materiaali / laatu | Tyypillinen toimituskunto | Työstettävyys | Käyttokohteet |
|---|---|---|---|
| Alumiini 6061 | T6 (liuoskarkaistu ja ikäännetty) | Helppo: vapaaleikkaava, hyvä lastunhallinta | Kiinnikkeet, kotelot, työkalukiinnikkeet, prototyypit sarjaan asti |
| Alumiini 7075 | T6 / T651 | Vaikeampi: enemmän työkalunkulumista, vaatii jäykät asennukset | Korkealujuuiset, painokriittiset osat; ei hitsattavaksi |
| Ruostumaton teräs 304 / 304L | Hehkutettu | Pintakarkenee: matalammat leikkausnopeudet, positiivinen syöttökulma | Yleinen korroosionkesto, elintarvike- ja prosessilaitteet |
| Ruostumaton teräs 316 / 316L | Hehkutettu | Sitkeämpi kuin 304: enemmän työkalunkulumista | Kloridi-, meri-, lääkintä- ja farmasiasovellukset |
| Hiiliteräs 1018 / 1045 | Kuumavalssattu / normalisoitu | Helppo–keskitasoinen; tarvitsee ruostesuojan | Akselit, laadat, hitsauskonstruktiot, työkalukappaleet |
| Messinki C360 | H02 puolinopea | Erinomainen: suuret nopeudet, puhtaat pinnat | Kytkennät, holkit, liittimet, koristeosat |
| Kupari C110 | Hehkutettu / H02 | Tahmea: terävät työkalut ja suuret etukulmat | Sähkönjohtavuus, kiskot, lämmönhallinta |
| Titaani Grade 5 (Ti-6Al-4V) | Myllyhehkutettu | Vaativa: matalat nopeudet, lämmönhallinta, työkalunkuluminen | Ilmailu, lääkintä ja kevyet korkealujuusosat |
| Tekniset muovit (POM, PEEK, PA) | Ekstruusoitu / hehkutettu | Helppo tahmeaan: pehmeät leuat, terävät työkalut | Eristys, pieni kitka, kemikaali- ja kulumisosat |
Pintakäsittelyt
Saatavilla olevia käsittelyitä ovat tyypin II ja tyypin III (kova) anodisointi, kromaattikonversiopinnoitus, passivointi, kemiallinen ja sähkölyyttinen nikkelipinnoitus, lasikuulapuhallus, kiillotus ja teollisuusmaalaus, tehty piirustuksen mukaan ja varmistettu ennen lähetystä.
| Pintakäsittely | Mitä se tekee | Määrittele kun |
|---|---|---|
| Työstön jälkeinen | Työkalun jäljet näkyvissä; Ra tyypillisesti 1.6–3.2 µm | Osan tarvitsee vain toimia |
| Lasikuulapuhallus | Yhtenäinen mattapinta, peittää työkalun jäljet | Näkyvät osat ennen anodisointia |
| Anodisointi tyyppi II | Rakentaa oksidikerroksen; värimahdollisuudet | Alumiinin ilme sekä kohtuullinen korroosion- ja kulumiskesto |
| Kovaanodisointi tyyppi III | Paksumpi, kovempi oksidikerros | Alumiinin liukuvat ja kuluvat alumiinipinnat |
| Kromaattikäsittely | Ohut suojaakerros, joka pysyy johtavana | Sähköinen bondaus tai maadoitus alumiinilla |
| Kemiallinen nikkelipinnoitus | Yhtenäinen, kova, korroosionkestävä kerros | Kulumiskesto plus korroosio, myös reikien sisäpuolella |
| Sinkitys | Taloudellinen uhrautuva korroosionsuoja | Teräosat sisä- tai suojatussa ulkokäytössä |
| Jauhemaalaus | Paksu, kestävä, koristeellinen kerros | Ulkonäkö on vaatimus |
| Passivointi | Poistaa vapaan raudan ja palauttaa oksidikalvon | Ruostumattoman teräksen osat työstön jälkeen |
| Jännitteenpoisto / lämpökäsittely | Poistaa jäännösjännitykset ennen tai jälkeen työstön | Ohuet seinämät ja kireät toleranssit, joiden on kestettävä työstö |
Toleranssit
Vakiotoleranssit noudattavat ISO 2768 mediumia, ja pidämme rutiinisti ±0.05 mm (±0.002 in) ja voimme saavuttaa piirteet aina ±0.005 mm (±0.0002 in) asti osan geometriasta, materiaalista ja tarkastusmenetelmästä riippuen.
| Piirustusmerkintä | Mitä se edellyttää | Vaikutus kustannuksiin ja toimitusaikaan |
|---|---|---|
| Yleinen: ±0.25 mm / ±0.010 in | Vakiotyökalut, mittatarkastus | Perustaso: ei lisähintaa |
| Vakio: ±0.13 mm / ±0.005 in | Kone hyvässä kunnossa, ensikappaleen tarkastus | Pieni lisä; tavallinen tarjousoletus |
| Kireä: ±0.025 mm / ±0.001 in | Hiottuja tai timanttityökaluja, lämpötilanhallinta, CMM | Askelmuutos: hitaammat leikkaukset ja täystarkastus |
| Tarkkuus: ±0.013 mm / ±0.0005 in | Viimeistelysykli, mittausvälineet, hallittu ympäristö | Työstö määrää hinnan; usein erillinen työvaihe |
| Sijainti / kulmakanta (GD&T) | Datumin hallinta, yksi asennus kun piirteet liittyvät toisiinsa | Riippuu siitä, kuinka monen asennuksen yli datum ulottuu |
| Pinnanlaatu Ra 0.8 µm tai hienompi | Hienommat syötöt, kiillotus tai viimeistelysykli | Lisää työvaiheen, ei pelkkää työstöaikaa |
Keskeiset ominaisuudet
| Specification | Value |
|---|---|
| tolerance | +/- 0.002 in |
| tolerance | +/- 0.0005 in |
| tolerance | ±0.01 mm |
Prosessivaihtoehdot
- CNC machining is a subtractive manufacturing process.
- Finishing Options: Black Oxide, Electropolishing, ENP, Media Blasting, Nickel Plating, Passivation, Powder Coating, Tumble Polishing, Zinc Plating, Vibratory Tumbling
- EPX 82 is processed using Carbon DLS
- MUD is a type of mold that uses a standard injection molding frame.
- Different taper turning methods suit different jobs. Compound slides often handle short tapers, while CNC interpolation and taper attachments improve repeatability on longer parts
- G92 is used by programming one or more G92's right after the G76 threading cycle
- Estimates are provided through an auto-quoted method.
- EDM relies on a voltage and a thin wire
- Advanced machining processes like micro-machining and EDM are used to create small, precise mold cavities and cores
Surface Finish Reference
- The finish of MoldTech MT11010 is a fine matte texture.
- The finish of MoldTech MT11020 is a medium matte texture.
- The finish of MoldTech MT11030 is a coarse matte texture.
- SPI A-1 has a surface roughness of 0.012–0.025 µm.
- SPI B-2 has a finish of Medium semi-gloss.
- SPI B-2 has a surface roughness of 0.10–0.15 µm.
- SPI C-3 has a surface roughness of 0.63–0.70 µm.
- Super high gloss, polished with a Grade #3 (6000-grit) diamond buff to Ra 0.012–0.025 µm.
- Medium semi-gloss, finished with 400-grit paper to Ra 0.10–0.15 µm.
- Normal matte, polished with 320-grit stone to Ra 0.63–0.70 µm.
Tolerance Reference
- The tolerance with drawing for CNC Milling is as low as +/- 0.005 mm.
- FDM 3D printing offers a low-cost component with average accuracy and uses thermoplastics for 3D printing.
- Wire Cut EDM is highly accurate.
- The U6 H.E.A.T machine achieves tight tolerances.
- Die sinker EDM is capable of maintaining tight tolerances
- The shop needs to have CNC machines that can achieve a specific tolerance.
Industries We Serve
- antennas
- automotive
- CNC machined parts
- custom parts
- electronics
- medical diagnostic
- optical displays
- optical_systems
Material Reference
- ABS
- Austenitic Stainless Steel
- Carbon steel
- ceramic
- composites
- Copper - T2
- copper or graphite
- Hardened Materials
- High Impact Polystyrene
- Low-density polyethylene
- MDF
- metal
- Polybutylene Terephthalate
- SUS304
- thermoplastics
- thick metal sheets
- tungsten carbide
Ordering, Lead Times & MOQ
Custom CNC parts carry no forced MOQ; ordering from a single prototype piece is standard industry practice.
Instant-quote platforms publicly advertise prototype lead times of 1-3 business days.
Online RFQ is the industry-standard flow: upload a 3D model (STEP/STP/DWG/DXF), receive an instant quote or engineer review, then production, inspection, and delivery.
Usein kysytyt kysymykset
Mikä on vähimmäistilausmäärä ilmailutyöstössä?
Kiinteää MOQ:ta ei ole. Hyväksymme yksittäisten kappaleiden prototyyppitilaukset ja siltatuotantoajot, vaikka kappalehinta paranee merkittävästi suuremmissa määrissä. Monet ilmailuohjelmat alkavat 1–10 ensikappaleella kvalifiointiin ja siirtyvät sitten toistuviin tilauksiin 50–500+ kappaleessa. Ilmoita arvioitu vuosikulutuksesi tarjouspyynnössä, jotta voimme tarjota määrähinnoittelun tarkasti.
Kuinka kauan ilmailuosien koneistaminen kestää?
Toimitusajat riippuvat monimutkaisuudesta, materiaalien saatavuudesta ja viimeistelyvaatimuksista. Prototyypit yleisistä seoksista kuten 6061-alumiinista lähtevät tyypillisesti 5–15 arkipäivässä. Erikoismateriaaleja, kireän toleranssin tarkastusta tai useita viimeistelyvaiheita vaativat osat vievät yleensä 3–6 viikkoa. Ensikappaleen tarkastus ja sertifiointidokumentaatio lisäävät aikaa, joten varaa ne aikatauluusi lentokriittisiin tai kvalifiointiosiin.
Mitä tiedostoja minun pitää lähettää tarjousta varten?
Toimita 3D CAD-tiedostot STEP- tai IGES-muodossa yhdessä 2D-piirustusten kanssa, jotka määrittelevät toleranssit, kriittiset mitat, materiaalin, pintakäsittelyn ja tarkastusvaatimukset. Jos piirustukset ovat puutteellisia, tekninen tiimimme voi merkitä epäselvyydet ennen tarjousta. Ohjelmissa, joissa on vientirajoituksia kuten ITAR, mainitse tästä tarjouspyynnössä, jotta voimme vahvistaa sovellettavat vaatimukset etukäteen.
Mitä laatudokumentaatiota ilmailuosien mukana tulee?
Vakiotuotokset sisältävät mitatarkastusraportin ja valimon jäljitettävät materiaalitodistukset. Pyynnöstä toimitamme ensikappaleen tarkastusraportit (FAI), vaatimustenmukaisuustodistukset ja täyden materiaalijäljitettävyyden. Koska dokumentaatiovaatimukset vaihtelevat ilmailuohjelmien välillä, listaa tarvitsemasi raportit tarjouspyynnössä, jotta tarjottu hinta heijastaa koko tarkastuslaajuutta.
Miten suunnittelutietoni on suojattu?
Suunnittelutiedostoja käytetään vain osiesi tarjoamiseen ja valmistamiseen, ja NDA:t voidaan allekirjoittaa ennen minkään teknisen datan luovuttamista. Datan käsittely noudattaa dokumentoituja käytäntöjä, ja pääsy on rajoitettu projektiisi osoitettuun tekniseen henkilöstöön. Vientirajoitettuihin suunnitelmiin vahvistamme sovellettavat rajoitukset etukäteen.
What is the minimum order quantity (MOQ)?
Prototypes from 1 pc. Low-volume production typical 50-500 pcs. No forced MOQ on custom parts; unit price drops with volume.
What is the typical lead time?
Industry benchmark: instant-quote platforms deliver prototypes in 1-3 business days. Our own production: prototypes 5-10 working days, including in-house QC and shipping. Production: 2-4 weeks depending on quantity/finishing. Express options exist; finishing adds days.
How do I get a quote and what information do you need?
3D files (STEP/IGS) + 2D drawing with tolerances. Material, quantity, finish, destination country. Quote turnaround: 24-48h typical.
What tolerance should I specify?
Specify tight tolerances only on critical features. Standard ±0.1 mm covers most features. Tighter tolerance = cost multiplier; apply selectively via drawing GD&T.
How is quality controlled?
First-article inspection in our own shop before the first production order. In-process checks. Final inspection report (dimensions) with shipment. Material certs (mill test reports) on request.
Is my design protected?
NDA before file exchange. Files used only for your production. No resale of custom designs.
Which material should I choose?
Function first: strength, weight, corrosion, cost. Common pairings: 6061 general, 304/316 corrosive env., PEEK medical. See materials guide pages.
Which surface finish do I need?
Anodizing for aluminum corrosion/wear/color. Passivation for stainless. Plating for conductivity/steel protection. Cosmetic vs functional distinction.
How do you ship and what terms?
DHL/FedEx/UPS express for samples and small batches. Air/sea freight for production volumes. Incoterms: EXW/FOB/DAP/DDP options.
Sources · 3
- 3erp.comIndustry peer technical page
- focusedonmachining.comUnclassified source
- bakerindustriesinc.comUnclassified source
Technical references cited for verifiability — not supplier recommendations. Browse the research library.
Aiheeseen liittyvät palvelut
Related Knowledge
Capability commitments on this page are owner-confirmed (2026-09-21).